Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła to ważna świątynia rzymskokatolicka, która pełni funkcję parafialną w stolicy Polski. Należy do parafii św. Barbary w Warszawie, zlokalizowanej w obrębie dekanatu śródmiejskiego, który jest częścią archidiecezji warszawskiej.
Świątynia ta usytuowana jest w Śródmieściu Południowym, co czyni ją łatwo dostępną dla mieszkańców oraz turystów. Znajduje się przy ulicy Wspólnej, która jest znana z bogatej historii oraz licznych atrakcji.
Historia
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, który został zbudowany z funduszy Tekli Rapackiej, stanowi ważny element architektoniczny Warszawy. Znajduje się na obszarze, gdzie wcześniej istniał cmentarz Świętokrzyski. Budowa kościoła rozpoczęła się w marcu 1883 roku i zakończyła w czerwcu 1886 roku. Uroczystej konsekracji świątyni dokonał arcybiskup warszawski Wincety Popiel.
Świątynia została wzniesiona według projektów oraz pod nadzorem budowniczego Edwarda Cichockiego, a w ramach budowy brał również udział Józef Dziekoński. Struktura kościoła przyjmuje formę krzyża łacińskiego, wykonana jest z cegły bez tynku, a elementy takie jak kolumny, pinakle oraz część gzymsów zbudowano z kamienia ciosowego. Na jego centralnym punkcie znajduje się okazała kopuła, a po bokach zlokalizowane są małe kapliczki z ołtarzami, zachowujące styl romański.
Sklepienia, stworzone z żeber z cegły modelowej, zostały zaprojektowane w sposób przemyślany, z wykorzystaniem wapna oraz cementu. Filarowe struktury również wykonano z prasowanej cegły modelowej. W wielkim ołtarzu, skonstruowanym przez Gustawa Wernera, na koszt Marii hrabiny Przeździeckiej, znajdowały się wyjątkowe mozaiki przedstawiające świętych Piotra i Pawła, a także św. Leona X, sprowadzone specjalnie z Wenecji.
W obliczu wybuchu II wojny światowej w 1939 roku doszło do znacznych zniszczeń, w tym uszkodzenia dachu i sklepień. Naprawy wykonano w czasie okupacji, jednak w 1944 roku, po upadku powstania warszawskiego, specjalne niemieckie oddziały niszczycielskie (Vernichtungs Kommando) doprowadziły do całkowitego zniszczenia kościoła, detonując ładunki wybuchowe umieszczone pod posadzką. Tego rodzaju zniszczenie kościoła było jednym z nielicznych tego typu przypadków w Warszawie.
Po zakończeniu wojny w 1945 roku rozpoczęto prace nad uporządkowaniem ocalałych fundamentów. Już 7 września 1946 roku arcybiskup Antoni Szlagowski poświęcił „pierwszą cegłę” na nowym fundamencie. Projektantem nowej świątyni został architekt Stanisław Marzyński, profesor wydziału architektury Politechniki Warszawskiej, który jest także znany z odbudowy archikatedry świętego Jana w Warszawie oraz projektowania wielu innych świątyń w kraju.
Budowa odbywała się etapami, początkowo wzniesiono część frontonu oraz pierwszą połowę transeptu, co zakończono 5 grudnia 1948 roku, kiedy to biskup Zygmunt Choromański poświęcił tę część budowli. Cała budowa została zakończona ostatecznie 17 listopada 1957 roku, kiedy to ukonstytuowała się zasadnicza część świątyni z prezbiterium. Ten moment poświęcił kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski, który miał zaszczyt dokonać konsekracji świątyni 4 października 1979 roku.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – Warszawa [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 01.01.2024 r.]
- Kościół Śś. Piotra I Pawła - Kulturalnie.waw.pl [online], 29.09.2022 r. [dostęp 07.05.2024 r.]
- E. Plater 24 - Kościół pw św. Apostołów Piotra i Pawła [online], Fundacja Warszawa 1939, 09.05.2017 r. [dostęp 07.05.2024 r.]
- Grzegorz Kalwarczyk: Przewodnik po parafiach i kościołach Archidiecezji Warszawskiej. Tom 2. Parafie warszawskie. Warszawa: Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam”, 2015 r.
- Ilustrowany przewodnik po Warszawie wraz z treściwym opisem okolic miasta (wydanie I na podstawie wydania z 1893 roku). Warszawa: Wydawnictwo Ciekawe Miejsca.net, 2012 r.
- Historia. Parafia Rzymskokatolicka Świętej Barbary w Warszawie. [dostęp 01.01.2024 r.]
- Kościół św. Piotra i Pawła [online], Warszawikia [dostęp 07.05.2024 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Wizytek w Warszawie | Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Warszawie | Parafia Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Warszawie | Parafia św. Barnaby Apostoła w Warszawie | Parafia św. Szczepana w Warszawie | Parafia Świętej Trójcy w Warszawie (Solec) | Parafia Zesłania Ducha Świętego w Warszawie | Sanktuarium św. Faustyny w Warszawie | Bazylika katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie | Parafia św. Ignacego Loyoli w Warszawie | Kościół św. Stanisława Kostki w Warszawie | Kościół św. Michała Archanioła w Warszawie (Mokotów) | Kościół św. Marii Magdaleny w Warszawie | Kościół św. Kazimierza w Warszawie (Mokotów) | Kościół św. Jacka w Warszawie | Kościół św. Antoniego Padewskiego w Warszawie (Stara Miłosna) | Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie | Kościół Najświętszego Zbawiciela w Warszawie | Kościół ewangelicko-reformowany w Warszawie | Bazylika Świętego Krzyża w WarszawieOceń: Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie (Śródmieście)