Ewa Siatkowska


Ewa Magdalena Siatkowska urodziła się 18 lipca 1930 roku w Warszawie, gdzie także spędziła ostatnie chwile swojego życia, zmarła 27 grudnia 2020 roku.

Była polską językoznawczynią oraz profesorem nauk humanistycznych, specjalizującą się w różnych dziedzinach językoznawstwa, w tym w językoznawstwie słowiańskim, slawistyce oraz leksykologii.

Życiorys

Ewa Siatkowska całe swoje życie zawodowe związała z Uniwersytetem Warszawskim. Początek jej kariery akademickiej na tej uczelni datuje się na rok 1952, kiedy to rozpoczęła pracę w Seminarium Slawistycznym. W dalszej kolejności związana była z Katedrą Filologii Słowiańskiej, Instytutem Filologii Słowiańskiej oraz Instytutem Slawistyki Zachodniej i Południowej, co znacząco wpłynęło na jej rozwój naukowy.

W 1965 roku Ewa Siatkowska obroniła swoją rozprawę doktorską, a w 1976 habilitowała się na podstawie pracy zatytułowanej „Zachodniosłowiańskie zawołania na zwierzęta. Stan obecny, funkcje historyczne, stosunek do systemu językowego”. Jej naukowe osiągnięcia zostały zwieńczone uzyskaniem tytułu profesora nauk humanistycznych, co miało miejsce 29 marca 1996 roku.

W swoim dorobku Ewa Siatkowska posiada około 100 publikacji, w tym kilka znaczących książek. Jej zainteresowania badawcze koncentrowały się na językach zachodniosłowiańskich, czeszczyźnie oraz językach łużyckich. Interesowała się także historią języka oraz leksykologią, co przyczyniło się do jej uznania w środowisku akademickim.

Warto również zaznaczyć, że Ewa Siatkowska jest założycielką czasopisma „Zeszyty Łużyckie”, które stało się ważnym forum dla badań nad kulturą i językiem Łużyc. Jej działalność naukowa została doceniona poprzez liczne odznaczenia, takie jak Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Przypisy

  1. Odeszła od nas Pani prof. dr hab. Ewa Siatkowska [online], Stowarzyszenie Polsko-Serbołużyckie [dostęp 22.01.2021 r.]
  2. Prof. dr hab. Ewa Magdalena Siatkowska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 22.01.2021 r.]
  3. Łużyczanie wczoraj i dzisiaj [online], www.sprawynauki.edu.pl [dostęp 13.12.2019 r.]
  4. a b Ewa Siatkowska [online], Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej [dostęp 13.12.2019 r.]
  5. a b c d MieczysławM. Balowski MieczysławM., Jubileusz Profesor Ewy Siatkowskiej, „Bohemistyka”, V (4), 2005, s. 321–322.

Oceń: Ewa Siatkowska

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:9