Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie, znane również jako SEA, to niedochodowa organizacja pozarządowa o zasięgu ogólnopolskim, która zajmuje się kluczowymi obszarami jak polityka zagraniczna, obronność oraz stosunki międzynarodowe.
Organizacja ta powstała w celu analizowania oraz promowania współpracy międzynarodowej w kontekście bezpieczeństwa i polityki obronnej krajów euroatlantyckich.
Cele SEA
Celami działalności Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego są różnorodne inicjatywy, które mają na celu wspieranie i propagowanie aktywności Polski na arenie międzynarodowej.
- Stworzenie jak najpełniejszego potencjału do uczestnictwa naszego kraju w NATO, Unii Europejskiej oraz innych istotnych instytucjach bezpieczeństwa globalnego,
- Przeprowadzanie złożonych analiz związanych z polityką zagraniczną, bezpieczeństwem oraz obronnością Polski,
- Wspieranie działalności oświatowej, która skupia się na edukacji na temat polityki naszego kraju oraz jego relacji z innymi państwami.
W ramach swoich działań, stowarzyszenie organizuje różnorodne odczyty, spotkania dyskusyjne oraz konferencje, które dotyczą kwestii integracji politycznej i militarnej. Ponadto, zespół stowarzyszenia zajmuje się przygotowywaniem analiz i ekspertyz oraz prowadzi aktywność wydawniczą.
Władze
W strukturze Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego wyróżniamy kilka kluczowych ciał organizacyjnych. Zaczynając od zarządu, na czoło wysuwa się prezes: Jerzy Marek Nowakowski. Jego zadania współdzieli z innymi członkami, wśród których znajdują się:
- Adam Jelonek,
- Marek Prawda,
- Stanisław Onyszkiewicz,
- Norbert Augustynowicz,
- Agnieszka Homańska.
Kolejnym ważnym elementem jest komitet założycielski, w którego skład wchodzą:
- Andrzej Ananicz,
- Kazimierz Dziewanowski,
- Przemysław Grudziński,
- Janusz Onyszkiewicz,
- Piotr Szczepański.
Na koniec, w ramach Rady Wykonawczej pełnią swoje funkcje:
- Przewodniczący: Janusz Onyszkiewicz,
- Wiceprzewodniczący: Jerzy Maria Nowak.
Geneza
W dniu 29 marca 1994 roku zainaugurowano działalność Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego, kiedy to 33 członków założycieli zaakceptowało wspólną deklarację. Stwierdzono w niej, że:
Od czterech lat sytuacja w Europie i na świecie stwarza dla Polski wyjątkowe możliwości, jakich nie miała przez ostatnie dwa stulecia. Dostrzeżono nową perspektywę korzystnej zmiany w geopolitycznym położeniu naszego kraju, która może prowadzić do wyeliminowania dotychczasowego podwójnego oskrzydlenia — tego ze Wschodu i Zachodu — które w przeszłości dwukrotnie doprowadziło do utraty polskiej niepodległości.
Otwierające się wówczas możliwości włączenia Polski do zintegrowanego i dynamicznie rozwijającego się kręgu krajów europejskich mogą znieść ów problem oskrzydlenia i zapewnić naszemu państwu stabilne poczucie bezpieczeństwa. Warto tę szansę wykorzystać. Kluczowym krokiem w tym kierunku jest stworzenie, na wzór innych państw, szerokiego forum dla obywatelskiej refleksji na temat bezpieczeństwa narodowego.
Prowadzenie takich otwartych dyskusji nie tylko przyczyni się do lepszego zrozumienia polityki zagranicznej, ale również sprzyja osiąganiu porozumień w kwestiach kluczowych dla polskiej racji stanu. Nierządowy charakter Stowarzyszenia sprzyja prowadzeniu otwartych debat oraz umożliwia swobodniejszą wymianę poglądów z zagranicznymi partnerami i rozmówcami.
Projekty
Akademia Euro-Atlantycka
Akademia Euro-Atlantycka to unikalny program edukacyjny, który obejmuje 10 specjalistycznych wykładów. Jego głównym celem jest wzbogacenie wiedzy uczestników na temat wielu istotnych zagadnień, w tym spraw euroatlantyckich, polskich interesów w NATO oraz Unii Europejskiej, a także mechanizmów działania organizacji zbiorowego bezpieczeństwa. Program skupia się również na polityce zagranicznej Polski, ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo międzynarodowe, rolę NATO, politykę bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej, oraz na obronności Polski.
W ramach Akademii omawia się też kwestie demokratyzacji stosunków międzynarodowych, kultury obronnej, strategicznej oraz historii integracji europejskiej w kontekście polityki bezpieczeństwa i obrony. Uczestnicy mają także okazję zgłębiać zagadnienia polskiej polityki gospodarczej w odniesieniu do bezpieczeństwa oraz obronności, modernizacji polskiego wojska, rozwoju polskiego przemysłu obronnego, a także wyzwań związanych z cyberbezpieczeństwem. Spotkania Akademii to szereg debat, odczytów, konferencji, warsztatów oraz dyskusji prowadzonych przez wybitnych ekspertów, którzy są znani w polskim życiu publicznym. Program współpracuje także z instytucjami zajmującymi się problematyką obronności i bezpieczeństwa narodowego. Wykład inauguracyjny nosił tytuł „Relacja USA – Rosja – UE: wyzwania i zagrożenia dla polskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa” i miał miejsce 19 kwietnia 2017 roku.
Warsaw Transatlantic Forum
W ramach obchodów 60-lecia Sojuszu Północnoatlantyckiego, 10-lecia przystąpienia Polski do NATO oraz 15-lecia Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego, w dniach 12–13 marca 2009 roku, zorganizowano I Forum Transatlantyckie, które miało miejsce na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie tego wydarzenia poruszano wiele kluczowych tematów, takich jak przyszłość NATO oraz sytuacja w Afganistanie. Forum stało się także platformą do dyskusji na temat globalnych wyzwań dla pokoju, a także skupiało się na dziedzictwie Bronisława Geremka oraz na roli Stanów Zjednoczonych w rozwiązywaniu międzynarodowych kryzysów.
Dyplomacja i Sprawy Międzynarodowe
Ten konkurs jest adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych z miejscowości liczących do 20 tys. mieszkańców. Jego głównym celem jest podniesienie świadomości i wiedzy uczestników o dyplomacji oraz sprawach międzynarodowych. Organizatorzy chcą zainteresować młodzież tymi tematami oraz zachęcić ich do poszukiwania informacji w Internecie. Warto dodać, że podczas II edycji konkursu, która miała miejsce w 2009 roku, laureaci uczestniczyli również w symulacji obrad Rady Północno-Atlantyckiej. Cała inicjatywa realizowana jest przy wsparciu Fundacji Wspomagania Wsi.
Aliante
Aliante to międzynarodowy konkurs, który jest organizowany w 12 krajach, w tym Czechach, Gruzji, Litwie, Łotwie, Polsce, Rumunii, Słowacji, Węgrzech, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz Ukrainie. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest promowanie wiedzy na temat bezpieczeństwa, stosunków międzynarodowych, historii XX wieku oraz geografii. W Konkursie Aliante mogą uczestniczyć wszyscy uczniowie szkół średnich i studenci w Polsce w wieku 15–19 lat, pod warunkiem posiadania obywatelstwa jednego z państw członkowskich NATO.
Przypisy
- Jerzy Marek Nowakowski nowym Prezesem SEA [online], sea.org.pl, 12.10.2020 r. [dostęp 06.01.2022 r.]
- Strona konkursu "Dyplomacja i Sprawy Międzynarodowe". [dostęp 28.10.2021 r.]
- SEA | Inauguracja Akademii Euro-Atlantyckiej SEA. [online], sea.org.pl [dostęp 25.04.2017 r.]
- Strona konkursu "Aliante"
Pozostałe obiekty w kategorii "Stowarzyszenia":
Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych | Klub Generałów i Admirałów Rzeczypospolitej Polskiej | Polski Związek Głuchych | Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” | Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce | Towarzystwo Przyjaciół Warszawy | Związek Producentów Audio-Video | Stowarzyszenie Salon Literacki | Stowarzyszenie „Archiwum Solidarności” | Polski Komitet Pomocy Społecznej | Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych | Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Humanum | Polskie Towarzystwo Suicydologiczne | Stowarzyszenie Dwie Kreski | Polskie Towarzystwo Mykologiczne | Związek Powstańców Warszawskich | Polska Rada Organizacji Młodzieżowych | Warszawskie Stowarzyszenie Biotechnologiczne „Symbioza” | Polskie Towarzystwo Studiów Międzynarodowych | Polskie Towarzystwo Walki z KalectwemOceń: Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie