Ulica Płatnicza w Warszawie


Ulica Płatnicza to interesująca ulica zlokalizowana w dzielnicy Bielany w Warszawie. Z pewnością warto zwrócić na nią uwagę, zarówno ze względu na jej otoczenie, jak i na historię, którą ze sobą niesie.

Warto również zapoznać się z informacjami dostępnymi pod tym adresem: Bielany, które przedstawiają bogaty kontekst tej wartkiej dzielnicy stolicy.

Opis

W przeszłości ulica Płatnicza nazywała się ulicą Chełmżyńską aż do roku 1951. Ta malownicza droga rozpoczyna się od skrzyżowania z ulicą Jana Kasprowicza, po czym skręca w stronę ul. Efraima Schroegera, prowadząc w kierunku placu Konfederacji. Następnie kontynuuje połączenie z ul. Stefana Żeromskiego, aby ostatecznie wpisać się w ul. Szepietowską.

Wzdłuż ulicy znajdują się niskie budynki osiedla Zdobycz Robotnicza, które zostały wzniesione w dworkowym stylu w latach 20. XX wieku. Warto zaznaczyć, że część lokali została zaprojektowana przez architekta Janusza Dzierżawskiego i zbudowana dla pracowników Zakładów Amunicyjnych „Pocisk”.

Kolejnym interesującym elementem tej ulicy są zabytkowe latarnie gazowe, które trafiły tu w latach 30. XX wieku, kiedy to trwała elektryfikacja centrum Warszawy. Te latarnie dodają urokowi temu miejscu i przypominają o dawnych czasach stolicy.

W grudniu 2018 roku na bocznej ścianie budynku pod numerem 59, gdzie przez wiele lat mieszkała Kora, znana wokalistka zespołu Maanam, odsłonięto neon z napisem „Miłość to wieczna tęsknota”. Neon ten został ufundowany przez Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany, przyciągając tym samym uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Przypisy

  1. Konrad Wojciechowski. Neon miłości na domu Kory. „Gazeta Stołeczna”, 19.12.2018 r.
  2. Tomasz Urzykowski: Stare Bielany. Gazeta Wyborcza, 17.05.2007 r. [dostęp 08.03.2010 r.]
  3. Jerzy Kasprzycki: Korzenie miasta. Tom V. Żoliborz i Wola. Warszawa: Wydawnictwo Veda, 2004 r., s. 127. ISBN 83-85584-61-7.

Oceń: Ulica Płatnicza w Warszawie

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:21