Pekin (budynek)


Pekin to prowadząca do interesujących odkryć struktura, znana jako zbiór 23 połączonych ze sobą bloków mieszkalnych. Te unikalne obiekty znajdują się na osiedlu Przyczółek Grochowski, które jest częścią dzielnicy Praga-Południe w stolicy Polski, Warszawie.

Osiedle to przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów, a jego architektura wzbudza zainteresowanie i jest częścią bogatej historii tego regionu.

Opis

Galeriowiec rozciąga się na imponującą długość wynoszącą 1,5 km, która obejmuje liczne załamania. Obiekt ten usytuowany jest w obrębie kwartału ulic, takich jak Ostrzycka, Motorowa, Żymirskiego, Kwarciana, Bracławska oraz Opinogórska.

Budynek ten został stworzony w latach 1963–1969 przez uznanych architektów, Oskara Hansena oraz Zofię Garlińską-Hansen, co przyczyniło się do nadania mu popularnej nazwy – Osiedle Hansenów. Jego budowa miała miejsce w latach 1969–1974.

Składa się on z 23 bloków, które wznoszą się na wysokość od 3 do 7 pięter. Fascynujący jest również fakt, że budynki zostały załamane osiem razy pod kątem prostym, co nadaje całej konstrukcji niepowtarzalny charakter. Całkowita powierzchnia mieszkań wynosi 85 000 m².

Inne informacje

Termin „Pekin” używany jest również w odniesieniu do kamienicy Wolfa Krongolda, która znajduje się przy ul. Złotej 83. W warszawskiej gwarze to określenie dotyczy przeludnionych kamienic czynszowych, co odzwierciedla sytuację w niektórych częściach stolicy.

Pekinem, jako potocznym terminem, określany jest również Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, często nazywany skrótem PKiN. Konstrukcja ta stała się nie tylko symbolem miasta, ale i ważnym punktem w jego krajobrazie.

Przypisy

  1. Pałac Kultury kryje schron przeciwatomowy i podziemne kondygnacje? Tunel ma biec do Dworca Centralnego [online], Onet Kobieta, 29.06.2024 r. [dostęp 13.07.2024 r.]
  2. Jarosław Trybuś: Przewodnik po warszawskich blokowiskach. Warszawa: Muzeum Powstania Warszawskiego, 2011 r., s. 237.
  3. Jerzy Majewski, Dariusz Bartoszewicz, Tomasz Urzykowski: Spacerownik warszawski. Warszawa: Wydawnictwo Agora, 2007 r., s. 87.
  4. Bronisław Wieczorkiewicz: Gwara warszawska dawniej i dziś. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1974 r., s. 522.
  5. Andrzej Jeżewski: Warszawa na starej fotografii. Warszawa: Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne, 1960 r., s. 30.

Oceń: Pekin (budynek)

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:7