Maria Rotwand


Maria Józefa Rotwand, znana także jako Maria Rotwand, to postać, która pozostawiła znaczący ślad w polskiej kulturze artystycznej. Urodziła się 15 grudnia 1905 roku w Warszawie, gdzie również spędziła swój długi żywot, który zakończył się 22 sierpnia 2007 roku.

Była malarką, która łączyła w swojej twórczości niezwykły talent oraz pasję do sztuki. W swojej karierze zyskała uznanie jako pedagog, dzieląc się swoją wiedzą oraz umiejętnościami z młodszymi pokoleniami artystów.

Maria Rotwand była również współzałożycielką oraz długoletnim wykładowcą Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków, instytucji, która miała na celu wspieranie plastyków oraz popularyzowanie sztuki w stolicy Polski. Posiadała również majątek w Parzęczewie i Zielęcinie, które były miejscem jej działalności oraz inspiracji do twórczości.

Życiorys

Maria Rotwand, absolwentka renomowanej prywatnej Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, którą prowadziła Blankę Mercère, była uczennicą tej instytucji w latach 1928-1934. Już w 1935 roku jej talent został dostrzegany, co zaowocowało wyróżnieniem przez Towarzystwo Sztuk Pięknych Zachęty w Warszawie. Po zakończeniu II wojny światowej, Maria otrzymała Medal Zasłużonego Działacza Kultury za swoje zaangażowanie w rozwijanie sztuki wśród amatorskich malarzy.

Współzałożycielka Klubu Plastyków Amatorów, który później przeszedł transformację w Stowarzyszenie Malarzy Nieprofesjonalnych w Warszawie, stała się uznaną portrecistką. Jej twórczość obejmowała również martwe natury, z których jednym z ważniejszych dzieł jest olej „Lilie i róże” z 1965 roku. Wśród jej uczniów znalazła się m.in. Alicja Steger–Zamojska.

Maria była żoną Andrzeja Rotwanda, inżyniera oraz bankowca, z którym zawarła związek małżeński 23 kwietnia 1932 roku. Chociaż ich małżeństwo było bezdzietne, Maria swoje matczyne uczucia skierowała do siostrzenicy, Heleny Deskur.

Po swojej śmierci, Maria Rotwand została pochowana na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 111-3-28), gdzie jej pamięć trwa wśród tych, którzy cenią jej wkład w sztukę i kulturę.

Odznaczenia

Maria Rotwand otrzymała szereg wyróżnień za swoje zasługi w dziedzinie sztuki i wsparcie dla środowiska artystycznego. Oto niektóre z jej znaczących odznaczeń:

  • Medal za Zasługi dla Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków, przyznany z okazji 40-lecia istnienia WSP,
  • Medal Okolicznościowy IV wieki Społeczności Warszawy,
  • Medal 10-lecia Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków.

Przypisy

  1. AldonaA. Zawadzka, 55-lecie Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków [online], www.mazovia.pl [dostęp 17.01.2021 r.]
  2. Nietykalni: Martwa natura z pingwinami (NIE 44/2010) [online], Nietykalni, 01.03.2013 r. [dostęp 17.01.2021 r.]
  3. Cmentarz Stare Powązki: ANDRZEJ ROTWAND, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 03.05.2021 r.]
  4. Stanisław Konarski, Andrzej Rotwand w: Polski Słownik Biograficzny t. XXXII, Warszawa-Kraków-Wrocław-Gdańsk 1989-1991, s. 319-320, wersja elektroniczna IPSB

Oceń: Maria Rotwand

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:21