Wojciech Drozdowicz, urodzony 17 kwietnia 1954 roku w Warszawie, jest znanym polskim duchownym katolickim, który odgrywa istotną rolę w lokalnej społeczności. Jako prałat oraz kanonik kapituły kampinosko-bielańskiej archidiecezji warszawskiej, jego działalność kościelna obejmuje wiele aspektów.
Obecnie pełni funkcję proboszcza parafii bł. Edwarda Detkensa w Warszawie, gdzie aktywnie angażuje się w życie wspólnoty. Ponadto, Wojciech Drozdowicz jest również animatorem kultury i społecznikiem, co świadczy o jego wszechstronności i zaangażowaniu w działalność na rzecz innych.
Życiorys
Kleryk
Wojciech Drozdowicz odbył studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie. Równocześnie, w trakcie swoich nauk, zrealizował zasadniczą służbę wojskową, przebywając w Bartoszycach. Ponadto, przez rok mieszkał w benedyktyńskim klasztorze w Tyńcu, co wpłynęło na jego rozwój duchowy.
Ksiądz
7 czerwca 1981 roku został wyświęcony na księdza przez biskupa pomocniczego warszawskiego Jerzego Modzelewskiego. Po przyjęciu święceń objął funkcję wikariusza w parafii św. Zygmunta w Słomczynie, a od 1983 roku w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łowiczu. Jego praca duszpasterska obejmowała opiekę nad dziećmi oraz organizację różnych wydarzeń kulturalnych w parafii. Dowodził m.in. gazetą Kolegiatka oraz amatorskim studiem telewizyjnym Wiadomości Kolegiaty. Cieszył się opinią duchownego o charyzmatycznej osobowości, znanego z oryginalnych sposobów wygłaszania kazań, co przejawiało się m.in. w niecodziennym incydencie, gdy podczas mszy dla dzieci porąbał telewizor na ambonie za pomocą siekiery.
Program Ziarno
Pod koniec lat 80. XX wieku rozpoczął współpracę z Telewizją Polską, tworząc programy religijne dla dzieci. Wojciech Drozdowicz był zarówno twórcą, jak i pierwszym prowadzącym, reżyserem oraz współscenarzystą popularnego programu Ziarno, za który zdobył nagrodę Wiktora w 1990 roku. W 1991 roku, przy okazji IV Podróży Apostolskiej Jana Pawła II do Polski, w duecie z Andrzejem Krzywym zrealizował teledysk do utworu Parafian blues, w którym sam wystąpił grając na kontrabasie. W tym samym roku przeprowadził z dziećmi z programu improwizowany wywiad z papieżem Janem Pawłem II, który został wyemitowany na antenie TVP1.
Misjonarz
Po zakończeniu współpracy z telewizją, Wojciech Drozdowicz podjął się misji w krajach byłego Związku Radzieckiego. Jego praca obejmowała duszpasterstwo wśród Polonii w Wierszynie i Krasnojarsku na Syberii. Był także proboszczem katedry rzymskokatolickiej w Nowosybirsku oraz założycielem i dyrektorem katolickiego studia telewizyjnego KTV Kana, które emitowało programy i filmy w lokalnych sieciach kablowych.
Proboszcz na Bielanach w Warszawie
W 1999 roku, po powrocie do Polski, objął stanowisko proboszcza najmniejszej parafii archidiecezji warszawskiej, mieszczącej się w Lesie Bielańskim w Warszawie. W 2002 roku założył Podziemie Kamedulskie przy kościele kolegiackim Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, które stało się miejscem organizacji spektakli teatralnych, koncertów, monodramów oraz wystaw. Tego samego roku, wspólnie z aktorką Ewą Błaszczyk, powołał fundację AKogo?, wspierającą dzieci po ciężkich urazach neurologicznych. W 2003 roku został kanonikiem-bratem i indulgencjarzem kapituły kampinosko-bielańskiej, a w 2006 roku uczestniczył jako gość w XII Przystanku Woodstock, gdzie debatując z młodzieżą, poruszał kwestie religijne. Duchowny zasłynął z wielu innowacyjnych inicjatyw, takich jak msza odprawiona w 2018 roku w intencji zmarłej Kory Jackowskiej. Po tym nabożeństwie w kościele zagrano jej utwór Krakowski spleen, który zaśpiewała wokalistka, a ks. Drozdowicz towarzyszył jej na suzafonie, grając przy akompaniamencie mężczyzny na bębnach. Pewnego razu, w dniu 6 grudnia, podczas nabożeństwa, zszedł z ambony, goniąc św. Mikołaja, który rzekomo uciekał przez okno. W podziemiach kościoła regularnie koncertuje, grając i śpiewając. Natomiast w jego kazania często wplecione są różne utwory puszczane z przenośnego głośnika. Kontrowersje wywołało jego kazanie w 2022 roku, kiedy w poniedziałek wielkanocny nauczał o ukraińskiej pieśni Tam na łące czerwona kalina, rozdając kartki z tekstem, co wywołało sporo krytyki. Po licznych polemikach, kapłan przeprosił za swoje działania podczas nabożeństwa.
Filmografia
Filmografia Wojciecha Drozdowicza obejmuje szereg znaczących ról, które pokazują jego wszechstronność jako aktora.
Źródło: FilmPolski.pl
- 2015: Krew z krwi (serial fabularny) – odgrywa rolę księdza w odcinku 10,
- 2015: Historia Ireny Sendlerowej (film dokumentalno-fabularny) – wciela się w postać księdza,
- 2016: Smoleńsk (film fabularny) – gra księdza,
- 2021: Bóg internetów (film fabularny) – znów w roli księdza,
- 2022: Niewidzialna wojna (film fabularny) – pojawia się jako ksiądz udzielający ślubu Katarzynie i Patrykowi.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Stanisława Umińska | Jan Albert Waza | Tadeusz Ryszard Majewski | Robert Sitarek | Artur Wieciński | Stanisław Owczarek (duchowny) | Bronisław Bozowski | Abraham Joshua Heschel | Eugeniusz Dąbrowski (duchowny) | Krzysztof Bardski | Andrzej Kwaśnik | Karol Ferdynand Waza | Izaak Kramsztyk | Zygmunt Chełmicki | Michał Mioduszewski | Symforian Ducki | Pinchas Żarczyński | Henryk Przeździecki (duchowny) | Tomasz Rostworowski | Ryszard Malinowski (duchowny)Oceń: Wojciech Drozdowicz