Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie


Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona, które do 2019 roku funkcjonowało jako Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Wojciecha Gersona, jest renomowaną szkołą artystyczną na poziomie średnim. Z siedzibą zlokalizowaną przy ul. Smoczej 6 w Warszawie, placówka ta oferuje kształcenie na najwyższym poziomie.

Organem prowadzącym tę instytucję jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co potwierdza jej status jako szkoły państwowej. Ponadto, szkoła podlega nadzorowi Centrum Edukacji Artystycznej, co zapewnia jej odpowiednie standardy i jakość edukacji artystycznej.

Historia

Historia tej instytucji sięga 1945 roku, kiedy to powstało Państwowe Liceum Artystyczne. Szkoła znalazła swoje miejsce w budynkach przy ul. Myśliwieckiej 8, gdzie działała w bliskiej współpracy z Centralnym Ośrodkiem Pedagogicznym oraz Międzynarodowym Stowarzyszeniem Wychowania przez Sztukę, które uzyskało patronat UNESCO. Jej pierwszym dyrektorem i założycielem był Antoni Mączak, który wprowadził ideę „wychowania przez sztukę”.

Później Liceum przekształcone zostało w Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych. Z miejsca realizowało program, który obejmował całość szkolnictwa średniego, co w 1953 roku doprowadziło do zniesienia ograniczeń dotyczących wyboru kierunku studiów przez absolwentów.

W 1957 roku szkoła zmieniła lokalizację, przenosząc się do budynku byłej Podchorążówki znajdującej się w Łazienkach Królewskich. W 1963 roku uzyskała patronat „Centrali przemysłu ludowego i artystycznego” – Cepelia. Państwowe Liceum Plastyczne stało się miejscem, gdzie młodzież z różnych środowisk odnajdywała wspólny język poprzez zaangażowanie w twórczość plastyczną.

W wyniku wydarzeń politycznych z marca 1968 roku, na skutek jakich usunięto Antoniego Mączaka oraz wicedyrektora Włodzimierza Tiunina, szkoła przeszła ważne zmiany. W 1977 roku odbyła się kolejna relokacja na ul. Smoczą, gdzie przez wiele lat znajdowała się w budynku po przeniesionym XLV LO im. Romualda Traugutta.

Wśród nauczycieli byli wyspecjalizowani fachowcy, tacy jak Jacek Kuroń, Maciej Piekarski, Andrzej Rudziński oraz Włodzimierz Tiunin. W 2002 roku szkoła poszerzyła swoją ofertę o gimnazjum, co było znaczącym krokiem w kierunku rozwoju edukacyjnego.

Do 2019 roku nosiła nazwę Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych. Jej absolwenci zdobywają tytuł plastyka z jednym z czterech dostępnych kierunków. Tytuł ten upoważnia do wykonywania zawodu w dziedzinie sztuk plastycznych. W latach 2006-2023 dyrektorem była dr Beata Lewińska-Gwóźdź, a obecnie funkcję tę pełni Paweł Kasprzak. Szkoła dysponuje odpowiednio wyposażonymi pracowniami artystycznymi.

W wyniku reformy systemu oświaty, która miała miejsce 1 września 2019 roku, Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie został przekształcony w Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie.

Absolwenci

Wśród absolwentów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie znajdują się uznani artyści oraz osobistości ze świata kultury. Oto niektórzy z nich:

Uznani artyści, którzy wykształcili się w tym liceum, przyczyniają się do rozwoju polskiej kultury oraz sztuki.

Przypisy

  1. Informacje ogólne :: Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych [online], www.plsp.smocza.edu.pl [dostęp 01.09.2019 r.]

Oceń: Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:23