Marek Płoza-Doliński


Marek Płoza-Doliński to wyjątkowy polski artysta, który zapisał się w historii sztuki swoimi osiągnięciami. Urodził się 23 stycznia 1950 roku w Warszawie, gdzie również spędził swoje życie i zmarł 24 lutego 2017 roku.

Jego działalność obejmowała różnorodne dziedziny sztuki, takie jak grafika, plakat oraz malarstwo. Jako grafik, Płoza-Doliński stworzył wiele rozpoznawalnych prac, które zyskały uznanie nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Życiorys

Urodziny Marka Płoza-Dolińskiego miały miejsce 23 stycznia 1950 roku w Warszawie. W okresie swojej edukacji uczęszczał do VII Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego, gdzie z powodzeniem zdał maturę w 1968 roku.

Następnie rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a także kontynuował naukę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Łodzi. Na tych uczelniach kształcił się w pracowniach uznawanych profesorów, takich jak Eugeniusz Markowski, Janusz Strzałecki, Jerzy Tchórzewski, Stanisław Fijałkowski oraz Juliusz Narzyński.

Po zakończeniu kariery artystycznej, Marek Płoza-Doliński został pochowany na cmentarzu Bródnowskim, w kwaterze 4D-6-30.

Twórczość i praca

W trakcie swoich studiów artystycznych, Marek Płoza-Doliński związał się z miesięcznikiem literackim „Nowy Wyraz”, co zaowocowało owocną współpracą w zakresie promocji kultury. W okresie od 1978 do 1991 roku jego ścieżka zawodowa osadziła się w agencjach reklamowych, takich jak Polfilm oraz K.A.W. W tym czasie zrealizował około 300 plakatów, które obejmowały różnorodne tematy, w tym plakatów filmowych i teatralnych, reklamowych oraz kulturalno-społecznych.

Jego prace znajdują się w czołowych zbiorach, takich jak Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz Narodowym Muzeum Cyfryzacji, co świadczy o ich wysokiej wartości artystycznej i historycznej. W trakcie swojej kariery Płoza-Doliński współpracował z różnymi wydawnictwami, w tym z Wiedzą Powszechną, BiS, K.A.W., Alfa oraz Presspo.

Oprócz działalności w wydawnictwach, jego twórczość znalazła odzwierciedlenie w czasopismach takich jak Życie Gospodarcze, Itd, Fikcje i Fakty, Broń, Szpilki, New European Business, Przegląd Sportowy, Magazyn Olimpijski oraz Ekspres Reporterów. Jego talent do projektowania plakatów filmowych przejawiał się w realizacji grafik dla filmów, takich jak Agonia, O jeden most za daleko oraz Zamach stanu.

Jednym z kluczowych aspektów jego pracy była grafika wydawnicza i projektowa, której efektem było zaprojektowanie około 1000 okładek książek i kilkuset ilustracji, w tym prac satyrycznych. Jego twórczość obejmowała także projektowanie logo, winiet oraz kompleksowych szat graficznych dla różnych przedsięwzięć. Dodatkowo, zajmował się typografią oraz scenografią, co podkreśla wieloaspektowość jego talentu.

W latach 90. Płoza-Doliński postanowił skoncentrować się wyłącznie na malarstwie, rozwijając swoje artystyczne pasje w nowym kierunku. W 1987 roku został wyróżniony przez renomowany japoński magazyn branżowy IDEA, zdobywając miejsce wśród 200 najlepszych grafików-projektantów na świecie. Jego działalność zawodowa wpisuje się również w członkostwo w stowarzyszeniach SPAGiP oraz ZAIKS, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój kultury i sztuki.

W swojej twórczości Płoza-Doliński szczególną uwagę poświęcił plakatowi, który stał się jego znakiem rozpoznawczym, a także odniesieniem do jego artystycznego dziedzictwa.

Ważniejsze wystawy

W twórczości Marka Płozy-Dolińskiego szczególne miejsce zajmują różnorodne wystawy, które prezentują zarówno jego malarstwo, jak i grafikę. Wśród kluczowych wydarzeń artystycznych warto wymienić:

  • 1974: jego debiut w Galerii „Medyk” w Warszawie,
  • 1975: wystawa w Galerii ZPAP w Warszawie,
  • 1976: prezentacja w Galerii Bolsco w Kopenhadze.

W dziedzinie plakatu artysta zdobył uznanie dzięki licznym wystawom, takim jak:

  • 1980: Galeria Młodych w Warszawie,
  • 1981: Galeria Plakatu w Edmonton,
  • 1983: wystawa zbiorowa w galerii w Moskwie,
  • 1984: wystawa Intifada-Arafat,
  • 1985: Galeria w Turku (Finlandia),
  • 1985: wystawa plakatu w Edynburgu,
  • 2017: Galeria Plakatu BUW „Nemezis” w Warszawie.

Warto także zaznaczyć, że w 2021 roku ukazał się album zatytułowany „Plakaty, Marek Płoza – Doliński”, który stanowi podsumowanie jego dorobku plakacisty.

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia

Marek Płoza-Doliński otrzymał szereg prestiżowych nagrody oraz wyróżnienia podczas swojej kariery artystycznej, które podkreślają jego znaczący wkład w sztukę plakatu.

Wśród jego osiągnięć znajdują się:

  • Najlepszy plakat miesiąca w latach 1979, 1980, 1986 oraz 1988 przyznany w Warszawie,
  • II Nagroda na Festiwalu Plakatu Filmowego w Chicago,
  • I Nagroda podczas obchodów 25-lecia ICOGRADA, zarówno w Warszawie, jak i Oslo,
  • I oraz II Nagroda za Plakat Antyalkoholowy w Warszawie,
  • I Nagroda za Plakat 1-Majowy, również wręczona w Warszawie,
  • III Nagroda za Plakat PCK przyznana w Warszawie,
  • II Nagroda za plakat w konkursie „Sobie potrzebni” w Warszawie,
  • Trzykrotny udział w Międzynarodowym Biennale Plakatu, które odbywało się w Warszawie.

Oprócz tych nagród, artysta zdobył również wyróżnienia w różnych konkursach plakatowych, takich jak:

  • Konkurs Fundacji Hospicjum,
  • Konkurs z okazji Dnia Zwycięstwa,
  • Konkurs dotyczący Ochrony Środowiska,
  • Wydarzenia solidarności z Narodem Palestyny.

Przypisy

  1. Marek Płoza-Doliński [online], nekrologi.wyborcza.pl, 08.03.2017 r. [dostęp 22.03.2020 r.]
  2. Marek Płoza-Doliński, Warszawa, 08.03.2017 r. – pozostałe [online], nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 05.02.2020 r.]
  3. a b Marek Płoza-Doliński | Warszawskie Targi Antyków [online], www.antyki-bronisze.pl [dostęp 05.02.2020 r.]
  4. Marek Płoza-Doliński – malarz, Polska, baza artystów Agra-Art [online], sztuka.agraart.pl [dostęp 05.02.2020 r.]
  5. Autor: Płoza-Doliński, Marek. Ilustracje – ... – Prolib Integro [online], katalog.rajska.info [dostęp 05.02.2020 r.]
  6. Aktualności / Muzeum Plakatu w Wilanowie [online], www.postermuseum.pl [dostęp 05.02.2020 r.]
  7. Plakaty – Galeria Grafiki i Plakatu [online], www.galeriagrafikiiplakatu.pl [dostęp 05.02.2020 r.]

Oceń: Marek Płoza-Doliński

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:15