Andrzej Wiśniewski to wybitny polski fizyk, który przyszedł na świat 27 listopada 1955 roku w Warszawie. Posiada tytuł profesora nauk fizycznych, a jego główną specjalnością jest fizyka magnetyków.
Aktualnie pełni funkcję profesora nadzwyczajnego w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk, gdzie prowadzi badania w obszarze swojej specjalizacji.
Warto również podkreślić jego znaczącą działalność jako działacza opozycji demokratycznej w PRL, co czyni go postacią niezwykle ważną nie tylko w dziedzinie nauki, ale również w polskiej historii społeczno-politycznej.
Życiorys
Andrzej Wiśniewski, fizyk, urodził się jako syn Stefana i Heleny. W 1974 roku zakończył naukę w III Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie. Pięć lat później, w 1979 roku, uzyskał dyplom na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W okresie od 1979 do 1984 roku pracował jako asystent oraz starszy asystent w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej, mieszczącym się w Żeraniu. Następne lata spędził w Katedrze Fizyki Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, gdzie pracował dorywczo w latach 1984-1987. W 1987 roku został zatrudniony w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk.
W 1991 roku udało mu się obronić doktorat z fizyki w IF PAN, a jego rozprawa doktorska nosiła tytuł „Dynamika sieci spinowej w ferromagnetycznych stopach żelaza o strukturze DO3”. W 2003 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, natomiast w 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski przyznał mu tytuł profesora nauk fizycznych. Od 2004 do 2018 roku pełnił funkcję kierownika Oddziału Fizyki Magnetyzmu w Instytucie Fizyki PAN, a od 2015 roku kieruje Zespołem Wzrostu Kryształów Tlenkowych w tej samej instytucji. Warto dodać, że Andrzej Wiśniewski jest autorem licznych publikacji naukowych oraz popularnonaukowych z zakresu fizyki, a od 2007 roku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Fizycznego.
W 2012 roku objął stanowisko wiceprzewodniczącego komitetu organizacyjnego konferencji, która dotyczyła badań wypadku polskiego Tu-154 w Smoleńsku z wykorzystaniem metod nauk ścisłych. Ponadto, był częścią komitetu naukowego II i III edycji konferencji, które miały miejsce w 2013 i 2014 roku.
Działalność opozycyjna
W latach 1975-1976 Andrzej Wiśniewski angażował się w zbieranie podpisów pod listem, który był sprzeciwem przeciwko zmianom w konstytucji PRL. Między 1976 a 1978 rokiem współpracował z Komitetem Obrony Robotników (KOR) oraz Komitetem Samoobrony Społecznej „KOR”. Jego działalność obejmowała zbieranie składek oraz kolportaż Biuletynu Informacyjnego KSS „KOR” oraz książek wydawnictwa NOWA. Uczestniczył również w wykładach Uniwersytetu Latającego w latach 1977-1978.
We wrześniu 1980 roku został członkiem Komitetu Założycielskiego NSZZ Pracowników Nauki, Techniki i Oświaty oraz był delegatem na zjazd. Od października 1980 roku należał do NSZZ „Solidarność” i w latach 1980-1981 zasiadał w Komisji Rewizyjnej KZ. Jego zaangażowanie w działalność opozycyjną doprowadziło do tego, że był poszukiwany listem gończym. W styczniu 1982 roku został aresztowany i osadzony w Areszcie Śledczym w Warszawie-Białołęce, a jego wyrok w trybie doraźnym wyniósł 2 lata pozbawienia wolności, w zawieszeniu na 5 lat. Od 14 maja 1982 do końca czerwca tego samego roku przebywał w Ośrodku Odosobnienia w Warszawie-Białołęce. Następnie, od 1982 do 1986 roku współpracował z Regionalną Komisją Wykonawczą NSZZ „Solidarność” na Mazowszu, gdzie odpowiedzialny był za ochronę Wiktora Kulerskiego. Był zaangażowany w kolportaż wydawnictw podziemnych i prowadził punkt kolportażu dla Wrocławia.
Warto wspomnieć, że Wiśniewski był poddawany rozpracowaniu przez Służbę Bezpieczeństwa, zwłaszcza przez Wydział III Komendy Stołecznej Milicji Obywatelskiej, w sprawach oznaczanych kryptonimem „Pomocnik” oraz „Atom”.
Życie prywatne
Andrzej Wiśniewski prowadzi życie rodzinne, w którym jest żonaty z Elżbietą. Ich rodzina składa się z dwóch córek oraz syna, co tworzy harmonijną i pełną ciepła atmosferę domową.
Warto także wspomnieć, że Andrzej ma brata, który jest inżynierem. Jest nim prof. Tomasz Wiśniewski, co świadczy o tym, że w rodzinie Wiśniewskich panuje tradycja naukowa i techniczna.
Ordery i odznaczenia
Andrzej Wiśniewski jest osobą, która zdobyła uznanie poprzez różnorodne odznaczenia przyznawane za zasługi. W szczególności wyróżnia się wśród nich:
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – przyznany w 2014 roku,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – przyznany w 2013 roku.
Wybrane publikacje
Wśród wybranych publikacji autorstwa Andrzeja Wiśniewskiego możemy znaleźć ważne dzieło dotyczące magnetyzmu oraz nadprzewodnictwa. Jest to praca, w której udział wzięli również H. Szymczak, A. Szewczyk oraz R. Puźniak. Publikacja została wydana w Warszawie przez Wydawnictwo Naukowe PWN w 2012 roku. Książka ta posiada numer ISBN 978-83-01-17176-6.
Przypisy
- a b c d e f Życiorys prof. Andrzeja Wiśniewskiego [online], III Liceum Ogólnokształcące im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie [dostęp 23.08.2024 r.]
- a b Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej [online], katalog.bip.ipn.gov.pl [dostęp 23.08.2024 r.]
- Stowarzyszenie wychowanków - Nasi Absolwenci | III Liceum Ogólnokształcące im. gen. Józefa Sowińskiego [online], lo3-waw.edupage.org [dostęp 19.07.2024 r.]
- a b c Anna GrażynaA.G. Kister Anna GrażynaA.G., Biogram Andrzeja Wiśniewskiego [online], Encyklopedia Solidarności [dostęp 23.08.2024 r.]
- III Konferencja Smoleńska 2014. konferencja.home.pl. [dostęp 23.08.2024 r.]
- II Konferencja Smoleńska 2013. konferencja.home.pl. [dostęp 23.08.2024 r.]
- Konferencja Smoleńska 22.10.2012. konferencja.home.pl. [dostęp 23.08.2024 r.]
- Magnetyzm i nadprzewodnictwo [online], Księgarnia Internetowa PWN [dostęp 23.08.2024 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Andrzej Rotkiewicz | Barbara Kosmowska-Ceranowicz | Kajetan Garbiński | Tadeusz Puff | Tadeusz Kroński | Janina Wolska-Bochenek | Zbigniew Landau | Karol Latowski | Michał Kado | Zbigniew Wawer | Aleksandr Hilferding | Maciej Sobczak (skrzypek) | Stefan Lech Sokołowski | Grzegorz Russak | Stanisław Piotr Koczorowski | Grzegorz Jemielita | Bolesław Gleichgewicht | Marcin Pałys | Hanna Oktaba | Wacław WernerOceń: Andrzej Wiśniewski (fizyk)