Staw pod Królikarnią to interesujący zbiornik wodny, który można znaleźć w Warszawie, w malowniczej dzielnicy Mokotów. To miejsce stanowi nie tylko atrakcję dla spacerowiczów, ale również ważny element lokalnego ekosystemu.
Staw ten, w przeszłości wykorzystywany do różnych celów, na dzień dzisiejszy zachwyca swoją urodą i otoczeniem. Wraz z sąsiednim, mniejszym stawem, tworzy niezwykły kompleks, znany jako Stawy pod Królikarnią.
Odwiedzając ten obszar, warto zaplanować czas na odpoczynek w otoczeniu przyrody, a także na odkrywanie uroków parku Arkadia, który dopełnia piękno tego miejsca.
Położenie i charakterystyka
Staw pod Królikarnią to malowniczy zbiornik wodny, który usytuowany jest w Warszawie, w obrębie dzielnicy Mokotów, na terenie MSI Sielce. Znajduje się u stóp skarpy warszawskiej, tuż poniżej pałacu Królikarnia. W okolicy parku Arkadia, w sąsiedztwie ulic Ludwika Idzikowskiego oraz Piaseczyńskiej, rzeka jawi się jako nieodłączny element tego pięknego obszaru.
Zbiornik leży na terenie zlewni Kanału Głównego „A” i właśnie tutaj zaczyna swój bieg Rów Piaseczyński, który transportuje wodę do pobliskiego stawu Arkadia, a dalej kieruje się do stawów znajdujących się w Łazienkach oraz do Portu Czerniakowskiego.
Staw ma powierzchnię wynoszącą 0,3767 ha i zgodnie z „Programem Ochrony Środowiska dla m. st. Warszawy na lata 2009–2012 z uwzględnieniem perspektywy do 2016 r.” znajduje się na tarasie nadzalewowym. Jego lustro wody, według danych z numerycznego modelu terenu dostarczonego przez Geoportal, usytuowane jest na wysokości 87,1 m n.p.m., z głębokością sięgającą około 1 metra. Zbiornik ten zasilany jest naturalnymi źródłami pochodzącymi ze skarpy.
Pochodzenie stawu jest sztuczne i wiąże się z historią terenu, który niegdyś był miejscem eksploatacji iłów plioceńskich wykorzystywanych w cegielniach. W wieku XVIII obszar ten był miejscem polowań, w tym na króliki, co dało początek nazwie tego miejsca. W 1786 roku wzniesiono pałac Królikarnia, co uczyniło staw częścią osi widokowej ogrodu. Renowacje jakich dokonano w latach 1967–1969, pod kierownictwem architektów Longina Majdeckiego oraz Gerarda Ciołka, przyczyniły się do uformowania otaczającego parku.
Nieopodal stawu Arkadia, w granicach tego samego terenu parkowego, znajduje się dodatkowy, trzeci zbiornik, którego powierzchnia wynosi 0,1712 ha. Jego identyfikator to 130936304. Staw pod Królikarnią oraz wspomniany zbiornik razem tworzą malowniczy kompleks wodny, wzbogacający krajobraz parku.
Przyroda
Stawy położone są na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Arkadia”, który zajmuje łączną powierzchnię 14,01 ha. W ramach tego obszaru chroni się m.in. ekosystem wodny, obejmujący naturalne wysięki ze skarpy, stawy oraz rowy. Region ten mieści się także w granicach Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
W okolicach zbiorników wodnych można zaobserwować różnorodne gatunki ptaków, takie jak: perkozek, łabędź niemy, cyraneczka, czernica, łyska, mewa pospolita, dzięcioł białoszyi, dzięcioł średni, trzciniak, kokoszka oraz krzyżówka. Różnorodność tych ptaków przyczynia się do bogactwa biologicznego tego obszaru i stanowi ważny element lokalnego ekosystemu.
Przypisy
- Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – nazwy obiektów fizjograficznych – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 01.01.2024 r.
- a b c d e f Główny Urząd Geodezji i Kartografii: Geoportal krajowy. geoportal.gov.pl. [dostęp 22.11.2021 r.]
- a b BarbaraB. Petrozolin-Skowrońska (red.), Encyklopedia Warszawy, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 97, ISBN 83-01-08836-2.
- a b c AnnaA. Różańska, Parki warszawskie. Przemiany układów kompozycyjnych, Warszawa: Katedra Sztuki Krajobrazu Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, 2012, s. 88–90.
- a b Łukasz Ł. Szkudlarek, Analiza powierzchniowa zlewni. Charakterystyka i ocena funkcjonowania układu hydrograficznego, ze szczególnym uwzględnieniem systemów melioracyjnych na obszarze m.st. Warszawy wraz z zaleceniami do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy i planów miejscowych [online], 2015, s. 18–20 [dostęp 10.06.2021 r.].
- a b Zdzisław Biernacki: IV. Geomorfologia i wody powierzchniowe. W: Wisła w Warszawie. Warszawa: Biuro Zarządu m.st. Warszawy, Wydział Planowania Przestrzennego i Architektury, Opracowanie graficzne, druk i oprawa: Dom Wydawniczy ELIPSA, 2000, s. 57. ISBN 83-907333-7-4. [dostęp 19.11.2021 r.]
- a b Opracowanie ekofizjograficzne do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m. st. Warszawy - Załącznik nr II.7. Biuro Naczelnego Architekta Miasta, 2004. [dostęp 22.11.2021 r.]
- Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Arkadia [online] [dostęp 19.11.2021 r.]
- Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Warszawski obszar chronionego krajobrazu [online] [dostęp 19.11.2021 r.]
- a b c d Rada m.st. Warszawy: Załącznik tekstowy i tabelaryczny do Programu ochrony Środowiska dla miasta stołecznego Warszawy na lata 2009–2012 z uwzględnieniem perspektywy do 2016 r., bip.warszawa.pl, 21.10.2010 r. [dostęp 10.06.2021 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Jeziora i stawy":
Staw Zawadowski | Jezioro pod Morgami | Staw Belwederski | Staw Wyścigi | Staw przy Książęcej | Staw Służewiecki | Zgorzała (jezioro) | Wenecja (staw w Warszawie) | Stawy Kellera | Torfowiska (jezioro) | Morskie Oko (staw w Warszawie) | Łacha Siekierkowska | Moczydło 3 | Jezioro Sieleckie | Jezioro Żabie (Warszawa) | Bernardyńska Woda | Osadnik Czerniakowski | Łasice (staw) | Staw w Ogrodzie Saskim | WąsalOceń: Staw pod Królikarnią