Wojciech Hensel


Wojciech Hensel, urodzony 24 października 1943 roku w Warszawie, to postać, która wywarła znaczący wpływ na dziedzinę turkologii w Polsce i poza jej granicami. Jego działalność w tej dziedzinie została niezwykle doceniona, co sprawia, że jest uważany za jednego z najbardziej wyróżniających się turkologów swojego pokolenia.

Hensel miał zaszczyt pełnić funkcję ambasadora Polski w Turcji w latach 1992–1997, gdzie wykorzystał swoje szerokie umiejętności językowe i kulturowe. Poza działalnością dyplomatyczną, jego wkład w badania naukowe oraz tłumaczenia przyczynił się do pogłębienia wiedzy o kulturze i językach turańskich.

Niestety, życie Wojciecha Hensela zakończyło się 10 lipca 1997 roku w Stambule, ale jego dziedzictwo wciąż trwa poprzez jego prace i wpływ na kolejne pokolenia badaczy.

Życiorys

Wojciech Hensel to postać, która ma wiele znaczących osiągnięć na swoim koncie. Ukończył XLIII LO im. gen. Karola Świerczewskiego w Warszawie w 1961 roku, a następnie z powodzeniem studiował turkologię na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uzyskał dyplom w 1966 roku. Jego praca magisterska, zatytułowana „Kronika Stepu Kipczackiego – Tevārīḫi dešt-i Qipčaq – jako źródło do dziejów Chanatu Krymskiego”, została napisana pod okiem Jana Reychmana.

Po zakończeniu studiów, Wojciech Hensel podjął pracę jako asystent w Zakładzie Turkologii na Uniwersytecie Warszawskim, w Instytucie Orientalistycznym. Jego kariera naukowa była również wspierana przez różnego rodzaju stypendia, na które Hensel dostawał się, podróżując do Turcji i Rosji. W styczniu 1978 roku uzyskał doktorat z nauk humanistycznych, broniąc pracę poświęconą zagadnieniu jasyru z ziem dawnej Rzeczypospolitej na Krymie i w Turcji w XV–XVII wieku. Choć początek prac nad nią przypadł na czas współpracy z Reychmanem, po jego śmierci w 1975 roku, promotorem został Józef Bielawski. Jego praca habilitacyjna koncentrowała się na kształtowaniu się elit władzy w imperium osmańskim.

Jako autor licznych publikacji naukowych oraz tłumaczeń z języka tureckiego, Hensel znacząco przyczynił się do upowszechnienia wiedzy na temat historycznych i kulturalnych relacji turecko-polskich. Jego zainteresowania badawcze obejmujące również współczesną literaturę, język osmańsko-turecki oraz problematykę gruzińską wzbogaciły jego dorobek intelektualny. W trakcie swojego naukowego i zawodowego życia, poza nauką języka tureckiego, Hensel także opanował perski i arabski. Pełnił funkcję sekretarza, a później sekretarza generalnego w Towarzystwie Polsko-Tureckim oraz był członkiem Zarządu Oddziału Warszawskiego i Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego.

Od 2 czerwca 1992 roku do 31 maja 1997 roku pełnił funkcję ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Turcji. Jego życie prywatne również miało znaczenie, gdyż mieszkał przy ul. Sewerynów 6 w Warszawie w kamienicy, która należała do Stowarzyszenia Mieszkaniowego Spółdzielcze Profesorów UW. Był synem Marii z d. Chmielewskiej oraz Witolda Hensla, a także bratem Zdzisława, Leszka oraz Barbary Hensel-Moszczyńskiej. W młodych latach był aktywnym członkiem Drużyny Walterowskiej Jacka Kuronia.

Wojciech Hensel miał również pasje sportowe, jako były tenisista, który reprezentował klub Legia na turniejach, a nawet pełnił funkcję trenera. Zmarł 10 lipca 1997 roku w Stambule i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, w kwaterze 3A Tuje-3-42.

Wybrane publikacje

Oto wybrane osiągnięcia Wojciecha Hensela, które dokumentują jego działalność publikacyjną w różnych dziedzinach. Wśród nich znajdują się zarówno prace autorskie, jak i tłumaczenia:

  • Tadeusz Majda, Wojciech Hensel, Wybór klasycznych i współczesnych tekstów tureckich. Cz. 2, Poezja, Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 1982,
  • Wojciech Hensel, Leh sefaretnamelerinde Türkiye (XVI.-XVII. yy.), İstanbul: Edebiyat Fakültesi Basımevi, 1986,
  • Wojciech Hensel, Ilia Tabagua, Gruzja wczoraj i dziś, Warszawa: Wydawnictwo „Książka i Wiedza”, 1976,
  • Wojciech Hensel, Stambuł i okolice: przewodnik turystyczny, Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1986.

W zakresie tłumaczeń wyróżniają się następujące pozycje:

  • Yaşar Kemal, Legenda Tysiąca Byków, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1983,
  • Sylvia Pankhurst, Z kraju królowej Saby, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1977,
  • David Marshall Lang, Dawna Gruzja, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1972,
  • David Diringer, Alfabet czyli Klucz do dziejów ludzkości, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1972,
  • Rycerz w tygrysiej skórze, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1979.

Przypisy

  1. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze. Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Warszawie

Oceń: Wojciech Hensel

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:11