Dom zlokalizowany przy ul. Kaleńskiej 12 w Warszawie to wyjątkowy przykład zabytkowej architektury stolicy. Ten elegancki budynek otoczony jest zielenią, a jego usytuowanie przy skrzyżowaniu z ul. Kobielską nadaje mu szczególnego charakteru.
Znajdując się w urokliwej dzielnicy Praga-Południe, dom ten jest częścią historii Warszawy, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów swoją unikalną atmosferą i architekturą.
Historia
Budynek przy ul. Kaleńskiej 12 w Warszawie ma bogatą historię, sięgającą lat 20. XX wieku, kiedy to został zbudowany dla Zofii i Kazimierza Burczyńskich. Co ciekawe, do jego konstrukcji wykorzystano cegły pozyskane z rozbiórki fortu Grochów, co nadaje mu dodatkowego znaczenia w kontekście lokalnego dziedzictwa. W dokumentach podziału hipotecznego z 1929 roku jako właściciela wymieniono Sołtysika, a później, w kolejnych latach, Kazimierza Lurczyńskiego.
Po drugiej wojnie światowej, na mocy dekretu Bieruta z 1945 roku, dom przeszedł na własność miasta. W wyniku tego przekształcenia, zamieszkały w nim lokatorzy otrzymali mieszkania komunalne. W połowie lat 50. XX wieku budowla wymagała doraźnych remontów, co podkreślało jej fatalny stan techniczny. W 1957 roku administracja wydała zgodę na wprowadzenie zmian, pozwalając na budowę ścianek z płyty pilśniowej w jednym z lokali mieszkalnych.
Od 1974 roku w tym miejscu mieszkała oraz prowadziła pracownię artystyczną plastyczka Elżbieta Ostrowska-Leszczyńska, co do dziś kojarzy się z artystycznym duchem budynku. W 2011 roku budowla została wpisana do wojewódzkiej ewidencji zabytków, a w następnym roku również do gminnej ewidencji. Istotnym krokiem w ochronie tego obiektu była uchwała Zarządu Dzielnicy Praga-Południe z dnia 10 maja 2017 roku, która wyraziła zgodę na jego opróżnienie oraz wyłączenie z użytkowania.
Ostatecznie, 18 sierpnia 2023 roku, budynek wraz z jego otoczeniem został wpisany do rejestru zabytków. Ze względu na swoje znaczenie, niektórzy badacze określają go jako najstarszy budynek na Grochowie.
Architektura
Obiekt przy ul. Kaleńskiej 12 w Warszawie jest znakomitym przykładem historyzującej architektury podmiejskiej. Zachowały się nieliczne detale architektoniczne oraz część wyposażenia, jednak bryła i układ pomieszczeń przetrwały w niemal niezmienionej formie.
Budynek wzniesiono na prostokątnym planie jako parterowy obiekt z mieszkalnym poddaszem. Jest to konstrukcja murowana, otynkowana i niepodpiwniczona. Północna elewacja jest ślepa, a południowa zawiera jedno okno na poddaszu. Dodatkowo, dach mansardowy, zbudowany z drewna, pokryto papą oraz blachą. Na dachu znajduje się pięć lukarn – trzy usytuowane od frontu, a dwie od strony ogrodowej – które zakończono trójkątnymi szczytami.
Pierwotnie dom dysponował 8 lokalami, z których większość była dwuizbowa. Ogrzewanie tych mieszkań zapewniały piece kaflowe, a same mieszkania pozbawione były nowoczesnych urządzeń sanitarnych. Na piętro budynku prowadziły schody zabiegowe z balustradą tralkową. W roku 2011 na parterze i piętrze znajdowały się po trzy mieszkania – na górze o charakterze mieszkalnym, na dole użytkowym.
Początkowo w bezpośrednim sąsiedztwie domu istniała murowana oficyna, która na początku pełniła funkcję stajni, następnie została przekształcona w warsztat, a na końcu w lokal mieszkalny. W wyniku wichury w 1956 roku uszkodzona została jedna z jej ścian oraz więźba dachowa. Do lat 70. XX wieku w podwórku znajdowała się studnia. Na początku XXI wieku budynek otoczony był przez dom i gospodarczy obiekt z murem. W okolicy rosło wówczas kilka drzew, co tworzyło malowniczą scenerię wokół tej historycznej nieruchomości.
Przypisy
- Martyna Konieczek: Kaleńska 12. Ponad stuletni budynek trafił do rejestru zabytków. Najstarszy dom na Grochowie od lat popada w ruinę. warszawa.naszemiasto.pl, 14.12.2023 r. [dostęp 19.12.2023 r.]
- PKoz, Jest uważany za najstarszy budynek na Grochowie. Teraz będzie zabytkiem [online], TVN Warszawa, 13.12.2023 r. [dostęp 21.12.2023 r.]
- a b c Kaleńska 12 [online], Twoja Praga [dostęp 19.12.2023 r.]
- a b c Rejestr zabytków nieruchomych – Warszawa [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
- Redakcja: Zabytek sprzed stu lat w ruinie. Najstarszy dom na Grochowie się zawali?. warszawa.naszemiasto.pl, 19.08.2016 r. [dostęp 24.12.2023 r.]
- a b c d e f g h i LesławaL. Ciach LesławaL., Karta Ewidencyjna Zabytków Architektury i Budownictwa [online], zabytek.pl, 2011 r.
- a b c d e f g h i j k l m n o p Dom przy ulicy Kaleńskiej 12 w rejestrze zabytków [online], www.mwkz.pl [dostęp 19.12.2023 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kamienice i domy":
Kamienica Fukierowska w Warszawie | Kamienica „Spokojna” w Warszawie | Kamienica Baryczkowska w Warszawie | Kamienica Emila Wedla w Warszawie | Kamienica Gizińska w Warszawie (Rynek Starego Miasta 6) | Kamienica Jacobsona w Warszawie | Kamienica Józefa Bakela w Warszawie | Kamienica Judy Wielburskiego w Warszawie | Kamienica Krasińskich w Warszawie | Kamienica Pod Chrystusem w Warszawie | Dom im. Wojciecha Sawickiego w Warszawie | Czerwona willa w Warszawie | Budynek mieszkalny przy ul. Grójeckiej 19/25 w Warszawie | Kamienica przy ul. Solec 103 w Warszawie | Kamienica przy ul. Próżnej 7 w Warszawie | Kamienica przy ul. Piwnej 6 w Warszawie | Kamienica przy ul. Marszałkowskiej 58 w Warszawie | Kamienica przy al. Jana Chrystiana Szucha 3 w Warszawie | Kamienica Pod Bazyliszkiem w Warszawie | Kamienica Oppenheimów i Regirerów w WarszawieOceń: Dom przy ul. Kaleńskiej 12 w Warszawie