Klub Generałów i Admirałów Rzeczypospolitej Polskiej (KGiA RP) jest wyjątkowym stowarzyszeniem środowiskowym, które zostało założone w 1996 roku. Ta iniciativa ma charakter dobrowolny i samorządny, co oznacza, że jej członkowie mają pełną swobodę w uczestnictwie.
KGiA RP skupia w swoich szeregach generałów oraz admirałów, nie tylko z sił zbrojnych, ale również z innych służb mundurowych. Warto podkreślić, że wśród członków znajdują się zarówno osoby w stanie spoczynku, rezerwie, jak i te pełniące czynną służbę wojskową. W skład stowarzyszenia wchodzą członkowie zwyczajni, honorowi oraz wspierający.
Głównym celem tej organizacji jest kultywowanie patriotyczno-historycznych tradycji Wojska Polskiego, co jest niezwykle istotne w kontekście budowania świadomości narodowej i pamięci o historii kraju. Siedziba władz naczelnych stowarzyszenia znajduje się w stolicy, Warszawie, co podkreśla jego znaczenie w kontekście polskiego systemu obronnego.
Historia Klubu
Historia Klubu Generałów i Admirałów Rzeczypospolitej Polskiej sięga 27 listopada 1996 roku, kiedy to powstało Stowarzyszenie znane jako Klub Generałów Wojska Polskiego. Zostało ono zarejestrowane w VII Wydziale Cywilnym i Rejestrowym Sądu Wojewódzkiego w Warszawie. W gronie założycieli Klubu znajdował się m.in. gen. bryg. pil. Stanisław Skalski oraz szef Sztabu Generalnego WP, gen. broni Tadeusz Wilecki. Pierwsze wybory Rady Klubu oraz Komisji Rewizyjnej miały miejsce 17 grudnia 1996 roku, a prezesem został gen. broni pil. Roman Paszkowski. Organizacja działała w pałacu Lubomirskich, który znajduje się na placu „Za Żelazną Bramą”.
W roku 1997 wprowadzono pierwszy Statut Klubu Generałów WP, a w 1999 roku przygotowano jego nową wersję, obowiązującą aż do 2021 roku, po czym poddano go zmianom związanym z reorganizacją Klubu oraz aktualizacją jego nazwy. W dniu 7 września 1998 roku, na prezesa Klubu wybrano gen. dyw. Mieczysława Dębickiego, a 19 marca 2001 roku na to stanowisko wszedł gen. dyw. Roman Misztal.
W okresie od czerwca 2001 do września 2004 prezesem był gen. dyw. Mieczysław Dachowski. 6 kwietnia 2004 roku Klub podpisał porozumienie o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej. Aneks do tej umowy został podpisany 15 września 2005 roku. Od września 2004 prezesem był gen. dyw. Franciszek Puchała, a wiceprezesami wybrano gen. broni Zbigniewa Zalewskiego oraz gen. dyw. Zdzisława Graczyka. 21 stycznia 2005 roku Klub został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego (pod numerem 0000225889).
24 listopada 2004 roku na posiedzeniu plenarnym zaakceptowano kluczowe dokumenty dotyczące działalności Klubu w latach 2005–2007. W styczniu 2005 roku odbyła się wizytacja studyjna w Akademii Obrony Narodowej oraz Departamencie Kadr i Szkolnictwa. W lutym 2005 roku zorganizowano ważne spotkanie z gen. Czesławem Piątasem, szefem Sztabu Generalnego WP. 15 września 2005 roku podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Maciej Górski, oraz prezes Klubu, gen. dyw. Franciszek Puchała, podpisali aneks do porozumienia z 6 kwietnia 2004 roku, dotyczący współpracy z dziesięcioma organizacjami pozarządowymi, które zrzeszają byłych żołnierzy zawodowych.
W sierpniu 2006 roku w Warszawie oraz Zegrzu miały miejsce obchody X-lecia Klubu, w których uczestniczył m.in. gen. armii Wojciech Jaruzelski. 5 sierpnia 2006 roku delegacja w składzie: gen. armii Florian Siwicki, gen. broni Tadeusz Szaciło, gen. broni Zbigniew Zalewski, gen. dyw. Franciszek Puchała oraz gen. dyw. Wacław Szklarski złożyła wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie z racji tej okrągłej rocznicy. Następnie, 31 marca 2007 roku, minister obrony narodowej Aleksander Szczygło jednostronnie wypowiedział porozumienie z Klubem, a nowe podpisał dopiero 18 września 2013 roku.
Prezydentura gen. bryg. pil. w st. spocz. Romana Harmozy trwała od 10 września 2007 do 28 listopada 2019 roku. W okresie jego kadencji podpisano wiele porozumieńw ramach współpracy z innymi stowarzyszeniami, w tym z klubami generałów w Policji, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej. W kwietniu 2011 roku organizacja liczyła 79 członków, a średnia wieku jej członków wynosiła 75 lat.
W lutym 2012 roku przedstawiciele Klubu spotkali się z szefem Sztabu Generalnego WP, gen. Mieczysławem Cieniuchem. 19 marca tego samego roku minister obrony narodowej, Tomasz Siemoniak, uczestniczył w spotkaniu, na którym omawiano kwestie związane z obecnym oraz przyszłym kształtem Sił Zbrojnych RP. Towarzyszył mu gen. broni w st. spocz. Waldemar Skrzypczak oraz inni członkowie Klubu: gen. broni pil. w st. spocz. Jerzy Gotowała, gen. broni pil. w st. spocz. Ryszard Olszewski i gen. dyw. w st. spocz. Jerzy Słowiński.
W 2012 roku Klub zrzeszał 79 generałów w Warszawie oraz 22 w okręgu bydgoskim. Ponadto 12 generałów było we wrocławskim, a 8 w krakowskim okręgu. 18 września 2013 roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podpisał porozumienie z Klubem Generałów, które reprezentował prezes gen. bryg. pil. w st. spocz. Roman Harmoza. Porozumienie określało cele związane z historią, tradycją i patriotyzmem, włącznie z promocją wiedzy o armii i uczestnictwem w oficjalnych uroczystościach państwowych. 19 września 2013 roku w Belwederze odbyło się spotkanie z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, w którym udział wzięło 54 generałów.
13 maja 2015 roku wiceadmirał dr Stanisław Zarychta zorganizował spotkanie z delegatami Klubu z Bydgoszczy, w którym uczestniczyli m.in. gen. dyw. w st. spocz. Zbigniew Blechman, gen. dyw. pilot w st. spocz. Kazimierz Dziok oraz gen. bryg. w st. spocz. Kazimierz Wilczewski. W dniach 18-19 maja 2016 roku miały miejsce obchody XX-lecia Klubu. 8 listopada 2018 roku z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości, przy Grobie Nieznanego Żołnierza odczytany został Apel Generałów RP, skierowany do wszystkich najważniejszych instytucji w kraju.
28 listopada 2019 roku na stanowisko prezesa powołano gen. dyw. w st. spocz. Jerzego Słowińskiego. W 2020 roku Klub przyjął nową nazwę, zmieniając ją na Klub Generałów i Admirałów Rzeczypospolitej Polskiej. Siedziba Klubu pozostała w Alejach Ujazdowskich 6a w Warszawie. 1 listopada 2020 roku Klub wydał apel, który podpisało 240 generałów i admirałów w stanie spoczynku, w związku z nową sytuacją społeczną w Polsce. Podczas Nadzwyczajnego Walnego Zebrania, które miało miejsce 30 września 2021 roku, członkowie Klubu spotkali się z liderem „Polski 2050”, Szymonem Hołownią.
8 października 2021 roku w Auli Kryształowej SGGW odbyły się obchody XXV-lecia Klubu, a 13 października 2023 roku wydano stanowisko w sprawie dymisji szefa SG WP oraz Dowódcy Operacyjnego RSZ. 1 kwietnia 2024 roku zmarł członek Klubu, gen. bryg. w st. spocz. Alfons Kupis, a uroczystości pogrzebowe miały miejsce 9 kwietnia br. na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie, w których uczestniczyła delegacja Klubu oraz dyrektor Muzeum WP, gen. dyw. w st. spocz. Bogusław Pacek.
Struktura, charakterystyka, zadania
Struktura Klubu
Klub Generałów i Admirałów Rzeczypospolitej Polskiej to organizacja, która gromadzi i integruje byłych oficerów najwyższych rang. W jego ramach funkcjonuje szereg Oddziałów oraz Grup, które mają różnorodne zadania i funkcje. Wśród nich wyróżniamy:
- Oddział Terenowy Szczecin,
- Lubuski Oddział Terenowy,
- Oddział Terenowy Bydgoszcz (nieformalny),
- Oddział Terenowy Wrocław (nieformalny),
- Oddział Terenowy Kraków (nieformalny).
Charakterystyka, zadania i działalność
Klub ten odgrywa kluczową rolę w zachowaniu i propagowaniu wartości patriotycznych oraz wspieraniu tradycji Polskich sił zbrojnych. Członkowie Klubu, to byli generałowie, dążą do realizacji różnych zadań, które sązoriented toward public welfare i społecznego rozwoju. Do głównych zadań stowarzyszenia należą:
- popularyzowanie patriotycznych tradycji Polskich sił zbrojnych,
- współpraca z MON oraz Sztabem Generalnym WP, z kombatantami i paramilitarnymi organizacjami społecznymi,
- integrowanie środowisk byłych oraz aktywnych żołnierzy wokół kwestii obronnych Polski oraz tradycji narodowych,
- prowadzenie działalności publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem:
- pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej,
- działalności charytatywnej,
- ochrony i promocji zdrowia,
- podtrzymywania tradycji narodowej oraz pielęgnowania polskości,
- rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej,
- wsparcia osób niepełnosprawnych,
- działalności w obszarze nauki, edukacji, oświaty i wychowania,
- wspomagania rozwoju lokalnych wspólnot oraz społeczności,
- ochrony dóbr kultury i sztuki,
- działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania współpracy między społecznościami,
- wsparcia środowiska wojskowego,
- zabezpieczania interesów członków klubu oraz ich rodzin,
- reprezentowania żołnierzy w przypadku naruszenia ich honoru oraz godności.
Aktualne władze Klubu
Zarząd Klubu
W skład X kadencji Zarządu Klubu Generałów i Admirałów Rzeczypospolitej Polskiej wchodzą wybitne osobistości, które zyskały uznanie w swoich dziedzinach.
- gen. dyw. w st.spocz. Jerzy Słowiński – prezes (2022-obecnie),
- gen. bryg. w st.spocz. Władysław Saczonek – zastępca prezesa (2022-obecnie),
- gen. broni dr w st.spocz. Anatol Wojtan – sekretarz (2022-obecnie),
- gen. broni pil. dr w st.spocz. Sławomir Dygnatowski – skarbnik (2022-obecnie),
- wiceadmirał w st.spocz. Marek Toczek – członek (2022-obecnie).
Komisja Rewizyjna
Również Komisja Rewizyjna Klubu Generałów i Admirałów Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji składa się z doświadczonych liderów, którzy zajmują się nadzorem nad działalnością organizacji.
- gen. dyw. w st.spocz. Jarosław Bielecki – przewodniczący (2022-obecnie),
- gen. bryg. dr st.spocz. Władysław Skrzypek – sekretarz (2022-obecnie),
- gen. bryg. w st.spocz. Leszek Ulandowski – członek (2022-obecnie).
Byli Prezesi, Wiceprezesi, Honorowi członkowie Klubu
Prezesi Klubu
Od 1996 roku do 2024 roku, na czołowych stanowiskach w Klubie Generałów i Admirałów Rzeczypospolitej Polskiej zasiedli znamienici prezesi:
- gen. broni w st. spocz. pil. Roman Paszkowski – (1996-1998),
- gen. dyw. w st. spocz. Mieczysław Dębicki – (1998-2001),
- gen. dyw. w st. spocz. Roman Misztal – (2001),
- gen. dyw. w st. spocz. Mieczysław Dachowski – (2001-2004),
- gen. dyw. w st. spocz. Franciszek Puchała – (2004-2007),
- gen. bryg. w st. spocz. pil. Roman Harmoza – (2007-2019),
- gen. dyw. w st. spocz. Jerzy Słowiński – (2019-obecnie).
Wiceprezesi Klubu
W gronie wiceprezesów, którzy pełnili swoje obowiązki w klubie, znaleźli się:
- gen. dyw. w st. spocz. pil. Henryk Pietrzak – (1996-1997),
- gen. dyw. w st. spocz. Mieczysław Dębicki – (1997-1998),
- gen. dyw. w st. spocz. Roman Misztal – (1997-2001),
- gen. dyw. w st. spocz. Zbigniew Blechman – (1998-2004),
- gen. dyw. w st. spocz. Jan Światowiec – (1999-2001),
- gen. dyw. w st. spocz. Zdzisław Graczyk – (2001-2007),
- gen. broni w st. spocz. Zbigniew Zalewski – (2004-2007),
- gen. bryg. w st. spocz. Henryk Mika – (2007-2013),
- gen. bryg. w st. spocz. Andrzej Lewandowski – (2010-2016),
- gen. dyw. w st. spocz. Jerzy Słowiński – (2013-2016),
- gen. broni w st. spocz. Józef Flis – (2016-2019),
- gen. bryg. w st. spocz. Ryszard Żuchowski – (2016-2019),
- gen. bryg. w st. spocz. Władysław Saczonek – (2019-obecnie).
Sekretarze Rady Klubu
Sekretarze Rady Klubu, dbający o sprawne funkcjonowanie organizacji, to:
- gen. bryg. w st. spocz. Marian Wróblewski – (1996-1997),
- gen. bryg. w st. spocz. Stanisław Brodziński – (1997-2004),
- gen. bryg. w st. spocz. Marian Oleksiak – (2004-2007),
- gen. bryg. w st. spocz. Leszek Ulandowski – (2007-2016),
- gen. bryg. w st. spocz. Henryk Porajski – (2016-2020),
- gen. dyw. w st. spocz. Janusz Lalka – (2020-2022),
- gen. broni w st. spocz. Anatol Wojtan – (2022-obecnie).
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Osoby odpowiedzialne za nadzór wewnętrzny w Klubie to:
- gen. dyw. w st. spocz. Zdzisław Graczyk – (1996-1997),
- gen. bryg. w st. spocz. Romuald Królak – (1997-2001),
- gen. bryg. w st. spocz. Władysław Jura – (2001-2004),
- gen. bryg. w st. spocz. Kazimierz Leśniak – (2004-2007),
- gen. dyw. w st. spocz. Apoloniusz Golik – (2007-2010),
- gen. bryg. w st. spocz. Roman Pusiak – (2010-2019),
- gen. dyw. w st. spocz. Jarosław Bielecki – (2019-obecnie).
Członkowie Klubu
Klub zrzesza członków w trzech kategoriach: zwyczajnych, wspierających oraz honorowych. W ramach członków zwyczajnych w 2011 roku, z okazji XV-lecia organizacji, wymieniono osoby, które pełniły najwyższe funkcje w:
- Sztabie Generalnym WP,
- dyplomacji oraz w ministerstwie obrony narodowej.
Wśród wymienionych generałów znaleźli się:
- Józef Baryła,
- Józef Buczyński,
- Jarosław Bielecki,
- Leszek Chyła,
- Witold Cieślewski,
- Andrzej Ekiert,
- Józef Flis,
- Apoloniusz Golik,
- Bolesław Izydorczyk,
- Czesław Laszczkowski,
- Andrzej Lewandowski,
- Henryk Mika,
- Roman Misztal,
- Jerzy Modrzewski,
- Zbigniew Nowak,
- Marian Oleksiak,
- Ryszard Olszewski,
- Franciszek Puchała,
- Jan Socha,
- Tadeusz Szaciła,
- Henryk Szumski,
- Jan Światowiec,
- Zbigniew Zalewski,
- Zbigniew Zieleniewski,
- Zygmunt Zieliński.
Wśród seniorów Klubu znalazły się również osobistości, takie jak: gen. bryg. Włodzimierz Kopijkowski (1919-2014), gen. dyw. Teodor Kufel (1920-2016), gen. bryg. Marian Ryba (1919-2018), gen. bryg. Piotr Przyłucki (1923-2014) oraz gen. dyw. Zbigniew Zieleniewski (1924-2017).
W ciągu ostatnich dwóch dekad, poprzez Klub przewinęło się znaczna liczba generałów oraz admirałów w stanie spoczynku, w tym między innymi:
- gen. dyw. Julian Lewiński,
- gen. bryg. Walerian Sowa (skarbnik Klubu w latach 2004-2007),
- gen. bryg. Zdzisław Walczewski,
- gen. dyw. w st. spocz. Tadeusz Hupałowski (1922-1999),
- gen. bryg. w st. spocz. pil. Andrzej Rybacki (1926-2002),
- gen. dyw. w st. spocz. Czesław Czubryt-Borkowski (1918-2006),
- gen. broni w st. spocz. dr Wojciech Barański (1926-2006),
- gen. broni w st. spocz. Antoni Jasiński (1927-2006),
- gen. bryg. w st. spocz. Jan Celek (1932-2007),
- gen. bryg. w st. spocz. Edward Dysko (1926-2009),
- gen. bryg. w st. spocz. Zdzisław Kwiatkowski (1924-2010),
- gen bryg. w st. spocz. Stanisław Czepielik (1943-2011),
- gen. broni w st. spocz. pil. Stanisław Targosz (1948-2013),
- gen. armii w st. spocz. Florian Siwicki (1925-2013),
- gen. bryg. w st. spocz. Albin Żyto (1924-2013),
- gen. bryg. w st. spocz. Stanisław Stańko (1944-2014),
- gen. bryg. w st. spocz. pil. Jerzy Rakowski (1932-2015),
- gen. bryg. w st. spocz. dr hab. Norbert Michta (1923-2016),
- gen. bryg. w st. spocz. dr Zbigniew Jurewicz (1922-2016),
- gen. broni w st. spocz. Andrzej Tyszkiewicz (1949-2017),
- gen. bryg. w st. spocz. Henryk Andracki (1933-2019),
- gen. broni w st. spocz. Henryk Tacik (1949-2020),
- gen. broni w st. spocz. Edward Pietrzyk (1949-2021),
- gen. bryg. w st. spocz. January Komański (1941-2021),
- gen. bryg. w st. spocz. dr Józef Szewczyk (1931-2022),
- gen. bryg. w st. spocz. pil. Mirosław Hermaszewski (1941-2022),
- gen. bryg. w st. spocz. Bolesław Matusz (1932-2022),
- gen. bryg. w st. spocz. Alfons Kupis (1940-2024).
Jak podano na stronie organizacji, w 2024 roku w skład Klubu wchodzili nie tylko wspomniani członkowie Zarządu Klubu X kadencji, ale także:
- gen. dyw. w st. spocz. prof. Bolesław Balcerowicz,
- gen. dyw. w st. spocz. Ireneusz Bartniak,
- gen. bryg. w st. spocz. Andrzej Danielewski,
- gen. bryg. w st. spocz. Stanisław Ferenz,
- gen. bryg. w st. spocz. Stanisław Filipiak,
- gen. broni w st. spocz. Józef Flis,
- gen. bryg. BOR w st. spocz. Mirosław Gawor,
- gen. bryg. w st. spocz. Brunon Herrmann,
- gen. bryg. w st. spocz. Janusz Jakubowski,
- gen. bryg. w st. spocz. pil. Tadeusz Kuziora,
- gen. broni w st. spocz. pil. Lech Majewski,
- gen. dyw. w st. spocz. Marek Mecherzyński,
- gen. bryg. w st. spocz. Janusz Paczkowski,
- gen. bryg. w st. spocz. Jerzy Paszkowski,
- gen. bryg. w st. spocz. Wojciech Petkowicz,
- gen. bryg. Służby Więziennej w st. spocz. Jan Pyrcak,
- gen. dyw. w st. spocz. Marek Samarcew,
- gen. dyw. w st. spocz. Lech Stefaniak,
- gen. bryg. w st. spocz. Stanisław Świtalski,
- gen. bryg. w st. spocz. Marek Witczak,
- gen. bryg. w st. spocz. Jerzy Zatoński i inni.
Klub angażuje również emerytowanych generałów WP oraz innych służb mundurowych, poprzez swoje oddziały terenowe, w tym Szczeciński i Lubuski. We Wrocławskim Oddziale Szczecińskim członkami są m.in. nadbrygadier Państwowej Straży Pożarnej w st. spocz. Henryk Cegiełka, gen. bryg. w st. spocz. Zbigniew Chruściński, gen. bryg. w st. spocz. Jan Dziedzic, gen. broni w st. spocz. Zdzisław Goral, gen. bryg. w st. spocz. Andrzej Gwadera, kontradmirał w st. spocz. Stanisław Kasperkowiak, kontradmirał w st. spocz. Jerzy Lenda, gen. bryg. w st. spocz. Marek Ojrzanowski, nadinspektor Policji w st. spocz. Wojciech Olbryś, gen. broni w st. spocz. Michał Sikora oraz nadinspektor Policji w st. spocz. Jerzy Stańczyk.
W Oddziale Lubuskim z kolei działalność prowadzą osobistości takie jak gen. bryg. w st. spocz. Aleksander Bortnowski, gen. bryg. w st. spocz. Stanisław Butlak, gen. bryg. w st. spocz. Michał Jackiewicz, gen. dyw. w st. spocz. Wiesław Michnowicz, gen. bryg. w st. spocz. Andrzej Muth, gen. dyw. w st. spocz. Stanisław Nowakowicz oraz gen. bryg. w st. spocz. Zbigniew Szura.
W bydgoskim oddziale Klubu w 2017 roku, skład Rady Oddziału tworzyli: gen. bryg. dr nauk med. Andrzej Wiśniewski (prezes), gen. bryg. Marian Dering (zastępca prezesa), gen. bryg. dr nauk med. Piotr Dzięgielewski (skarbnik), oraz gen. bryg. Tadeusz Głowacki (sekretarz). W skład Komisji Rewizyjnej wchodzili: gen. dyw. Andrzej Lelewski, gen. bryg. Krzysztof Mitręga oraz gen. bryg. Ryszard Wiśniewski.
Honorowi prezesi i honorowi członkowie Klubu
Wśród honorowych prezesów oraz członków Klubu znaleźli się:
- Honorowy prezes: gen. bryg. pil. w st. spocz. Roman Harmoza,
- Honorowi członkowie:
– gen. broni w st. spocz. Lech Konopka,
– gen. dyw. w st. spocz. Franciszek Puchała,
– prof. dr hab. Marek Chmaj,
– prof. dr hab. Michał Zasada,
– prof. nauk medycznych Jerzy Szaflik,
– prof. dr hab. nauk medycznych Maciej Gonciarz,
– dr Andrzej Mochoń,
– Zygmunt Dębiński (Bumar-Elektronika PIT-RADWAR).
Kontrowersje polityczne i medialne
Klub Generałów i Admirałów Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją, która budzi wiele kontrowersji w kontekście działalności politycznej oraz medialnej. Został on oceniony przez niektórych polityków oraz media jako stowarzyszenie wzbudzające wątpliwości, co związane jest z historią jego członków, wśród których przeważają wysocy rangą wojskowi z czasów PRL, a także osoby o kontrowersyjnych życiorysach.
Warto zauważyć, że na czoło stowarzyszenia wysuwali się tacy ludzie jak gen. dyw. Roman Misztal, który pełnił funkcję szefa wywiadu wojskowego w okresie stanu wojennego, oraz gen. dyw. Franciszek Puchała, planista stanu wojennego. W skład klubu wchodzili także gen. dyw. Teodor Kufel, wieloletni szef Wojskowej Służby Wewnętrznej, oraz gen. broni Józef Baryła, były członek WRON, a także gen. bryg. Józef Szewczyk, Naczelny Prokurator Wojskowy podczas stanu wojennego.
Problematyczne było również ubiegłoroczne staranie członków klubu o uzyskanie asysty honorowej podczas pogrzebu gen. armii Floriana Siwickiego, byłego ministra obrony narodowej PRL. Siwicki był bowiem jednym z dowódców polskich podczas zbrojnej agresji na Czechosłowację w 1968 roku i bliskim współpracownikiem gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
W latach 2013 i 2014 działalność Klubu Generałów była przedmiotem krytyki ze strony niektórych polityków oraz wybranych mediów. Kontrowersje wzbudziło rozpoczęcie współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, co w prawicowych kręgach interpretowano jako działanie osób, które w przeszłości angażowały się w struktury władzy PZPR i miały udział w wprowadzeniu stanu wojennego. Wśród przeciwników współpracy znalazł się Patryk Jaki, który ostro zaapelował o zerwanie jakiejkolwiek współpracy, podkreślając, że wpisuje się to w glorifikację działalności zdrajców niepodległości Polski, wymieniając takie nazwiska jak gen. Franciszek Puchała czy gen. Piotr Przyłucki.
W 2015 roku informowano, że Klub Generałów udzielił poparcia Bronisławowi Komorowskiemu w jego ubieganiu się o urząd Prezydenta RP. Pojawili się w nim również byli członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, w tym Bartosz Kownacki oraz gen. Józef Baryła, który jest autorem kontrowersyjnej publikacji „W marksizmie-leninizmie nasza siła”. Ciekawym zwrotem akcji było unieważnienie porozumienia z MON, co miało miejsce po przejęciu władzy przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.
W 2022 roku wtórowali krytycy, w tym dziennikarz „Rzeczpospolitej” Wiktor Ferfecki oraz Antoni Macierewicz, którzy zgłosili swoje obawy dotyczące spotkań lidera Polski 2050 Szymona Hołowni oraz Włodzimierza Czarzastego z przedstawicielami Klubu. Pojawiły się wówczas opinie wskazujące na niekonsekwencję polityków, którzy nawiązywali współpracę z tak kontrowersyjną organizacją.
W 2019 oraz 2022 roku internetowy portal Niezalezna.pl, uważany za konserwatywny, krytycznie ocenił spotkania z członkami Klubu, w których brali udział politycy ze środowiska PSL, tacy jak Władysław Kosiniak-Kamysz, Jakub Stefaniak i Władysław Teofil Bartoszewski.
Podczas wydarzeń w 2022 roku, portale informacyjne doniosły o uczestnictwie w spotkaniu z Klubem wygłoszonego wykładu przez prof. Marka Chmaja, związanego z PZPR, który był wyróżniony tytułem Honorowego Członka Klubu Generałów. Całą sprawę podsumowano, wskazując, iż wiele osób ocenia te spotkania jako potwierdzenie odrodzenia wpływów komunistów w kraju.
Wreszcie, w maju 2023 roku, dziennikarz Wiktor Ferfecki skrytykował zorganizowane spotkania z przedstawicielami opozycji, w tym z Tomaszem Siemoniakiem oraz Borysem Budką. 19 sierpnia 2023 roku na portalu Niezalezna.pl podkreślono, że Klub Generałów wciąż pozostaje pod lupą, gromadząc w swoich szeregach osoby, które w przeszłości były związane z reżimem komunistycznym, a ich intencje na zbliżające się wybory parlamentarne w 2023 roku mogą budzić obawy wielu obywateli.
Pozostałe obiekty w kategorii "Stowarzyszenia":
Polski Związek Głuchych | Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” | Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce | Towarzystwo Przyjaciół Warszawy | Związek Producentów Audio-Video | Stowarzyszenie Salon Literacki | Stowarzyszenie „Archiwum Solidarności” | Polski Komitet Pomocy Społecznej | Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetów Brytyjskich | Polskie Towarzystwo Psychologiczne | Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych | Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie | Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych | Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Humanum | Polskie Towarzystwo Suicydologiczne | Stowarzyszenie Dwie Kreski | Polskie Towarzystwo Mykologiczne | Związek Powstańców Warszawskich | Polska Rada Organizacji Młodzieżowych | Warszawskie Stowarzyszenie Biotechnologiczne „Symbioza”Oceń: Klub Generałów i Admirałów Rzeczypospolitej Polskiej