Katarzyna Pakosińska


Katarzyna Pakosińska-Basilashvili, urodzona 9 kwietnia 1972 roku w Warszawie, jest znaną postacią w polskim krajobrazie artystycznym. Jako artystka kabaretowa, zdobyła uznanie dzięki swoim występom, które charakteryzują się poczuciem humoru i błyskotliwością.

Oprócz kariery w kabarecie, Pakosińska jest również polonistką, co świadczy o jej głębokiej wiedzy o literaturze i języku polskim. Wielokrotnie występowała jako aktorka, co pozwoliło jej na zbudowanie różnorodnego repertuaru ról teatralnych i telewizyjnych.

Dodatkowo, jako konferansjerka i dziennikarka, współpracowała z wieloma mediami, dając widzom oraz czytelnikom unikalny wgląd w świat kultury i sztuki.

Życiorys

Rodzina i edukacja

Katarzyna Pakosińska to utalentowana polska artystka, która jest córką inżyniera Stanisława oraz Marzeny Pakosińskich. Jej rodzice pobrali się w 1968 roku. W rodzinnym domu, gdzie ojciec specjalizował się w inżynierii, a matka pracowała jako fitopatolog w Instytucie Hodowli Roślin, Katarzyna miała możliwość rozwoju swoich pasji. Warto zaznaczyć, że ma także młodszą siostrę, Magdalenę.

Już w młodym wieku, bo od siódmego roku życia, występowała w zespole folklorystycznym „Pruszkowiacy”, z którym związana była przez dwadzieścia lat. W latach 80. XX wieku miała okazję wyjechać do Gruzji, co wpłynęło na jej dalszą twórczość artystyczną. W kolejnym etapie swojego życia Pakosińska zdobyła dyplom w Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie, gdzie szkoliła się w zakresie projektowania oraz wystawiennictwa. W 2000 roku ukończyła studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie jej praca magisterska koncentrowała się na kabarecie artystyczno-literackim Momus, założonym przez Arnolda Szyfmana.

Kariera dziennikarska i aktorska

W trakcie studiów Katarzyna pakosińska zadebiutowała na scenie, występując w Teatrze Stara Prochownia w Warszawie. Po ukończeniu edukacji, podjęła dwuletnie studium dziennikarskie, które zaowocowało jej działalnością jako dziennikarki i wydawcy programów w TV Polonia przez kolejne sześć lat. W tym okresie prowadziła program poranny „Kawa czy herbata?” w TVP1. Pracowała również z Programem III Polskiego Radia, co znacznie poszerzyło jej doświadczenie medialne.

W 1996 roku, razem z kolegami ze studiów, takimi jak Robert Górski, Mikołaj Cieślak, Przemysław Borkowski oraz Rafał Zbieć, założyła Kabaret Moralnego Niepokoju. Jej występy charakteryzowały się wyjątkowym humorem i donośnym śmiechem. Z zespołem zdobyła Grand Prix na XII Przeglądzie Kabaretów PaKA ’96 w Krakowie. W latach 2003–2006 Kabaret Moralnego Niepokoju był obecny na antenie TVP2 w programie „Tygodnik Moralnego Niepokoju”. 23 lutego 2011 roku postanowiła opuścić formację.

W wywiadzie dla dwutygodnika „Viva!” wyznała, że nie dostrzegła w porę problemów w grupie, co skłoniło ją do podjęcia decyzji o odejściu: „Przez te swoje optymistyczne, ufne różowe okulary nie dostrzegłam w porę, że w grupie dzieje się coś niedobrego…”. Po tym epizodzie samodzielnie kontynuowała karierę kabaretową.

W 2013 roku zainicjowała internetowy projekt „Seksesje”, w ramach którego nagrywała krótkie filmy komediowe jako fikcyjna postać „Nora Igres”. Występowała również w Teatrze Kamienica oraz Teatrze Capitol w Warszawie. 28 listopada 2018 roku odbyła się premiera spektaklu „Dobry wieczór z Pakosińską”, wyreżyserowanego przez Krzysztofa Jaślara. Jej największą idolką wszech czasów jest legendarna Sophia Loren, a polskim mentorem i mistrzem aktorskim wskazuje Jana Frycza.

Kariera wydawnicza

W 2009 roku na antenie TVP2 miał miejsce debiut sześcioodcinkowego serialu dokumentalnego „Tańcząca z Gruzją”, którego była pomysłodawczynią oraz producentką. W listopadzie 2012 roku wydała książkę podróżniczą pt. „Georgialiki. Książka pakosińsko-gruzińska”. Wkrótce po jej wydaniu, autorzy portalu obliczagruzji.monomit.pl oskarżyli ją o plagiat, zarzucając, że nielegalnie skopiowała fragmenty swoich reportaży oraz toasty gruzińskie w ich adaptacjach. Choć sprawa nigdy nie trafiła do sądu, a Pakosińska nie została oskarżona, to wymusiło to działania na poziomie wydawnictwa Pascal, które przyznało, iż „niektóre fragmenty tekstu autorki zawierały zapożyczenia, które omyłkowo nie zostały odpowiednio oznaczone”. W 2017 roku wydała kolejną książkę o Gruzji pt. „Samaradiso. Arabeski na temat Gruzji w dialogu z alter ego spisane. Tylko dla pasjonatów z poczuciem humoru!”. Natomiast w lipcu 2020 roku światało się e-book „Jak strugać wariata”. Pakosińska była również felietonistką magazynu „Claudia”, wydawanym przez Edipresse Polska.

W listopadzie 2015 roku ukazała się książka dla dzieci pt. „Malina cud-dziewczyna”, za którą otrzymała nagrodę ZAiKS za debiut w twórczości dla dzieci i młodzieży. Kolejne tomy serii, „Malina szał-dziewczyna” (2016) oraz „Malina miód-dziewczyna” (2017), wydane zostały przez wydawnictwo Muza.

Pozostałe przedsięwzięcia

Katarzyna Pakosińska, oprócz swojej kariery artystycznej, współprowadziła takie wydarzenia jak Telekamery Tele Tygodnia 2010 oraz koncert SuperPremier podczas 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Dwukrotnie była nominowana do tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”. Wiosną 2013 roku prowadziła program „Ale mądrale!” w TVP1, a w sierpniu 2020 roku objęła stanowisko prowadzącej w programie Superstacji „Tok Szoł”, w którym miała okazję rozmawiać z przedstawicielami świata show-biznesu. W 2022 roku zadebiutowała jako jedna z prowadzących poranny magazyn rozrywkowo-informacyjny „Poranny rogal” na Zoom TV. W lutym 2024 roku ponownie nawiązała współpracę z TVP jako współprowadząca (razem z Piotrem Wojdyłą) programu „Pytanie na śniadanie”.

Pakosińska brała również udział w popularnych programach rozrywkowych, takich jak „Taniec z gwiazdami” (2011) oraz „Twoja twarz brzmi znajomo” (2016). W trzecim odcinku tego drugiego programu zdobyła czek na 10 tys. zł, który przekazała na rzecz fundacji „Stworzenia Pana Smolenia”. W 2021 roku, razem z mężem, wygrała finał pierwszej edycji programu „Power Couple”.

Na początku 2012 roku wzięła udział w pierwszym Tanecznym Turnieju Gwiazd „Elixa” z Tomaszem Barańskim. W latach 2014–2015 była wokalistką zespołu Leszcze, z którym nagrała dwa single: „Zabierz moje sukienki” – nową wersję piosenki Wandy Warskiej oraz „Roześmiana”.

Życie prywatne

Katarzyna Pakosińska, znana osobistość, ma córkę Maję Antoninę, która przyszła na świat 26 grudnia 2003 roku. Z pierwszym mężem, artystą plastykiem Tomaszem Wiadernym, wychowała swoją pociechę.

W sierpniu 2017 roku artystka wstąpiła w związek małżeński z Iraklim Basilaszwilim, co podkreśla jej otwartość na nowe etapy w życiu.

Katarzyna aktywnie angażuje się w działalność charytatywną, będąc zaangażowaną w wiele akcji dobroczynnych. Jest jedną z ambasadorek organizacji Kwiat Kobiecości, przez co wspiera działania na rzecz kobiet. Ponadto, współpracuje z Fundacją Zaczytani oraz Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego.

Nie można zapomnieć o jej współpracy z organizacją Vital Voices, która promuje przywództwo kobiet na całym świecie.

Spektakle teatralne

Katarzyna Pakosińska, utalentowana artystka, miała w swoim dorobku wiele niezapomnianych spektakli teatralnych, które wpisały się w krajobraz polskiego teatru.

  • 2013 – Honeymoon (Teatr Kamienica),
  • 2013 – Małżeński rajd dakar,
  • 2014 – ZUS – Zalotny Uśmiech Słonia (Teatr Kamienica),
  • 2017 – Zdobyć, utrzymać, porzucić 2. Rozstania i powroty (Teatr Capitol),
  • 2018 – W dobrym tonie z Zulą Pogorzelską (prod. Generalnie Smakowicie),
  • 2018 – Dobry wieczór z Pakosińską (Teatr Kamienica, prod. Artem House),
  • 2022 – Prezent Urodzinowy (Teatr Capitol).

Każdy z wymienionych tytułów przyczynił się do jej kariery, a także pozwolił publiczności odkrywać różnorodność i bogactwo jej talentu scenicznego.

Książki

Oto lista książek autorstwa Katarzyny Pakosińskiej, które ilustrują jej różnorodną twórczość oraz zainteresowania literackie.

  • 2012 – Georgialiki. Książka pakosińsko-gruzińska (wydawnictwo Pascal),
  • 2015 – Malina cud-dziewczyna (wydawnictwo Muza),
  • 2016 – Malina szał-dziewczyna (wydawnictwo Muza),
  • 2017 – Samaradiso. Arabeski na temat Gruzji w dialogu z alter ego spisane. Tylko dla pasjonatów z poczuciem humoru! (wyd. Pascal),
  • 2017 – Malina miód-dziewczyna (wydawnictwo Muza).

Filmografia

Filmografia Katarzyny Pakosińskiej to bogaty zbiór osiągnięć artystycznych, które ukazują jej różnorodne talenty w świecie filmu i dubbingu. Poniżej przedstawiamy szczegółowe zestawienie jej ról.

RokTytułRolaUwagi
1995DeborahHania Hofsztajn
1997Łóżko WierszyninaEwa
Boża podszewkaŻydówka
1999Dr Jekyll i Mr Hyde wg Wytwórni A’YoYpanienka Ann, narzeczona Jekylla
Badziewiakowiedziennikarkaodc. 12
2006Nianiapsychoterapeutkaodc. 50
2011Hotel 52Anitaodc. 38
2018BlondynkaJola, sekretarka w PŻModc. 79
2021Usta ustaRenata, koleżanka Magdyodc. 43
od 2022LeśniczówkaKazia

Polski dubbing

  • Muminki w pogoni za kometą (Muumi ja punainen pyrstötähti, 2010) jako Panna Migotka,
  • Renifer Niko ratuje brata (Niko – Lentäjän poika 2, 2012) jako Biała Wilczyca,
  • Mambo, Lula i piraci (Marco Macaco, 2012) jako Lula.

Przypisy

  1. a b Katarzyna Pakosińska Gruzińska Love Story - Kobieta.Pl [online], kobieta.pl [dostęp 23.04.2024 r.] (pol.).
  2. TVP ujawniła ostatnią parę gospodarzy 'Pytania na śniadanie' [online], www.wirtualnemedia.pl, 19.02.2024 r. (pol.).
  3. Katarzyna Pakosińska z debiutem w Superstacji [online], tvpolsat.info, 25.08.2020 r. [dostęp 27.08.2020 r.]
  4. Superstacja z nową ramówką. Jagielski, Pakosińska, Rutkowski, Kret, Migała [online], Media2.pl [dostęp 12.08.2020 r.]
  5. Paweł Gzyl: Katarzyna Pakosińska: Otwieranie nowych drzwi szalenie mnie kręci. [w:] Gazeta Lubuska [on-line]. plus.gazetalubuska.pl, 25.07.2020 r. [dostęp 01.08.2020 r.]
  6. Katarzyna Pakosińska: Samaradisco. Arabeski na temat Gruzji w dialogu z alter ego spisane. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2017, s. 330–331. ISBN 978-83-8103-049-6.
  7. Anna Kostrzewska: Katarzyna Pakosińska: Zaczęło się od zabawy. anywhere.pl. [dostęp 01.08.2020 r.]
  8. Katarzyna Pakosińska: Samaradisco. Arabeski na temat Gruzji w dialogu z alter ego spisane. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2017, s. 121. ISBN 978-83-8103-049-6.
  9. Katarzyna Pakosińska: Samaradisco. Arabeski na temat Gruzji w dialogu z alter ego spisane. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2017, s. 11. ISBN 978-83-8103-049-6.
  10. Katarzyna Sielicka: „Do dziś odczuwam moralny niepokój”. Katarzyna Pakosińska o rozstaniu z kolegami z kabaretu i karierze w męskim świecie. [w:] Viva! [on-line]. viva.pl, 02.06.2016 r. [dostęp 01.08.2020 r.]
  11. Dobry wieczór z Pakosińską – Artem House, artemhouse.pl [zarchiwizowane 25.10.2020 r.]
  12. Dlaczego TVP2 zdjęła z anteny "Kabaret Moralnego Niepokoju"?, Telewizja Polska S.A. [zarchiwizowane].
  13. Telewizja Polska SA, Katarzyna Pakosińska odchodzi z Kabaretu Moralnego Niepokoju, tvp.pl [zarchiwizowane 07.03.2011 r.]
  14. Katarzyna Pakosińska oskarżana o plagiat. Wydawnictwo: „Ubolewamy”. Skarżący: „Wycofajcie książkę” gazeta.pl [dostęp 18.11.2013 r.]
  15. „Georgialiki” Katarzyny Pakosińskiej pełne plagiatów, Wydawnictwo Pascal nie reaguje Wiadomości24.pl [dostęp 29.12.2013 r.]
  16. Oświadczenie wydawnictwa Pascal i Katarzyny Pakosińskiej [zarchiwizowane 02.02.2014 r.]
  17. Kasia Pakosińska poznała swoje korzenie, Topstars.pl, 07.12.2012 r. [zarchiwizowane 29.07.2018 r.]
  18. Robert Górski, Mariusz Cieślik: Jak zostałem prezesem. Wydawnictwo Znak, 2012, s. 59. ISBN 978-83-240-2318-9.
  19. Georgialiki. Książka pakosińsko-gruzińska, pascal.pl [zarchiwizowane 13.12.2012 r.]
  20. BartoszB. Staniszewski BartoszB., Drugi Singiel Leszczy – „Roześmiana”, [w:] Oficjalna strona [online], www.leszcze.com, 23.05.2014 r. [zarchiwizowane 30.11.2014 r.]
  21. Katarzyna Pakosińska i Leszcze śpiewają Wandę Warską. [w:] Polskie Radio [on-line]. www.polskieradio.pl, 03.02.2014 r. [dostęp 30.05.2014 r.]
  22. Taniec z gwiazdami 13, odc 9. Kasia Pakosińska odpadła, ale i tak napije się z Gąsowskim! [online], se.pl, 14.02.2016 r.

Oceń: Katarzyna Pakosińska

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:15