Anna Mizikowska


Anna Mizikowska, znana również pod swoim pseudonimem Grażka, to postać o wyjątkowym dorobku w historii Polski. Urodziła się 1 lutego 1926 roku w Siedlcach, a zmarła 18 sierpnia 2020 roku w stolicy kraju, Warszawie.

Pełniła ważną rolę jako nauczycielka i była aktywną działaczką w konspiracji niepodległościowej, szczególnie w trudnych czasach II wojny światowej. Jej odwaga w dążeniu do wolności oraz zaangażowanie w walkę o niepodległość przyniosły jej miejsce w gronie bohaterów narodowych.

Anna była również uczestniczką powstania warszawskiego, co dodatkowo podkreśla jej znaczenie w historii narodu. W późniejszych latach, osiągnęła stopień majora w Wojsku Polskim, pozostając w stanie spoczynku.

Życiorys

Anna Mizikowska była córką Władysława Złocha, pracownika kolei, oraz Ludwiki Orzechowskiej. Jej życie rozpoczęło się w Siedlcach, gdzie spędziła dzieciństwo i ukończyła podstawową edukację. Zdała egzamin w pierwszej klasie Gimnazjum Państwowego im. Królowej Jadwigi, co udało jej się zrobić przed wybuchem II wojny światowej. W końcu 1941 roku rodzina przeprowadziła się do Warszawy.

Na początku swojej warszawskiej drogi, Anna wstąpiła w szeregi Szarych Szeregów. Po serii aresztowań oraz reorganizacji organizacji, znalazła się w Bojowej Organizacji „Wschód”. Podczas powstania warszawskiego, jej oddział utworzył V pluton „Narocz”, który był częścią 1. kompanii Batalionu Parasol w Zgrupowaniu „Radosław” na Woli. Następnie, Anna służyła w kompanii ochrony Kwatery Głównej, operując w Śródmieściu.

W sierpniu 1945 roku, Anna została aresztowana przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, co doprowadziło do jej osadzenia w więzieniu mokotowskim. Na mocy amnestii, uzyskała warunkowe zwolnienie w grudniu tego samego roku.

W roku 1980, angażując się w działalność społeczną, Anna współorganizowała struktury „Solidarności” Oświaty i Wychowania. A w grudniu 1986 roku zainicjowała działalność Warszawskiej Rady Archidiecezjalnej Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców.

Anna Mizikowska znajduje się na wiecznym spoczynku na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, w kwaterze 44F-1-19.

Wybrane odznaczenia

Wśród osiągnięć Anny Mizikowskiej znajdują się liczne wyróżnienia, które potwierdzają jej zaangażowanie oraz wkład w rozwój Polski. Oto niektóre z odznaczeń, które otrzymała:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2007),
  • Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami,
  • Krzyż Walecznych,
  • Krzyż Armii Krajowej (1973),
  • Warszawski Krzyż Powstańczy (1993),
  • Medal Wojska (trzykrotnie),
  • Medal Pro Bono Poloniae (2019),
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej (1991).

Przypisy

  1. MagdalenaM. Wojtczak, Ostatnie pożegnanie łączniczki batalionu AK "Parasol". Anna Mizikowska ps. Grażka spoczęła na Bródnie., [w:] niedziela.pl [online], 26.08.2020 r. [dostęp 08.08.2022 r.]
  2. Zmarła Anna Mizikowska ps. "Grażka" uczestniczka Powstania Warszawskiego. polsatnews.pl. [dostęp 20.08.2020 r.]
  3. a b c d Nekrolog śp. mjr Anny Mizikowskiej. kombatanci.gov.pl. [dostęp 17.08.2021 r.]
  4. Mjr Anna Mizikowska "Grażka" uhonorowana medalem "Pro Bono Poloniae". kombatanci.gov.pl. [dostęp 16.08.2021 r.]
  5. a b c d e f g h i Anna Złoch. 1944.pl. [dostęp 17.08.2021 r.]

Oceń: Anna Mizikowska

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:6