Ulica Sewerynów w Warszawie


Ulica Sewerynów to interesująca ulica usytuowana w sercu Warszawy, która rozciąga się od ulicy Bartoszewicza do ulicy Oboźnej. Jej lokalizacja sprawia, że jest ważnym ogniwem w strukturze komunikacyjnej miasta.

Warto zauważyć, że ulica ta znajduje się w samym centrum, co przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Stąd często można dotrzeć do wielu atrakcji oraz punktów usługowych, które czynią tę okolicę tętniącą życiem.

Historia

„W przeszłości ulica ta prowadziła do ulicy Aleksandria, która dzisiaj znana jest jako ul. Kopernika. Jej przebieg obejmował także część obecnej ul. Bartoszewicza, jednak nie prowadziła dalej w kierunku Oboźnej, kończąc się bez wyjścia.

Od końca XVII wieku na miejscu dzisiejszych kamienic numer 6 i 8 znajdował się dwór o nazwie Aleksandria, który stanowił rezydencję właścicieli jurydyki tegoż nazwiska. W XVIII wieku dwór przeszedł w ręce marszałka wielkiego koronnego, Józefa Karola Lubomirskiego, który zainwestował w budowę większego pałacu. W 1754 roku rezydencja została przekazana Barbarze Gozdzkiej, a po niej, od 1771 roku, Karolinie Gozdzkiej. Po rozwodzie z księciem Januszem Sanguszką, Karolina związała się z księciem Karolem de Nassau-Siegen. To właśnie jego imienia nadano terenom pod skarpą oraz późniejszej ulicy, nazywając je Dynasami.

Na miejscu wcześniejszego pałacu zrealizowano nowy, znacznie bardziej okazały gmach, którego projekt przygotował Szymon Bogumił Zug. Niestety, pałac ten uległ zniszczeniu w 1788 roku w wyniku pożaru.

W 1845 roku hrabia Seweryn Uruski nabył część terenu, na którym znajdowały się pozostałości po pałacu, a jego decyzją powstało targowisko zwane Sewerynowem, od którego nazwano dzisiejszą ulicę. Głównym obiektem targowym była długa hala w kształcie litery L, z arkadami, zaprojektowana przez Franciszka Marię Lanciego. W latach 1935-1937 hala została zdemontowana, a w jej miejsce wybudowano nowoczesne budynki, które dziś znajdują się przy ulicach Sewerynów i Bartoszewicza.

W roku 1926 przy ul. Sewerynów 3 postawiono kościół anglikański oraz zespół towarzyszących budowli, które zostały zniszczone w trakcie II wojny światowej. Po wojnie państwo przejęło działkę, a obecnie na tym miejscu ulokowane jest zaplecze Teatru Polskiego.

W nieodległej okolicy istniała także ulica Sewerynówka, która później otrzymała nową nazwę – ul. Emiliana Konopczyńskiego. To właśnie on był inicjatorem założenia liceum ogólnokształcącego, które funkcjonuje tam do dziś.

Ważniejsze obiekty

Ulica Sewerynów w Warszawie jest miejscem, które kryje w sobie wiele interesujących obiektów architektonicznych oraz instytucji kulturalnych. Oto ważniejsze obiekty znajdujące się przy tej ulicy.

  • funkcjonalistyczny „wieżowiec” projektu Ludwika Paradistala, znajdujący się pod numerem 4,
  • kamienica Stowarzyszenia Mieszkaniowego Spółdzielczego Profesorów UW, usytuowana pod numerem 6,
  • dom zakonny Zgromadzenia Sióstr Sług Jezusa, zlokalizowany pod numerem 8,
  • Scena Kameralna Teatru Polskiego, stanowiąca ważny element warszawskiej kultury.

Oceń: Ulica Sewerynów w Warszawie

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:15