Katarzyna Betlińska, urodzona 5 stycznia 1965 roku w Warszawie, to wybitna polska artystka, która z pasją angażuje się w grafikę, malarstwo oraz fotografię. Jej wszechstronny talent sprawia, że jest nie tylko artystką, ale również twórczynią, która potrafi uchwycić piękno i złożoność otaczającego świata.
W swoim artystycznym rozwoju kształciła się w prestiżowych instytucjach edukacyjnych, w tym w SGGW, co stanowi solidny fundament dla jej dalszych poszukiwań twórczych. Dodatkowo, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zdobyła szeroką wiedzę, która wpływa na jej unikalne podejście artystyczne.
Życiorys
Katarzyna Betlińska jako swoją edukację rozpoczęła od ukończenia XXI LO im. H. Kołłątaja w Warszawie w 1983 roku. Następnie, w latach 1983–89, podjęła studia na Wydziale Techniki Rolniczej i Leśnej SGGW w Warszawie, gdzie zdobyła tytuł magistra inżyniera. Jej artystyczna droga kontynuowana była na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie od 2007 do 2012 roku.
Betlińska uzyskała dyplom magistra sztuki z wyróżnieniem rektorskim w Pracowni Grafiki Warsztatowej pod kierunkiem prof. Andrzeja Węcławskiego. Dodatkowo, zdobyła aneks do dyplomu w Pracowni Plakatu, którą prowadził prof. Mieczysław Wasilewski oraz w Pracowni Rysunku, gdzie prowadził zajęcia dr hab. Rafał Kochański.
W 2013 roku Katarzyna Betlińska zainicjowała studia doktoranckie na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, co potwierdza jej nieustanne dążenie do pogłębiania wiedzy i umiejętności w dziedzinie sztuki.
Kariera zawodowa
Katarzyna Betlińska jest osobą, która ma za sobą bogatą i różnorodną karierę zawodową w obszarze grafiki, zdobywając doświadczenie w wielu istotnych rolach. W okresie od 1989 do 1992 roku, pracowała jako grafik oraz redaktor graficzny w Wydawnictwie SGGW, co stanowiło fundament jej przyszłych działań zawodowych.
W latach 1992-1993 pełniła funkcję redaktora graficznego w Ośrodku Przetwarzania Informacji Komitetu Badań Naukowych, gdzie uczestniczyła w pracy nad „Informatorze Nauki Polskiej”, co znacząco przyczyniło się do rozwoju jej umiejętności.
W kolejnych latach, od 1993 do 1997, była częścią zespołu w Przedsiębiorstwie EVAN, gdzie odpowiadała za projekty związane z „Białą Księgą Unii Europejskiej”. Od 1998 roku do dziś zajmuje się grafiką w tygodniku „Życie na Gorąco”, który znajduje się pod szyldem Wydawnictwa Bauer Sp. z o.o.
Katarzyna Betlińska aktywnie angażuje się w życie artystyczne, będąc członkinią Stowarzyszenia Polskich Artystów Plastyków oraz kilku innych grup twórczych, takich jak Grupa Twórcza „Positive art” i Grupa „Młodzi sztuką”. Dodatkowo, należy również do Stowarzyszenia Twórców Grafiki Artystycznej KissPrint.
Od 2007 roku, artystka wprowadza nową jakość w swojej pracy, tworząc oryginalne grafiki w autorskiej technice, którą nazwała „betliny”.
Wystawy indywidualne
2011
- „Niepowtarzalne“ – Teatr Kamienica,
2013
- „Miejsce akcji: Warszawa” – wystawa portretów graficznych pisarzy, związanych z Warszawą, zorganizowana w Galerii Stowarzyszenia Wolnego Słowa, Warszawa; Galeria Na Kole, Berlin; Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza; Centrum Lutheraneum,
2014
- „Zbliżenia” – Galeria Miejska, Inowrocław,
- „Refleksje” – Galeria STYK, Warszawa,
- „Miejsce akcji: Warszawa” – Galeria 022, Warszawa,
2015
- NIEZŁOMNYM – instalacja poświęcona Powstaniu Warszawskiemu, stworzona w duecie interdyscyplinarnym z Danutą Nawrocką – Galeria Lufcik, Warszawa,
- „Miejsce akcji: Warszawa” – Dom Literatury, Warszawa.
Wystawy zbiorowe
W latach 2007-2015, Katarzyna Betlińska uczestniczyła w wielu istotnych wystawach, które podkreślają jej wkład w sztukę współczesną. W 2007 roku miała okazję zaprezentować swoje prace na wystawie „Spotkania z grafiką”, na której eksponowano dzieła jej studentów. Również w tym samym roku wzięła udział w wydarzeniu „Kampinos 2007 – miejsca, które odejdą”. W 2008 roku zorganizowano wystawę fotograficzną „21”, która przyciągnęła uwagę miłośników sztuki.
W 2009 roku artystka istotnie wzbogaciła swoje portfolio o prace nagrodzone w konkursie „Grafika Warszawska 2009”. Dwa lata później, w 2011 roku, Betlińska wzięła udział w Nocy Muzeów, gdzie swoje umiejętności zaprezentowała podczas happeningu w Pracowni nr 4 ASP w Warszawie. Rok 2012 był wyjątkowy, ponieważ uczestniczyła w takich imprezach jak „Kissprint” oraz w ośmiu ważnych triennale, w tym „8 Triennale Grafiki Polskiej” oraz Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie.
W 2013 roku jej prace można było zobaczyć na wystawach „Gra o grafikę” oraz w projekcie POKOLENIA, gdzie zorganizowano ekspozycję w Warszawie i Inowrocławiu. Dodatkowo brała udział w Biennale Internationale De La Gravure De Sarcelles we Francji, co znacząco wpłynęło na rozwój jej kariery. W tym czasie odbywały się także wystawy takich jak „Poszerzenie Przestrzeni” oraz Przegląd Współczesnej Litografii Polskiej w Kielcach.
W 2014 roku na szczególną uwagę zasługiwała GRAFITEKA 2014 w Warszawie, jak również II Międzynarodowy Konkurs Artystyczny PEJZAŻ WSPÓŁCZESNY w Częstochowie. Uczestniczyła też w VIII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie oraz wielu innych wystawach rozprzestrzenionych po całym kraju. W tym roku wsparła również szereg lokalnych wydarzeń artystycznych, takich jak „Warszawa”, „Positive art 2014” oraz wystawę malarstwa, przyciągającą szeroką publiczność.
W 2015 roku miała zaszczyt wziąć udział w 1st International Exhibition of Block plates (Ex libris) w Serbii oraz w międzynarodowych imprezach takich jak 18th International Print Biennial Varna. Warto również wspomnieć o „Positive art 2015” i Nocy Muzeów, gdzie znów mogła pokazać swoje dzieła na ASP w Warszawie. Uczestniczyła także w „Ośmiu Międzynarodowych Biennale Miniatury” w Częstochowie, która odbyła się w Galerii Fotografii miasta Rzeszowa.
Równocześnie była także zaangażowana w Wystawę Interdyscyplinarną Grupy „Młodzi Sztuką” oraz w inne istotne projekty, które pogłębiały jej zrozumienie sztuki i rozwijały jej umiejętności artystyczne. Jej prace na różnych wystawach odzwierciedlają zarówno jej talent, jak i pasję do sztuki oraz chęć uczestnictwa w kulturalnym dialogu.
Nagrody i wyróżnienia
Artystka Katarzyna Betlińska zdobyła liczne wyróżnienia i nagrody w swojej karierze, co potwierdza jej talent oraz zaangażowanie w sztukę. Poniżej przedstawiono najważniejsze z nich:
- nagroda na 1. Międzynarodowej Wystawie Płyt Blokowych (Ex libris) w Serbii (2015),
- stypendium m. st. Warszawy dla osób zajmujących się twórczością artystyczną (2012),
- III nagroda w konkursie „Grafika warszawska” (2009).
Przypisy
- https://jelenajovancov.files.wordpress.com/2014/10/i-ex-libris-katalc3b3gus-nyomtatva-2015.pdf
- Galeria Test [online], www.galeriatest.pl [dostęp 06.12.2015 r.]
- Stowarzyszenie Wolnego Słowa [online], www.sws.org.pl [dostęp 06.12.2015 r.]
- Na Kole, galeria [online], TV MetroPolska [dostęp 06.12.2015 r.]
- Muzeum Literatury » Blog Archive » Katarzyna Betlińska: „Miejsce akcji: Warszawa” [online], muzeumliteratury.pl [dostęp 06.12.2015 r.]
- "Miejsce akcji: Warszawa" - wystawa portetów pisarzy [online], www.trojca.waw.pl [dostęp 06.12.2015 r.]
- www.kck.inowroclaw.pl - „Zbliżenia” Katarzyny Betlińskiej [online], www.kck.inowroclaw.pl [dostęp 06.12.2015 r.]
- Galeria STYK [online], pl-pl.facebook.com [dostęp 06.12.2015 r.]
- Miejsce akcji: Warszawa - Katarzyna Betlińska w Galerii 022 [online], Art Imperium - portal kulturalny [dostęp 06.12.2015 r.]
- Wystawa Katarzyny Betlińskiej i Danuty Nawrockiej pt. NIEZŁOMNYM [online], Art Imperium - portal kulturalny [dostęp 06.12.2015 r.]
- a b WHO is WHO W POLSCE, wyd. XIII, 2014, ISBN 978-3-7290-0130-5.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Joanna Duchnowska | Abram Topor | Jacek Bursztynowicz | Lech Czerkas | Justyn Wojsznis | Wawrzyniec Dramowicz | Piotr Studziński | Ryszard Pracz | Stefan Gryff | Magdalena Górska | Karolina Wendt | Józef Simmler | Marek Kępiński | Anna Rak-Kaszanits | Ziuta Buczyńska | Jerzy Szwajcer | Halina Dąbrowska | Monika Mrozowska | Wojciech Zagórski | Wojciech KlataOceń: Katarzyna Betlińska