Kamienica Wolfa Krongolda to niezwykły budynek, który został wzniesiony w okresie od 1896 do 1899 roku. Znajduje się ona przy ul. Złotej 83, na rogu ul. Żelaznej w Warszawie, co czyni ją łatwo dostępną i widoczną dla przechodniów oraz turystów.
Budynek ten zyskał popularność i jest potocznie nazywany „Pekinem”, co w warszawskiej gwarze odnosi się do przeludnionej kamienicy czynszowej. To oznaczenie nieprzypadkowo wskazuje na jego historyczną rolę w krajobrazie stolicy, gdzie często gromadziły się tłumy mieszkańców.
Opis
Kamienica, wzniesiona w latach 1896–1899, została zrealizowana na zlecenie Wolfa Krongolda, żydowskiego inwestora i przedsiębiorcy z branży nieruchomości. Projekt budynku przypisuje się Bronisławowi Brochwicz-Rogóyskiemu; jednak nie ma dowodów na to, że był on jego jedynym autorem.
Na początku kamienica składała się z trzech pięter, z czasem dobudowano dwa dodatkowe. Ozdobiona licznymi detalami, kamienica wyróżniała się attyką, na której umieszczono rzeźby półnagiego, starszego mężczyzny z długą brodą oraz muskularnego młodzieńca, znajdujących się po obu stronach cokołu z datą 1899. To miał być symbol rzeczywistego powstania budynku w końcowych latach XIX wieku.
Pomieszczenia na niższych piętrach były przeznaczone dla zamożniejszych mieszkańców. Charakteryzowały się większymi powierzchniami oraz lepszym wyposażeniem, a także oddzielną klatką schodową, która była zdobiona marmurami. Natomiast mieszkania na wyższych poziomach były znacznie skromniejsze i dostępne było przez standardową klatkę schodową z dębowymi schodami.
W 1933 roku, w związku z problemami finansowymi rodziny Krongold, kamienica trafiła na licytację. W czasie II wojny światowej konstrukcja frontowa ucierpiała, jednak jej oficyny pozostały w dobrym stanie. Po wojnie, w 1945 roku, budynek został odrestaurowany, przeznaczając go na mieszkania komunalne. Niestety, z frontowej elewacji usunięto wszystkie zdobienia, a zachowano jedynie attykę. Przedwojenne mieszkania zostały podzielone na mniejsze jednostki.
W latach 60. miały miejsce kolejne zmiany – zdemontowano balkony oraz elegancką, kutą bramę. Z uwagi na wartość historyczną, w 1989 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków. Następnie, w 2003 roku, mieszkańcy oraz najemcy lokali handlowych zostali eksmitowani.
W lutym 2015 roku kamienica przeszła na własność spółki Czerwone Maki, będącej częścią międzynarodowej grupy AFI Europe. 15 listopada 2015 roku w opuszczonym obiekcie wybuchł pożar. Po tych wydarzeniach, budynek został przekształcony w luksusowy apartamentowiec z podziemnym parkingiem. Remont zakończono w 2022 roku.
W kulturze
Właścicielka kamienicy, Ewa Borzęcka, zajęła się prezentacją historii ludzi, których dotknęły nieprzyjemności związane z wysiedleniami. W ramach tego przedsięwzięcia stworzyła film dokumentalny zatytułowany Pekin. Złota 83, który przybliża losy mieszkańców tego miejsca.
Dodatkowo, nawiązując do tej tematyki, powstał również ośmioodcinkowy serial noszący tytuł U nas na Pekinie, który dostarcza jeszcze szerszego kontekstu i pozwala widzom zagłębić się w dramaty związane z tą kamienicą.
Inne informacje
Słowem Pekin definiowany jest również zespół. Mowa tutaj o połączonych 23 blokach mieszkalnych zlokalizowanych na osiedlu Przyczółek Grochowski.
Przypisy
- a b c d Jerzy S. Majewski. Kamienica Krongolda na rogu Żelaznej i Złotej. „Stolica”, s. 40, październik 2018.
- Jerzy S. Majewski. Kamienica Krongolda na rogu Żelaznej i Złotej. „Stolica”, s. 39, październik 2018.
- a b Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków - stan na 31.03.2024 r. Woj. mazowieckie (Warszawa). [w:] Narodowy Instytut Dziedzictwa [on-line]. nid.pl. s. 75. [dostęp 20.07.2024 r.]
- Zabytkowa, okazała kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie odzyskała swój dawny blask [online], investmap, 26.05.2022 r. [dostęp 15.01.2023 r.]
- Michał Wojtczuk. Rozbudują kamienicę „Pekin”. „Gazeta Stołeczna”, s. 4, 10.08.2017 r.
- Tomasz Urzykowski. Zabytki płoną jak pochodnie. „Gazeta Stołeczna”, s. 3, 17.11.2015 r.
- Jerzy Majewski, Dariusz Bartoszewicz, Tomasz Urzykowski: Spacerownik warszawski. Warszawa: Wydawnictwo Agora, 2007, s. 87. ISBN 978-83-60225-96-7.
- Jarosław Trybuś: Przewodnik po warszawskich blokowiskach. Warszawa: Muzeum Powstania Warszawskiego, 2011, s. 237. ISBN 978-83-60142-31-8.
- Jerzy Kasprzycki: Korzenie miasta. Tom II Śródmieście Północne. Warszawa: Wydawnictwo Veda, 2004, s. 95. ISBN 83-85584-50-1.
- Jerzy Kasprzycki: Korzenie miasta. Tom II Śródmieście Północne. Warszawa: Wydawnictwo Veda, 2004, s. 97. ISBN 83-85584-50-1.
- Bronisław Wieczorkiewicz: Gwara warszawska dawniej i dziś. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1974, s. 522.
- Andrzej Jeżewski: Warszawa na starej fotografii. Warszawa: Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne, 1960, s. 30.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kamienice i domy":
Kamienica Sukertów w Warszawie | Dom Kraszewskiego | Kamienica Taubenhausa w Warszawie (ul. Marszałkowska) | Rezydencja Piękna Nova w Warszawie | Budynek dawnej Komory Wodnej w Warszawie | Kamienica Wiktoryna Kosmowskiego w Warszawie | Kamienica Wildera w Warszawie | Kamienica Rosenblata w Warszawie | Dom mieszkalny pracowników Stacji Pomp Rzecznych | Kamienica Anny Koźmińskiej w Warszawie | Kamienica Mikulskiego w Warszawie (ul. Nowy Świat 55) | Kamienica Mikołaja Szelechowa w Warszawie | Rezydencja Foksal w Warszawie | Kamienica Stanisława i Kazimiery Kacperskich w Warszawie | Kamienica Rubinlichta w Warszawie | Kamienica Rodryga Mroczkowskiego w Warszawie | Kamienica Klemensowska w Warszawie | Kamienica Karmelitów Bosych w Warszawie | Kamienica Józefa Rotbarda (ul. Marszałkowska 19) | Kamienica Jana Wernera i Marii Lilpop w WarszawieOceń: Kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie