Robert Amirian, urodzony 26 września 1972 roku w Warszawie, jest znanym polskim producentem muzycznym, kompozytorem oraz autorem tekstów. Jego talent i wszechstronność obejmują także role w realizacji nagrań, promocji muzyki, tworzeniu programów telewizyjnych, a także scenarzysty oraz wykładowcy akademickiego. Pochodzenie ormiańskie Roberta dodaje mu wyjątkowego kolorytu w polskim przemyśle muzycznym.
Amirian jest założycielem dwóch wytwórni płytowych: Nextpop oraz Innersong, które odegrały istotną rolę w rozwoju sceny muzycznej w Polsce. W latach 1992–2003 był wokalistą zespołu Collage, a następnie w latach 2000–2009 był związany z zespołem Satellite. Jego muzyczna kariera to także współpraca z wieloma uznanymi artystami, w tym:
- Anna Maria Jopek,
- Anita Lipnicka,
- Kasia Kowalska,
- Oly.,
- Piotr Lisiecki,
- Baasch,
- Kayah,
- Kuba Badach,
- Kari Amirian,
- Czesław Niemen,
- Deus Meus,
- Edyta Górniak,
- Grzegorz Markowski,
- Martyna Jakubowicz,
- Maryla Rodowicz,
- Mietek Szcześniak,
- Natalia Kukulska,
- Piotr Żaczek,
- Renata Dąbkowska,
- Ryszard Rynkowski,
- TGD,
- Varius Manx,
- Halina Mlynkova,
- Maciej Dobrowolski.
Twórczość Roberta Amiriana znana jest z różnorodności gatunkowej oraz unikalnego podejścia do muzyki, co przyczyniło się do jego uznania jako jednej z kluczowych postaci polskiego show-biznesu.
Życiorys
Wczesne lata
Robert Amirian przyszedł na świat w Warszawie, gdzie spędził swoje dzieciństwo jako syn Polki oraz Ormianina, a jego babka ze strony ojca miała rosyjskie korzenie.
Uczył się w warszawskich instytucjach edukacyjnych, takich jak Szkoła Podstawowa nr 278 im. Sandro Pertiniego oraz Szkoła Podstawowa nr 307 im. Króla Jana III Sobieskiego. Już w wieku dziesięciu lat, biegle posługując się trzema językami, zadebiutował jako aktor dubbingowy w filmach pod reżyserią Zofii Dybowskiej-Aleksandrowicz.
W swoich młodzieńczych latach, uczestniczył w drużynie harcerskiej, noszącej nazwę 148WDHiZ im. Szarych Szeregów. Mały Amirian marzył o karierze dziennikarza muzycznego, pisarza lub właściciela wytwórni płytowej, a jego talent muzyczny objawił się już wtedy, gdy występował w warszawskich zespołach thrashmetalowych, takich jak Curse Ritual, Vengence i Genoside.
W okresie lat 1988–1992 był uczniem XV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej, a swoją edukację kontynuował w Florence Nightingale Middle School w Los Angeles, Glendale Community College oraz UCLA w Los Angeles.
Kariera
W ciągu jedenastu lat, od 1992 do 2003 roku, Robert był nie tylko wokalistą, ale i kompozytorem oraz autorem tekstów w zespole art rockowym Collage. W 1994 roku nagrał album Moonshine dla holenderskiej wytwórni SI Music. Zespół ten odbył wiele tras koncertowych w Polsce oraz poza jej granicami, odwiedzając takie kraje jak Holandia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Meksyk, Brazylia, Japonia i Rosja.
W swoim dorobku artystycznym zdobył Fryderyka za utwór „A to, co mam…” (1995), który był wykonywany przez Kasię Kowalską. Ten sam utwór odniósł sukces na festiwalu sopockim. Inna jego kompozycja, „Chcę znać swój grzech…” (1996), również została zaśpiewana przez Kowalską i reprezentowała Polskę na 41. Konkursie Piosenki Eurowizji.
W 1996 roku do sprzedaży trafił jego solowy album Bardzo niebieskie migdały, którego promującym singlem był „Sen nocy letniej” w duecie z Kayah.
Robert Amirian współpracował z wieloma znanymi artystami takimi jak Varius Manx, Kasia Kowalska, Anna Maria Jopek, Martyna Jakubowicz, bracia Pospieszalscy, Mietek Szcześniak, Kuba Badach, TGD, Anita Lipnicka czy Satellite. Został wielokrotnie nominowany do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” w kategoriach „wokalista” oraz „kompozytor”.
Jako autor tekstów, współpracował z licznymi polskimi artystami, w tym z Kasią Kowalską (Gemini), Fismollem, Anną Marią Jopek, Poluzjantami, Anną Szarmach, Piotrem Żaczkiem, Kari Amirian (Daddy Says I’m Special), Piotrem Lisieckim oraz Varius Manx (Emu, Elf, The New Shape).
Robert był także autorem i producentem muzyki do programów i stacji telewizyjnych, również tych filmowych jak Clockwise, Film pod strasznym tytułem, Pamiętnik czy Etiuda 2001. Współpracował z chórkami TGD oraz Deus Meus. W 1999 roku nagrał wspólnie utwór „Osiem błogosławieństw” z Czesławem Niemenem, Ryszardem Rynkowskim, Anną Marią Jopek, Natalią Kukulską i Mietkiem Szcześniakiem, utwór ten został zaśpiewany na żywo w Krakowie podczas pielgrzymki dla Papieża Jana Pawła II.
Pod koniec lat 90. oraz w 2006 roku napisał i zrealizował piosenkę dla Fundacji Polsat, pod tytułem „Wystarczy chcieć”, która była wykonywana przez Kayah, Edytę Górniak, Marylę Rodowicz, Grzegorza Markowskiego, Natalię Kukulską oraz Mietka Szcześniaka. W 2000 roku dołączył do zespołu Satellite, a w latach 2003–2008 współpracował z TVN jako głównie kreatywny producent, zajmując się tworzeniem formatów telewizyjnych.
Po 2008 roku, prowadził własne firmy produkcyjne: Too Funky Productions oraz studio produkcji i postprodukcji dźwięku Sound Tropez, które z czasem weszły w skład Roboto.
W 2010 roku pełnił rolę jurora w programie Disney Channel My Camp Rock, współpracując z Reni Jusis oraz Adamem Sztabą.
Robert Amirian reprezentował Polskę jako panelista i promotor na licznych konferencjach oraz festiwalach muzycznych, takich jak The Great Escape (Anglia), Eurosonic (Holandia), Reeperbahn (Niemcy) oraz Nouvelle Prague (Czechy).
Od 2011 roku prowadzi wytwórnie płytowe Nextpop Songwriters’ Label oraz Innersong Artists’ Label, koncentrując się na nagrywaniu, wydawaniu i promocji polskich twórców, zwłaszcza debiutantów, a także organizując ich koncerty w kraju i za granicą. Na początku 2014 roku wydawnictwo zostało włączone w skład grupy kreatywnej Music&Sons, utworzonej przez Amiriana oraz Jarosława Ferka, długoletniego dyrektora sprzedaży EMI Music. Album Fismolla pod tytułem At Glade, wyprodukowany przez Amiriana, uzyskał status złotej płyty.
W 2018 roku Robert postanowił wycofać się z koncertów, poświęcając czas produkcji muzycznej, tworzeniu telewizyjnych formatów i scenariuszy, a także produkcji opraw telewizyjnych dla stacji m.in. HGTV, TVN Style oraz muzyki reklamowej. Od 2019 roku pełni rolę wykładowcy w Warszawskiej Szkole Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy na kierunku Produkcja Muzyczna.
Film i TV
Robert Amirian wykazuje się wszechstronnością w obszarze muzycznym, pełniąc rolę kompozytora, aranżera, producenta, realizatora oraz artysty. Jego twórczość obejmuje wiele znaczących projektów telewizyjnych oraz filmowych, co daje mu uznanie w branży.
W kontekście telewizji, jego wkład jest widoczny w:
- oprawie muzycznej dla TVP,
- oprawie muzycznej dla TV Polonia,
- oprawie muzycznej dla TV4,
- programie „Big Brother” (Endemol, TVN),
- programie „Jestem jaki jestem” (Endemol, TVN),
- programie „Zostań gwiazdą” (Endemol, TVN),
- programie „Wielka niespodzianka Klaudiusza” (Endemol, TVN),
- programie „Supertalent” (Intergalactic, TVP),
- programie „Wielki poker” (Endemol, TVN),
- programie „Film pod bardzo strasznym tytułem” (TVP),
- programie „Z pamiętnika Myszki Walewskiej” (Polsat),
- programie „Fly My Deer” (TVN).
W kinie Amirian również wnosi wiele poprzez swoje skomponowane ścieżki dźwiękowe, takie jak:
- 2011: „Clockwise” – soundtrack do filmu (KeepMoving),
- 2017: „Tarapaty” (Koi Studio),
- 2018: „Narzeczony na niby” (TFP, Polsat),
- 2019: „One Summer Afternoon” – Letnie popołudnie (Youssef Ouarrak),
- 2020: „Uzdrowisko” (Endemol/TVP),
- 2020: „Soul” – Co w duszy gra (Disney) – w roli Kędziora (dubbing),
- 2022: „Za duży na bajki” (Pokromski Studio/Netflix).
Dyskografia
W artykule dotyczącym artysty Robert Amirian znajdują się informacje na temat jego bogatej dyskografii, która obejmuje wiele albumów, współpracy oraz kompilacji. Poniżej przedstawiamy szczegółowy wykaz wybranych wydawnictw:
- 1992: Genoside – Flood and Field,
- 1993: Varius Manx – The New Shape,
- 1993: Collage – Nine Songs of John Lennon,
- 1994: Varius Manx – Emu,
- 1994: Kasia Kowalska – Gemini,
- 1994: Collage – Moonshine,
- 1995: Varius Manx – Elf,
- 1995: Kasia Kowalska – Koncert inaczej,
- 1995: Collage – Changes,
- 1996: Robert Amirian – Bardzo niebieskie migdały,
- 1996: Collage – Safe,
- 1998: Anna Maria Jopek – Ale jestem,
- 1998: Trzecia Godzina Dnia – Hosanna,
- 1999: Anna Maria Jopek – Jasnosłyszenie,
- 2000: Mieczysław Szcześniak – Raduj się świecie,
- 2000: Anna Maria Jopek – Live,
- 2001: Deus Meus – Jahwe,
- 2001: Renata Dąbkowska – Jedna na cały świat,
- 2002: Anita Lipnicka – Moje oczy są zielone,
- 2003: RMF FM Moja i Twoja muzyka,
- 2003: Satellite – „A Street Between Sunrise And Sunset” (Metal Mind),
- 2006: Misterium Verbi – W nawiasach (nielegal),
- 2006: Fundacja Polsat dzieciom – Wystarczy chcieć,
- 2006: Satellite – „Evening Games” (Metal Mind),
- 2007: Satellite – „Into the Night” (Metal Mind),
- 2009: Szukamy stajenki (Too Funky),
- 2009: Satellite – „Nostalgia” (Metal Mind),
- 2010: Kamila Kraus – Brajlem,
- 2011: Piotr Lisiecki – Rules Changed Up (EMI),
- 2011: Halina Mlynkova – Etnoteka (Mystic),
- 2011: Anna Dereszowska & Bisquit – Już nie zapomnisz mnie (EMI),
- 2011: „Clockwise” – movie soundtrack (KeepMoving),
- 2012: Kari Amirian – Daddy Says I’m Special (Nextpop),
- 2012: Ygor Przebindowski – „Powidoki” (Polskie Radio),
- 2012: Fisheclectic – „Wejdź” (W Wyłomie),
- 2013: Fismoll – „At Glade” (Nextpop),
- 2013: Kari – „Wounds And Bruises” (Nextpop),
- 2014: „Tunnel Vision: Slow Burning vol.1” (Nextpop),
- 2014: Lari Lu „11” (Innersong),
- 2015: Fisheclectic – „Biorę Ciebie” (W Wyłomie),
- 2015: Fismoll – „Box Of Feathers” (Nextpop),
- 2016: Milky Wishlake „Wait For Us” (Nextpop),
- 2016: Fismoll – „Abandoned Stories” (Nextpop),
- 2017: Kari – „I Am Fine” (Nextpop),
- 2017: Superhuman Like Brando „Burn Burn Burn” (Nextpop),
- 2017: SALK „Matronika” (Nextpop),
- 2018: Oly. – „Rzeczy których nie mówię kiedy jestem dorosła” (Nextpop),
- 2022: Julia Wieniawa „Omamy” (Kayax).
Płyty solowe
- 1997: Bardzo niebieskie migdały (Universal).
Collage
- 1993: Nine Songs of John Lennon,
- 1994: Moonshine (SI Music/Metal Mind Records/SI Music/Roadrunner/Apollon/Ji Gu Records/Roadrunner),
- 1995: Changes (Ars Mundi),
- 1996: Safe (Ars Mundi).
Kompilacje
- Wśród nocnej ciszy…,
- Najkrótsza kolęda Roberta Amiriana – śpiew,
- Pinacolada – Sny nocy letniej (duet z Kayah),
- TVP1 – Święta, Święta (z Andrzejem Krzywym i Beatą Bednarz),
- RMF FM – Moja i Twoja muzyka,
- RAM Café 3 Lounge & Chillout – In Space (duet Kari Amirian i Royksopp),
- RAM Café 6 Lounge & Chillout – My Favourite Part – Kari Amirian.
Przypisy
- Robert Amirian Songs. AllMusic. [dostęp 27.05.2020 r.]
- Robert Amirian Credits. AllMusic. [dostęp 27.05.2020 r.]
- a b c Paweł Gzyl: Robert Amirian: nikogo nie okładam krzyżem po głowie. Onet.pl, 12.02.2016 r. [dostęp 27.05.2020 r.]
- a b c d Robert Amirian. nk.pl. [dostęp 27.05.2020 r.]
- Collage w bazie Discogs.com.
- Robert Amirian w bazie Discogs.com.
- Aleksandra Nagel: Jusis, Sztaba i Amirian zostali jurorami!. Plejada.pl, 27.08.2010 r. [dostęp 27.05.2020 r.]
- Michał Seremak: Robert Amirian wykładowcą Akademii Menedżerów Muzycznych. MusicLovers.pl, 14.07.2015 r. [dostęp 27.05.2020 r.]
- Kari Amirian. Onet.pl. [dostęp 27.07.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Katarzyna Klimkiewicz | Konstanty Gordon | Władysław Chmieliński | Wiktor Mazurowski | Małgorzata Majewska | Sławomir Kulpowicz | Halina Karpińska-Kintopf | Lucyna Szczepańska | Władysław Miller (śpiewak) | Agata Gawrońska-Bauman | Michał Szopski | Martin Gray | Katarzyna Sagatowska | Zbigniew Buczkowski | Jicchak Belfer | Adam Falkiewicz | Sebastian Piekarek | Stefania Łazarska | Bolesław Kon | Jerzy Bohdan RychlińskiOceń: Robert Amirian