Halina Woyke


Halina Woyke, znana szerzej pod pseudonimem "Halszka", to postać niezwykła, której życie zyskało szczególne znaczenie w historii Polski. Urodziła się 14 lutego 1922 roku w Warszawie, gdzie także zmarła 7 grudnia 2010 roku.

Będąc harcerką niosącą w sercu ducha patriotyzmu, Halina Woyke aktywnie działała w Szarych Szeregach, co w kontekście II wojny światowej miało kluczowe znaczenie. Jej odwaga i determinacja w czasie Powstania Warszawskiego stanowią dowód na niezłomność młodego pokolenia w staraniach o wolność kraju.

Po wojnie, Halina Woyke zasłynęła jako profesor nauk warzywniczych i pszczelarskich, łącząc pasję do przyrody z wiedzą naukową, co podkreśla jej wszechstronny charakter i zaangażowanie w rozwój różnych dziedzin życia.

Życiorys

Halina Woyke przyszła na świat w Warszawie 14 lutego 1922 roku, w rodzinie Stefana i Anieli z Reicherów Urbanowicz. Wczesna edukacja obejmowała ukończenie gimnazjum oraz pierwszej klasy prywatnego liceum usytuowanego przy ul. Wiejskiej. Po przerwaniu nauki wskutek wojny, kontynuowała kształcenie na tajnych kompletach, co pozwoliło jej w 1940 roku zdać maturę.

Niestety, w lipcu 1940 roku zmarł jej ojciec, Stefan, w obozie w Oranienburgu. Dwa lata później, w 1942 roku, aresztowano jej młodszą siostrę, Ewę, która tragicznie zmarła na tyfus w obozie w Oświęcimiu.

W okresie okupacji Halina Woyke podejmowała pracę w BIP, współpracując z profesorem Marianem Gieysztorem oraz Stefanem Korbońskim. Pod koniec 1943 roku wstąpiła do Szarych Szeregów, gdzie zajmowała się prowadzeniem poczty w placówce nazywanej „Pasiec”. Wzięła także udział w Powstaniu Warszawskim, gdzie odniosła rany.

Dzięki troskliwej opiece matki, udało jej się powrócić do zdrowia, a po wojnie rozpoczęła pracę jako instruktorka w Warszawskiej Chorągwi Harcerek. Na przełomie lat 40-tych objęła funkcję p.o. Komendantki Warmińsko-Mazurskiej Chorągwi Harcerek w Olsztynie. W 1950 roku przeniosła się do Warszawy, gdzie pracowała jako asystent, adiunkt i wykładowca w Katedrze Warzywnictwa na SGGW.

W swojej pracy naukowej koncentrowała się na badaniu właściwości biologicznych oraz użytkowych takich warzyw jak ogórki, groch, fasola, kapusta brukselska, pomidory oraz innych odmian. Współpracowała z przemysłem, wdrażając wyniki swoich badań. Znaczna część jej prac dotyczyła tematyki pszczelarstwa. Halina Woyke była także aktywnym członkiem Rady Naukowej Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych – COBORU.

W 1953 roku poślubiła znanego polskiego naukowca Jerzego Woyke, z którym miała dwoje dzieci – córkę Dorotę oraz syna Jana. Zmarła 7 grudnia 2010 roku, a jej ostatnim miejscem spoczynku jest rodzinny grób na warszawskich Powązkach.

Przypisy

  1. Archiwum Historii Mówionej - Halina Urbanowicz-Woyke [online], www.1944.pl [dostęp 04.07.2023 r.]
  2. a b c d WildeW. Jerzy WildeW., Pani Profesor Halina Woyke nie żyje [online], Pasieka24 - portal dla pszczelarzy z pasją [dostęp 17.01.2023 r.]

Oceń: Halina Woyke

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:5