Robert Rauziński to postać o dużym znaczeniu w polskim świecie akademickim oraz gospodarczym. Urodził się 18 listopada 1932 roku w Warszawie, skąd rozpoczęła się jego niezwykła kariera zawodowa.
Jako ekonomista specjalizujący się w demografii, jego badania dotyczą kluczowych zagadnień z zakresu polityki społecznej oraz socjologii pracy. Wzbogaca on wiedzę na temat relacji między społeczeństwem a gospodarką, co jest niezwykle istotne w kontekście zrozumienia współczesnych przemian społecznych.
Robert Rauziński jest także nauczycielem akademickim, który swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z studentami, związany z uczelniami w Opolu. Jego wkład w kształcenie przyszłych pokoleń ekonomistów i socjologów niewątpliwie wpływa na rozwój tych dziedzin w Polsce.
Życiorys
Robert Rauziński urodził się w 1932 roku w Warszawie, gdzie zakończył swoją edukację w szkole podstawowej oraz średniej. Po zdaniu matury, rozpoczął naukę na studiach ekonomicznych w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, która zakończyła się uzyskaniem tytułu magistra w 1957 roku. Wkrótce po ukończeniu nauki, nawiązał współpracę z Opolem, podejmując pracę w Wojewódzkiej Komisji Planowania Gospodarczego.
W 1961 roku, Robert rozpoczął pracę w Instytucie Śląskim, a dziewięć lat później dołączył do kadry Wyższej Szkoły Inżynieryjnej (aktualnie Politechnika Opolska). W 1974 roku zdobył stopień doktora nauk ekonomicznych na swojej macierzystej uczelni, a dwa lata później, w 1976 roku, uzyskał tytuł doktora habilitowanego na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.
W swojej karierze przyczynił się do rozwoju kierunków ekonomicznych w lokalnej Wyższej Szkole Pedagogicznej, która obecnie funkcjonuje jako Uniwersytet Opolski. Robert Rauziński objął stanowisko profesora nadzwyczajnego w 1983 roku, a następnie profesora zwyczajnego w 1993 roku w WSI w Opolu. Gdy w 1999 roku powołano Wydział Zarządzania i Inżynierii Produkcji Politechniki Opolskiej, został jego prodziekanem do spraw nauki, pełniąc tę rolę do roku 2005.
Przez wiele lat Rauziński zajmował wysokie stanowiska kierownicze w różnorodnych zakładach i katedrach opolskich instytucji edukacyjnych. Obecnie, pracując jako profesor zwyczajny, działa w Katedrze Rynku Pracy i Kapitału Ludzkiego na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej, a także w Katedrze Teorii Ekonomii Wydziału Zamiejscowego w Tarnowskich Górach oraz Katedrze Polityki Społecznej na Wydziale Politologii, Socjologii i Administracji Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.
Oprócz działalności akademickiej, w latach 1980-1985 Robert Rauziński zasiadał w Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Brał także udział w pracach Polskiej Akademii Nauk, będąc członkiem Komitetów: Badań nad Migracjami, Nauk o Pracy i Polityce Społecznej oraz Nauk Demograficznych. Dodatkowo, był członkiem Rządowej Rady Ludnościowej oraz służył jako ekspert w Komisji ds. Mniejszości Narodowych Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Dorobek naukowy
Dotychczasowa działalność naukowa Roberta Rauzińskiego jest imponująca, obejmująca blisko 400 publikacji. W skład tego dorobku wchodzi 30 książek, zarówno autorskich, jak i współautorskich, ponadto 11 prac zbiorowych, a także liczne artykuły, komunikaty, skrypty oraz materiały pomocnicze dla studentów dotyczące takich dziedzin jak: demografia, polityka społeczna, socjologia pracy, a także problemy zatrudnienia i bezrobocia, oraz planowanie regionalne.
Wśród ważniejszych pozycji, które zasługują na szczególną uwagę, można wymienić:
- Regionalna polityka edukacyjna, Opole 2008, współredaktor,
- Śląska ludność rodzima w strukturze demograficznej i społecznej Śląska Opolskiego wczoraj i dziś, Opole 2008, współredaktor,
- Polityka społeczna na Śląsku wobec kryzysu – ujęcie regionalne, Opole 2009, współredaktor,
- Ludność Śląska 1946-2002-2020, Przemiany struktury demograficznej i społecznej ludności Śląska 1946-2002-2030, Opole 2007, współredaktor.
Rauziński skupia się na aktualnych problemach społecznych, a jego badania często koncentrują się na wpływie czynnika ludzkiego na rozwój społeczno-gospodarczy, z zasobami siły roboczej, migracjami oraz kształceniem i poziomem wykształcenia mieszkańców regionu opolskiego. Wiele jego rozważań ma także charakter prognostyczny, co podkreśla jego zaangażowanie w analizowanie przyszłych trendów społecznych.
Odznaczenia i nagrody
Wśród licznych wyróżnień, które otrzymał Robert Rauziński, znajdują się następujące odznaczenia i nagrody:
- Honorowy Obywatel Województwa Opolskiego (2003),
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej,
- Złota Odznaka PTE,
- Nagroda im. Karola Miarki (2011).
Przypisy
- Urząd Marszałkowski WojewództwaU.M.W. Śląskiego Urząd Marszałkowski WojewództwaU.M.W., Wyróżnieni Nagrodą im. Karola Miarki [online] [dostęp 01.11.2016 r.]
- a b Prof. Robert Rauziński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 19.04.2012 r.]
- a b Sylwetka prof. Raguzińskiego na stronie Samorządu Województwa Opolskiego. umwo.opole.pl. [dostęp 16.04.2012 r.]
- a b c d e f Wiadomości Uczelniane Politechniki Opolskiej nr 8 (104), 01.06.2002 r., s. 5.
- Dane na podstawie katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Adam Eberhardt | Jakub Zdzisław Lichański | Zbigniew Florjańczyk | Aleksander Kraushar | Ewa Siatkowska | Basia Temkin-Bermanowa | Stanisław Szober | Bronisław Knaster | Chone Szmeruk | January Kołodziejczyk | Leszek Żebrowski | Bronisław Poletur | Grigorij Winokur | Włodzimierz Wałęza | Józef Sigalin | Urszula Augustyniak | Paweł Sowiński (historyk) | Lucjan Böttcher | Hanna Geremek | Marek DemiańskiOceń: Robert Rauziński