Pomnik Katyński w Warszawie


Pomnik Katyński w Warszawie, znany także jako Kamień Katyński, stanowi ważny zabytek, który upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej. Ten majestatyczny pomnik został zaprojektowany przez utalentowanego artystę rzeźbiarza, Andrzeja Renesa. Usytuowany jest w stolicy, w pobliżu ulicy Podwale, nieopodal placu Zamkowego.

Oryginalnie, pomnik został odsłonięty 6 maja 1998 roku, a jego wcześniejsza lokalizacja znajdowała się na rogu ulicy Senatorskiej i placu Zamkowego. W wyniku zmian urbanistycznych, pomnik został przeniesiony i na nowo odsłonięty 13 kwietnia 2012 roku.

Pomnik jest nie tylko dziełem sztuki, ale także ważnym symbolem pamięci narodowej, upamiętniającym tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w czasie II wojny światowej. Stanowi on miejsce refleksji i hołdu dla tych, którzy stracili życie w wyniku tej zbrodni.

Forma pomnika

Pomnik Katyński w Warszawie jest symboliczną konstrukcją, która przyciąga uwagę swoją skromną, ale znaczącą formą. Jego wygląd oparty jest na kamieniu pamiątkowym, na którym umieszczono metalową tablicę z wyraźnym napisem KATYŃ. Znajduje się na niej również głęboka inskrypcja:

Pamięci Oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez komunistyczny totalitaryzm sowiecki na całym obszarze Imperium Zła po 17 września 1939 roku.

Tablica, wykonana z metalu, została solidnie zamocowana na dużym głazie narzutowym. Ten kamień został ofiarowany przez wiernych przyjaciół płk. Ryszarda Kuklińskiego: Leona oraz Romana Barszczów, co dodatkowo podkreśla wspólne zaangażowanie w pamięć o ofiarach.

Historia i uroczystości

Pomnik Katyński w Warszawie zrealizowany został dzięki zaangażowaniu płk. Ryszarda Kuklińskiego oraz aktywnych członków polonijnej społeczności, w tym Krystyny Skoczylas, Andrzeja Czumy, Józefa Szaniawskiego oraz Marka Kulisiewicza. W dniu 15 sierpnia 1997 roku, dzięki organizowanej w Związku Klubów Polskich w Chicago aukcji fotografii płk. Kuklińskiego, udało się zebrać fundusze niezbędne do budowy tego wyjątkowego monumentu w stolicy Polski.

W budowę zaangażowani byli bracia Melak: Arkadiusz, Sławomir i Stefan Melak. Uroczystość odsłonięcia pomnika miała miejsce 6 maja 1998 roku, a okolicznościowe przemówienie wygłosił płk Ryszard Kukliński. Warto dodać, że Ministerstwo Obrony Narodowej nie zapewniło obecności asysty wojskowej, a w ceremonii uczestniczyła jedynie kompania reprezentacyjna oraz orkiestra Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

Pomnik w kolejnych latach zyskał dodatkowe znaczenie. Po tragicznej katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku w 2010 roku, stał się jednym z punktów, gdzie zaczęto upamiętniać ofiary tego tragicznego wydarzenia. W 2011 roku jednak skwer, na którym znajdował się pomnik, przeszedł w ręce prywatne, a nowy właściciel złożył wniosek o usunięcie monumentu do 28 lutego 2012 roku.

W odpowiedzi na tę sytuację, zaczęły powstawać różne propozycje dotyczące nowej lokalizacji pomnika, co prowadziło do publicznych kontrowersji. Ostatecznie zdecydowano o przeniesieniu pomnika na przeciwległą stronę ul. Podwale, tuż obok wcześniejszego miejsca w rejonie placu Zamkowego. Uroczystość powtórnego odsłonięcia miała miejsce 13 kwietnia 2012 roku, w czasie której obecna była asysta wojskowa.

Uroczystość ta przyciągnęła uwagę wielu osób, a odsłonięcia dokonali: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Andrzej Melak, przewodniczący Komitetu Katyńskiego oraz Józef Szaniawski. Ceremonię poświęcenia prowadził metropolita warszawski ks. kardynał Kazimierz Nycz.

Przypisy

  1. a b c Andrzej Melak: Powrót pamięci o Katyniu naszdziennik.pl, 13.04.2012 r. [dostęp 14.04.2012 r.]
  2. a b c Warszawa: odsłonięto Kamień Katyński wprost.pl, 13.04.2012 r. [dostęp 14.04.2012 r.]
  3. a b c Spór o Pomnik Katyński. Jaki będzie jego los? wpolityce.pl, 08.01.2012 r. [dostęp 24.02.2012 r.]
  4. a b Pomnik katyński zniknie ze Starówki? naszdziennik.pl, 20.12.2011 r. [dostęp 24.02.2012 r.]
  5. a b c Przemówienie pułkownika Ryszarda Kuklińskiego na odsłonięcie pomnika katyńskiego, „Zeszyty Katyńskie” (nr 9). Warszawa 1998, str. 148–149. ISBN 83-905877-3-4
  6. a b c Odsłonięcie Kamienia Katyńskiego. stefczyk.info, 13.04.2012 r. [dostęp 14.04.2012 r.]

Oceń: Pomnik Katyński w Warszawie

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:5