Maciej Piekarski


Maciej Paweł Piekarski, urodzony 21 października 1932 roku w stolicy Polski, Warszawie, był znaną postacią w dziedzinie historii sztuki. Zmarł 14 czerwca 1999 roku w tej samej miejscowości, zostawiając po sobie bogate dziedzictwo kulturowe.

Jako polski historyk sztuki, Piekarski przyczynił się do poznania wielu aspektów dziedzictwa artystycznego, a także prowadził działalność dziennikarską oraz publicystyczną. Był varsavianistą, co oznacza, że jego zainteresowania obejmowały historię i kulturę stolicy.

Warto zauważyć, że Maciej Piekarski był synem Bronisława Piekarskiego oraz Janiny z Adamskich. Jego życie rodzinne również miało istotny wpływ na jego działalność, bowiem był ojcem pisarki i dziennikarki Małgorzaty Karoliny Piekarskiej.

Życiorys

W okresie powstania warszawskiego Maciej Piekarski pełnił rolę posługacza w filii szpitala Ujazdowskiego, zlokalizowanej na Sadybie. Po zakończeniu II wojny światowej uczęszczał do Liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie. Niestety, tuż przed przystąpieniem do matury został z niego relegowany na skutek konfliktu z nauczycielką historii. Mimo to, zdołał zdać eksternistycznie egzamin dojrzałości w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Lublinie. Ukończył również historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1955 roku.

Przez siedemnaście lat był związany z Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie pracował jako biegły sądowy w zakresie zabytkoznawstwa oraz sztuk plastycznych. W międzyczasie pełnił również funkcję wykładowcy wiedzy o plastyce w Studium Oświaty i Kultury Dorosłych oraz nauczyciela historii sztuki w Warszawskim Liceum Sztuk Plastycznych.

Od 1973 roku był dziennikarzem Telewizji Polskiej, pracując w Redakcji Publicystyki Kulturalnej, gdzie współpracował z programem publicystycznym Pegaz. Od 1982 roku związany był z Warszawskim Ośrodkiem Telewizyjnym oraz Telewizyjnym Kurierem Warszawskim. Przez dekadę przygotowywał i prowadził program „Wiarus – Magazyn Kombatantów Warszawskich”, który po jego śmierci kontynuowała jego córka, Małgorzata Karolina Piekarska, przez następne dwa lata.

Maciej Piekarski był również autorem wielu publikacji, w tym kilku tysięcy artykułów dotyczących powstania warszawskiego oraz II wojny światowej, regularnie współpracując z tygodnikiem „Stolica”. Całe życie spędził w Warszawie, najpierw na Sadybie, później na Żoliborzu, a na koniec na Saskiej Kępie. Zmarł i został pochowany na cmentarzu Powązkowskim (w kwaterze 172, rząd 3, grób 25-26).

W 2024 roku Karolina Piekarska, jego córka, przekazała Archiwum Akt Nowych bogate archiwalia swojego ojca, które obejmują ponad tysiąc zdjęć i negatywów.

Ważniejsze publikacje

Maciej Piekarski jest autorem wielu znaczących publikacji, które można podzielić na różnorodne tematy dotyczące historii, kultury oraz osobistych refleksji autora. Oto niektóre z nich:

  • Wiedza o plastyce, Biblioteczka Słuchacza Państwowego Zaocznego Studium Oświaty i Kultury Dorosłych 1974 – jest to podręcznik przeznaczony dla słuchaczy
  • Tak zapamiętałem, PIW 1979 – zbiorem wspomnień z lat 1939–1945
  • Samotna placówka, MON 1989 – zajmuje się historią walk o Fort IX („Czerniaków”) we wrześniu 1939
  • Glosa do Przedwiośnia, w: „Niepodległość i pamięć” 1994 – opisuje powrót rodziny z Baku po 1920 roku
  • Syn dwóch matek (współautor: Małgorzata Karolina Piekarska), Wydawnictwo Trzecia Strona 2017

Te prace ukazują nie tylko historię, ale również osobiste przeżycia i refleksje, które są istotne dla polskiej kultury oraz dziedzictwa.

Upamiętnienie

Maciej Piekarski jest osobą, której imię jest noszone przez kilka istotnych miejsc. Warto podkreślić, że jego imię zostało nadane sali wystawowej znajdującej się w Muzeum Katyńskim, które mieści się na terenie Fortu IX („Czerniaków”).

Dodatkowo, imię Macieja Piekarskiego nosi również studio telewizyjne w Telewizji Polskiej, gdzie produkowane są różne programy nadawane przez TVP Warszawa, w tym popularny Telewizyjny Kurier Warszawski.

Przypisy

  1. Archiwalia varsavianisty Macieja Piekarskiego przekazano do Archiwum Akt Nowych [online], dzieje.pl [dostęp 21.10.2024 r.]
  2. a b c Maciej Paweł Piekarski. maciejpiekarski.pl. [dostęp 08.05.2021 r.]
  3. Nagrody m.st. Warszawy przyznane w 1998 roku. [w:] Urząd m.st. Warszawy [online]. um.warszawa.pl, 09.02.2011 r. [dostęp 10.04.2014 r.]
  4. Cmentarz Stare Powązki: MATEUSZ ADAMSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 31.12.2014 r.]

Oceń: Maciej Piekarski

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:20