Sula Benet


Sula Benet to postać, która na trwałe wpisała się w historię polskiej antropologii. Urodziła się jako Sara Benetowa w 1903 roku w Warszawie, a swoje życie zakończyła 12 listopada 1982 roku w Nowym Jorku.

W 1936 roku, na skutek zawirowań politycznych i społecznych, zdecydowała się emigrować do Stanów Zjednoczonych. Jej prace badawcze koncentrowały się na zwyczajach oraz tradycjach Słowian i Żydów, co stanowiło ważny wkład w zrozumienie różnorodności kulturowej tych społeczności.

Życiorys

Urodzona w Warszawie, Sara od najmłodszych lat wykazywała głębokie zainteresowanie polską kulturą ludową. W roku 1935 pomyślnie zakończyła studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskała tytuł magistra etnografii i archeologii. To właśnie na Uniwersytecie poznała swojego przyszłego męża, Samuela Beneta, który był studentem prawa. Dzięki swojemu mentorowi, profesorowi Stanisławowi Poniatowskiemu, uzyskała grant umożliwiający jej dalsze kształcenie.

Niestety, w 1936 roku, po przedwczesnej śmierci męża, wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Tam kontynuowała naukę na Columbia University, gdzie w 1944 roku obroniła doktorat. Po ukończeniu studiów objęła posadę wykładowcy. Sara Benet wykładała zarówno w Fairleigh Dickinson University, jak i Pratt Institute. W 1973 roku, jako profesor emeritus, przeszła na emeryturę.

Podczas II wojny światowej pełniła rolę konsultanta w Departamencie Stanu Stanów Zjednoczonych, koncentrując się na sprawach związanych z Europą Wschodnią. W 1970 roku, na zaproszenie Akademii Nauk ZSRR, udała się do Abchazji, aby prowadzić badania dotyczące tamtejszej ludności. W swoich badaniach szczególnie zwracała uwagę na wpływ kolektywizacji, która trwała już od pięćdziesięciu lat, na codzienne życie obywateli.

W ciągu swojej kariery Sara Benet opublikowała wiele monografii i prac badawczych z zakresu antropologii, kulturowej antropologii oraz etnografii. W 1981 roku rozpoczęła prace nad publikacją pt. The Peoples of the Soviet Union. Niestety prace te przerwała jej nagła śmierć w listopadzie 1982 roku.

Badania na temat konopi

Już w 1936 roku w Warszawie Benetowa opublikowała pracę zatytułowaną Konopie w wierzeniach i zwyczajach ludowych. W tej pracy postawiła tezę, że występująca w Starym Testamencie trzcina wonna, znana jako kaneh-bosm, to w rzeczywistości konopie. W 1967 roku, uzupełniając i poprawiając tę pracę, wydała ją w wersji angielskiej pod tytułem Early Diffusion and Folk Uses of Hemp. Publikacja ta zdobyła szeroki rozgłos i była następnie przedrukowana w książce Cannabis and Culture Very Rubin oraz w Encyclopaedia Judaica.

Prace

Lista prac Suli Benet jest bogata w różnorodne tematy, które odzwierciedlają jej zainteresowania badawcze oraz głęboką wiedzę na temat kultury ludowej. Poniżej przedstawiamy wybrane publikacje:

  • konopie w wierzeniach i zwyczajach ludowych (1936),
  • przepisy świąteczne i menu festiwalowe (1957),
  • pieśń, taniec i obyczaje ludowej Polski,
  • zagadki wielu krajów (współautor: Carl Withers, 1956),
  • wczesna dyfuzja i ludowe zastosowania konopi (1967),
  • Abchazowie: długowieczny naród Kaukazu (1974),
  • jak dożyć setki: styl życia mieszkańców Kaukazu (1976).

Przypisy

  1. a b c d e Sula Benet Papers. New York University Archives. [dostęp 13.01.2014 r.]
  2. a b Walter H. Waggoner: Dr. Sula Benet, 76, A Specialist Longevity and East Europe. New York Times, 13.11.1982 r. [dostęp 13.01.2014 r.]
  3. Sara Benetowa: Konopie w wierzeniach i zwyczajach ludowych. Hyperreal.info, 16.01.2001 r. [dostęp 13.01.2014 r.]
  4. Encyclopaedia Judaica. T. 8. s. 323.

Oceń: Sula Benet

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:8