Zofia Zielińska-Porayska


Zofia Zielińska-Porayska to postać, która pozostawiła niezatarte znamię w historii Polski. Urodziła się 8 grudnia 1924 roku w Warszawie, a odeszła 6 maja 2016 roku. W trakcie II wojny światowej była aktywną działaczką podziemia niepodległościowego. Jej odwaga i determinacja w walce o wolność kraju znalazły odzwierciedlenie w jej udziale w powstaniu warszawskim, gdzie pełniła rolę łączniczki, posługując się pseudonimem POPIEL.

Oprócz działalności konspiracyjnej, Zofia była również utalentowaną artystką. Znana była z malarstwa oraz miniatury, co ukazywało jej zdolności twórcze. Jako członek Związku Polskich Artystów Plastyków, miała okazję współtworzyć polskie życie artystyczne, inspirując innych swoimi dziełami i pasją do sztuki.

Życiorys

Zofia Zielińska-Porayska przyszła na świat w Warszawie, jako potomkini urzędnika Izby Skarbowej. W okresie przedwojennym i podczas niemieckiej okupacji, jej miejsce zamieszkania znajdowało się w podwarszawskim Ursusie. Ukończyła dwa pierwsze lata Gimnazjum Żeńskiego im. Narcyzy Żmichowskiej. W trakcie II wojny światowej, z determinacją uczęszczała na tajne komplety, co pozwoliło jej uzyskać zarówno tzw. małą, jak i dużą maturę. Pozwoliło to także na dalszy rozwój jej zainteresowań, bowiem uczestniczyła w kursach architektonicznych oraz zdobyła kwalifikacje jako sanitariuszka. Dodatkowo, uczestniczyła w szkoleniach związanych z łącznością i służbą wartowniczą.

Jako członkini Armii Krajowej, Zofia była związana z kompanią „Kordian”, działającą w VI Rejonie „Helenów”, VII Obwodzie „Obroża” AK. W trakcie warszawskiego powstania pełniła rolę łączniczki, co umożliwiło jej nawiązywanie kontaktów między Ursusem, Pruszkowem, Raszynem i Piastowem.

Po zakończeniu wojny, rozpoczęła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskała dyplom w 1953 roku, specjalizując się w sztuce malarskiej. Została również członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Swoje prace artystyczne prezentowała na licznych wystawach organizowanych przez ZPAP, między innymi w warszawskiej Zachęcie oraz Muzeum Narodowym.

W ciągu swojej kariery Zofia była zaangażowana w ochronę i konserwację fresków, między innymi w kościele Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Czerwińsku nad Wisłą oraz w kościele parafialnym pw. św. Stanisława w Boguszycach niedaleko Rawy Mazowieckiej. W 1989 roku dołączyła do Grupy Piaseczno, a także została członkiem Stowarzyszenia Polskich Malarzy Miniaturzystów. Jej twórczość była również pokazywana w Muzeum Regionalnym w Piasecznie.

Oprócz działalności malarskiej, Zofia zajmowała się także ilustracją książek, tworząc prace m.in. dla publikacji swojego męża, Tadeusza Porayskiego. Po zakończeniu swojego życia artystycznego, została pochowana na cmentarzu w Warszawie, w dzielnicy Ursus, przy ulicy Ryżowej, w Kwaterze S1, rząd 5, grób 13-14.

Przypisy

  1. Archiwum Historii Mówionej – Zofia Zielińska-Porayska [online], ahm.1944.pl [dostęp 15.05.2016 r.]
  2. Zofia Zielińska-Porayska. ahm.1944.pl. [dostęp 13.05.2016 r.]
  3. Zofia Zielińska-Porayska. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 13.05.2016 r.]
  4. Miniatury i obrazy Zofii Zielińskiej. kurierpoludniowy.pl. [dostęp 13.05.2016 r.]
  5. Zielińska-Porayska, Zofia (1924-2016). Wirtualny Katalog Biblioteki Narodowej. [dostęp 13.05.2016 r.]
  6. a b Zofia Zielińska. 1944.pl. [dostęp 13.05.2016 r.]
  7. a b Zofia Zielińska-Porayska. grupapiaseczno.art.pl. [dostęp 13.05.2016 r.]
  8. Przeciwko złu: wiersze i piosenki więzienne 1944-1956 (Akces, 1995) str. 2 i 38

Oceń: Zofia Zielińska-Porayska

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:20