Wojciech Klata, urodzony 27 stycznia 1976 roku w Warszawie, to osobowość o różnorodnych talentach. Jest on zarówno socjologiem, jak i aktorem, który zdobył uznanie w świecie filmowym oraz telewizyjnym.
Jako przedstawiciel dwóch odmiennych dziedzin, łączy w sobie analizę społeczną z umiejętnościami artystycznymi, co sprawia, że jego wkład w kulturę polską jest unikalny i wieloaspektowy.
Życiorys
Wojciech Klata jest absolwentem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego droga do świata filmu rozpoczęła się na scenie młodzieżowego teatru „Kleks”, który był prowadzony przez jego matkę. Już jako małe dziecko, gdy uczęszczał do „zerówki”, był regularnie zabierany na próby przez swoją mamę. Wkrótce po tym, gdy miał możliwość wystąpienia w sztuce „Czerwonoskóry dżentelmen”, zdolności młodego aktora dostrzegł Krzysztof Gradowski, który zaprosił go do udziału w filmie muzycznym dla dzieci pt. „Pan Kleks w kosmosie” z 1988 roku, gdzie zagrał rolę ucznia ze Szkoły Przyszłości.
Następnie Wojciech obdarzony talentem zyskał popularność w serialu „Banda Rudego Pająka” emitowanym w 1988 roku. Prawdziwym przełomem w jego karierze okazała się rola w filmie psychologicznym Krzysztofa Kieślowskiego pt. „Dekalog I”, w którym ukazał się jako ukochany syn naukowca pragnącego przetestować nowe łyżwy. Występ w dramacie Macieja Dejczera zatytułowanym „300 mil do nieba” (1989) przyczynił się do zdobycia przez niego nominacji do nagrody Złotych Lwów Gdańskich za najlepszą rolę pierwszoplanową na XV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Wojciech Klata miał także szansę zagrać rolę Szlomy, podopiecznego Janusza Korczaka w biograficznym filmie wojennym Andrzeja Wajdy pt. „Korczak” (1990). To właśnie matka zachęciła go do wzięcia udziału w zdjęciach próbnych, gdyż sam nie chciał ich odbyć. Jak wspomina, za zarobione pieniądze kupił stację dysków do swojego komputera Commodore. Kolejną istotną rolą była jego obecność w biograficznym dramacie wojennym Stevena Spielberga „Lista Schindlera” (1993).
W latach 2004–2006 brał udział w tworzeniu teleturnieju „Burza Mózgów” emitowanego przez TVP2. W 2006 roku objął funkcję autora i prowadzącego talk show „Socjopaci”, który wyświetlano w czwartki na antenie TVP Kultura. Program miał na celu ukazanie relacji między gościem a społeczeństwem, zarówno w kontekście globalnym, jak i lokalnym. Autorzy koncentrowali się nie tylko na tematykę dzieciństwa i młodości, ale także na ogólnych uniesieniach, problemach narodowych oraz misji wspierania wspólnoty.
Dodatkowo, przez pewien czas był także gospodarzem programu „System 09” emitowanego przez TVP2 oraz pełnił funkcję wicedyrektora TVP Kultura. Jego zaangażowanie w różnorodne projekty medialne podkreśla jego znaczenie w polskiej kulturze filmowej oraz telewizyjnej.
Życie prywatne
Wojciech Klata pochodzi z rodziny, która była zaangażowana w solidarnościowe podziemie. Jego rodzice aktywnie uczestniczyli w działaniach na rzecz wolności. Ma starszego brata, Jana, który urodził się w 1973 roku i jest uznawanym reżyserem teatralnym oraz dramaturgiem.
Filmografia
Obsada aktorska
Wojciech Klata zyskał uznanie w polskim kinie dzięki swoim różnorodnym rolom. Oto niektóre z kluczowych filmów, w których wystąpił:
- 1988: Pan Kleks w kosmosie jako uczeń nr 14 ze Szkoły Przyszłości,
- 1988: Dekalog, jeden jako Paweł, syn Krzysztofa,
- 1988: Banda Rudego Pająka (serial TV) jako Koza,
- 1988: Amerykanka,
- 1989: Modrzejewska jako Rudolf, syn Modrzejewskiej (odc. 6 i 7),
- 1989: 300 mil do nieba jako Grześ Kwiatkowski,
- 1990: Korczak jako Szloma, podopieczny Korczaka,
- 1991: Maria Curie (Marie Curie, une femme honorable) jako Andzio Kowarski, uczeń Marii,
- 1992: Enak jako Mario Salerno,
- 1992: Szwadron jako Symcha,
- 1992: Pierścionek z orłem w koronie jako Łabęda, członek oddziału Marcina,
- 1993: Trzy dni aby wygrać (serial TV; odc. 5) jako Paweł,
- 1993: Lista Schindlera (Schindler’s List) jako Lisiek,
- 1994: Molly (TV) jako Bartosz, syn Kowalskich,
- 1995: Doktor Semmelweis (Docteur Semmelweis) jako młody mężczyzna,
- 1995: Awantura o Basię jako Zygmunt, kolega Basi,
- 1996: Awantura o Basię (serial TV) jako Zygmunt, kolega Basi,
- 1996: Chłopcy z Placu Broni Scena Młodego Widza TVP, jako Janosz Boka,
- 1997: Musisz żyć jako Jacek Hyńczak,
- 2000: Chłopaki nie płaczą jako Oskar, przyjaciel Kuby,
- 2000: Zapach deszczu (The Scent of Rain) jako ,
- 2002: Król przedmieścia jako Seweryn, syn Kowalskich,
- 2008: Obcy VI jako Menuchin.
Współpraca reżyserska
Wojciech Klata to również utalentowany asystent reżysera, który miał okazję pracować nad interesującymi projektami. W szczególności warto zaznaczyć jego rolę jako drugi asystent reżysera w:
- 1996: Panna Nikt.
Przypisy
- Personalidade: Wojciech Klata (Polônia). InterFilmes.com. [dostęp 20.09.2018 r.]
- Wojciech Klata. Listal. [dostęp 20.09.2018 r.]
- Oglądaj festiwal filmowy w Gdyni w TVP Kultura. Polskie Radio Olsztyn. [dostęp 13.09.2018 r.]
- Wojciech Klata narratorem "System zero dziewięć. Onet.pl. [dostęp 14.01.2009 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Wojciech Zagórski | Monika Mrozowska | Halina Dąbrowska | Jerzy Szwajcer | Ziuta Buczyńska | Anna Rak-Kaszanits | Marek Kępiński | Józef Simmler | Karolina Wendt | Katarzyna Betlińska | Marek Bliziński | Konstanty Mikiewicz | Eugeniusz Koszutski | Agnieszka Drotkiewicz | Władysław Paliński | Binem Heller | Małgorzata Teodorska | Maria Rotwand | Andrzej Krakowski | Marek Płoza-DolińskiOceń: Wojciech Klata