Ryszard Lewański


Ryszard Kazimierz Lewański, urodzony 24 listopada 1918 roku w Warszawie, jest postacią wybitną w dziedzinie językoznawstwa, bibliotekoznawstwa oraz historii. Jego życie i działalność naukowa odznaczają się bogatą biografią pełną zasług.

Lewański zmarł 30 maja 1996 roku w Bolonii. W trakcie swojej kariery akademickiej pełnił funkcję profesora polonistyki na znanych uniwersytetach w Pizie oraz Udine.

Warty uwagi jest fakt, że podczas II wojny światowej brał udział w walkach jako żołnierz 2 Korpusu Polskiego, co dodatkowo wzbogaca jego życiorys o elementy heroiczne i patriotyczne.

Życiorys

Ryszard Lewański, po ukończeniu warszawskiego gimnazjum im. Mikołaja Reja, rozpoczął studia w zakresie historii na Uniwersytecie Warszawskim. Niestety, nie zdążył ich ukończyć przed rozpoczęciem II wojny światowej. Został aresztowany za próbę nielegalnego przekroczenia granicy węgierskiej, co doprowadziło do jego uwięzienia przez NKWD, a następnie zesłania do obozu pracy w Karelii.

W listopadzie 1941 roku, po uwolnieniu, dołączył do Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR i został przydzielony do Ośrodka Zapasowego 5 Wileńskiej Dywizji Piechoty, gdzie pełnił funkcję rekaktora dywizyjnego biuletynu informacyjnego. Wiosną 1942 roku przeniesiono go do Wydziału Oświaty i Kultury 5 Wileńskiej DP, a w sierpniu tego samego roku, na terenie Iraku, awansował na oficera oświatowego, z odpowiedzialnością za redakcję gazetki „W Marszu”. W trakcie kampanii włoskiej, spędził czas w 5 Kresowej Dywizji Piechoty, a później w Redakcji „Dziennika Żołnierza Armii Polskiej na Wschodzie”, gdzie pracował jako Public Relations Officer oraz redaktor działu informacji.

Po zakończeniu działań wojennych w maju 1945 roku, rozpoczął studia na Uniwersytecie Bolońskim. Niemniej jednak, w październiku 1946 roku został ewakuowany do Wielkiej Brytanii, gdzie pełnił funkcję dziennikarza „Słowa Polskiego”. W 1947 roku powrócił do Bolonii i wznowił swoje studia, uzyskując dyplom dwa lata później. Po ukończeniu studiów pozostał na uczelni jako lektor języka polskiego. W 1951 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie również prowadził lektoraty z języka polskiego i włoskiego oraz uzyskał stopień naukowy z bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie w Berkeley.

Ryszard Lewański wrócił do Włoch w 1960 roku. W latach 1973-1979 pełnił funkcję profesora polonistyki na Uniwersytecie w Pizie, a od 1979 do 1990 wykładał w Udine. Był autorem licznych publikacji naukowych, w tym bibliografii slawistycznych, a także około stu artykułów i rozpraw. Współredagował wydania „Studia Italo-Polonica” we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz londyńskim „Pamiętnikiem Literackim”. Działał na rzecz Akademii Historii i Literatury Polskiej i Słowiańskiej im. Adama Mickiewicza, przywracając jej działalność na Uniwersytecie Bolońskim. Ryszard Lewański zmarł w 1996 roku w Bolonii, gdzie osiedlił się na stałe.

Przypisy

  1. a b Litwornia 1997 ↓, s. 230.
  2. Litwornia 1997 ↓, s. 229.

Oceń: Ryszard Lewański

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:7