Zbigniew Ogonowski


Zbigniew Ogonowski był wybitnym przedstawicielem polskiej filozofii. Urodził się 27 czerwca 1924 roku w Warszawie, a swoje życie zakończył w tym samym mieście 27 września 2018 roku.

Jako profesor doktor habilitowany nauk humanistycznych, Ogonowski zyskał renomę jako specjalista w zakresie historii filozofii nowożytnej, a także badań dotyczących dziejów oraz myśli braci polskich.

Jego dorobek naukowy oraz zaangażowanie w rozwój myśli filozoficznej w Polsce pozostawiły trwały ślad w akademickim świecie.

Życiorys

Zbigniew Ogonowski był wybitnym polskim naukowcem, który swoje początki edukacyjne miał w Gimnazjum im. Tadeusza Reytana w Warszawie, gdzie uzyskał maturę w 1942 roku w warunkach konspiracyjnych. Następnym krokiem w jego karierze były studia polonistyczne, które odbył na Uniwersytecie Warszawskim.

Po ukończeniu studiów, Ogonowski krótko pracował w Państwowym Instytucie Wydawniczym, gdzie zajmował się redakcją Dzieł Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W późniejszym okresie, aż do przejścia na emeryturę pod koniec 1994 roku, był etatowym pracownikiem Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Zasłynął tam jako profesor zwyczajny, kierując Zakładem Filozofii Nowożytnej oraz pełniąc funkcję wicedyrektora IFiS PAN ds. filozofii.

W trakcie swojej kariery, Zbigniew Ogonowski miał również znaczący wkład w rozwój czasopisma „Archiwum Historii Filozofii i Myśli Społecznej”, gdzie pełnił rolę redaktora naczelnego oraz był członkiem Rady Programowej. Nawet po przejściu na emeryturę kontynuował aktywność naukową. W 2016 roku uhonorowano go Nagrodą Klio I stopnia w kategorii autorskiej oraz monografii naukowych za jego istotne dzieło „Socynianizm. Dzieje. Poglądy. Oddziaływanie” (2016).

W 2019 roku słynny badacz Juliusz Domański określił tę publikację jako opus vitae Zbigniewa Ogonowskiego, co może świadczyć o jej dużym znaczeniu. Niestety, 8 października 2018 roku Zbigniew Ogonowski odszedł z tego świata i został pochowany na Komunalnym Cmentarzu Południowym w Warszawie.

Wybrane publikacje

Oto wybrane publikacje, autorstwa Zbigniewa Ogonowskiego, które stanowią ważny wkład w badania nad filozofią oraz myślą społeczną Polski.

  • Z zagadnień tolerancji w Polsce XVII wieku (1958),
  • Locke (1972),
  • Filozofia i myśl społeczna XVII wieku. 700 lat myśli polskiej, cz. I i II (1979),
  • Zarys dziejów filozofii w Polsce. Wieki XIII–XVIII (współautor i redaktor naukowy) (1989),
  • Myśl ariańska w Polsce XVII wieku. Antologia tekstów (1991),
  • Filozofia polityczna w Polsce XVII wieku i tradycje demokracji europejskiej (1992),
  • Socynianizm. Dzieje. Poglądy. Oddziaływanie (2016; w 2021 opublikowano we Włoszech przekład książki na język angielski: Socinianism. History, Views, Legacy, wstęp Mario Biagioni, Edizioni di storia e letteratura, Roma 2021).

Oceń: Zbigniew Ogonowski

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:20