Annopol (Warszawa)


Osiedle Annopol znajduje się w północno-wschodniej części Warszawy, dokładniej w dzielnicy Białołęka. Jest to areał, który zyskuje na znaczeniu i popularności, zwłaszcza wśród mieszkańców stolicy, którzy poszukują spokojnej okolicy do życia.

Warto zwrócić uwagę na regionalne atrakcje oraz infrastrukturę, które wpływają na komfort oraz jakość życia w Annopolu.

Opis

Annopol, usytuowany w Warszawie, sąsiaduje z takimi osiedlami jak Żerań Wschodni oraz Aleksandrów. Mieszkańcy stolicy znają tę nazwę głównie z tablic informacyjnych tramwajów, bowiem w Annopolu znajduje się pętla tramwajowa, do której dojeżdżają różne linie warszawskich tramwajów.

Na terenie dawnego folwarku Marywil w drugiej połowie XIX wieku wzniesiono fort XIV Warszawskiej Twierdzy, znany jako fort Marywil lub Pelcowizna. Jego celem była ochrona trasy Kolei Nadwiślańskiej. Zgodnie z rozkazem z dnia 31 stycznia 1909 roku, dotyczącego likwidacji Twierdzy Warszawa, fort ten został przeznaczony do kasacji i zniszczony latem 1913 roku, będąc jednym z nielicznych obiektów, które całkowicie zniknęły z mapy tego miejsca.

W 1919 roku rozpoczęto budowę Kanału Obwodowego na terenach leżących na północ od fortu, która zakończyła się po II wojnie światowej, kiedy to kanał przyjął nazwę Kanał Żerański. W trakcie rozbiórki resztek fortu zatrudniano głównie osoby bezrobotne, dla których była to często jedyna możliwa forma zarobku.

Na terenie pofortecznym, który stał się własnością Skarbu Państwa, powstało osiedle dla osób bezrobotnych i bezdomnych, noszące nazwę Annopol. Zostało ono uznawane za największy tego typu kompleks w Warszawie. Jego historia sięga roku 1927, a rozbudowa trwała do 1933 roku. W 41 barakach różnorodnej konstrukcji zamieszkało 810 rodzin, co łącznie dawało 3329 osób. W obrębie osiedla znajdował się wodociąg oraz kilka latarni gazowych. Powstał także drewniany kościółek pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. W jednym z 16 murowanych baraków urządzono 20 mieszkań jednoizbowych, o powierzchni 17,25 m², które miały dodatkowo sionkę o powierzchni 1,02 m². Głównym punktem osiedla był plac Annopolski, a jedną z głównych ulic nazwano Inowłodzką.

W 1938 roku, w 113 barakach zamieszkiwało około 11–12 tysięcy ludzi. Niestety, w 1944 roku osiedle doznało poważnych zniszczeń w wyniku walk, toczonych w okolicach Pragi. Proces rozbiórki trwał do lat 50. XX wieku, a ostatnie pozostałości zostały usunięte dopiero w 1968 roku, podczas budowy osiedla na Bródnie.

W 1938 roku Annopol został włączony do Warszawy, stając się częścią dzielnicy Praga-Północ. Po II wojnie światowej na tym terenie rozwinięto przemysł, a w szczególności działało Okręgowe Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego na Żeraniu (Zakłady Mięsne Annopol), Warszawskie Przedsiębiorstwo Budowy Mostów oraz Warszawska Fabryka Pomp. Obecnie, teren ten zajmują kompleksy magazynowo-biurowe Żerań Park i Żerań Park II. W 2024 roku spółka Tramwaje Warszawskie planuje otwarcie swojej piątej zajezdni tramwajowej na Annopolu.

Przypisy

  1. Zajezdnia Annopol na Białołęce już działa. To pierwsza od lat 60. nowa zajezdnia w Warszawie. muratorplus.pl, 30.10.2024 r. [dostęp 01.11.2024 r.]
  2. Główny Urząd Statystyczny – Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju. [dostęp 18.06.2009 r.]
  3. Marian Marek Drozdowski: Warszawiacy i ich miasto w latach Drugiej Rzeczypospolitej. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1973 r., s. 170.
  4. Jerzy Kasprzycki, Marian Stępień: Pożegania warszawskie. Warszawa: Arkady, 1971 r., s. 168.
  5. Jerzy Kasprzycki: Warszawa-Praga. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1980 r., s. 43.
  6. Rozwój terytorialny Warszawy
  7. Dz.U. z 1938 r. nr 72, poz. 518

Oceń: Annopol (Warszawa)

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:6