Tomasz Rostworowski, urodzony 9 listopada 1904 roku w Warszawie, to postać, która wpisała się w pamięć wielu Polaków z uwagi na swoje wielkie osiągnięcia. Zmarł 9 marca 1974 roku w Łodzi, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo. Był polskim duchownym, dumnym członkiem zakonu jezuitów, a także utalentowanym muzykiem-pedagogiem.
Rostworowski nie tylko edukował młodzież, ale także miał aktywny wkład w życie społeczne jako harcerz oraz żołnierz Armii Krajowej. Jego odwaga i determinacja zostały szczególnie docenione podczas obrony Lwowa oraz powstania warszawskiego, gdzie wykazał się niezłomnym duchem i heroizmem.
Warto również wspomnieć, że był kierownikiem polskiej sekcji Radia Watykańskiego, gdzie miał możliwość działać na rzecz promocji polskiego dziedzictwa kulturalnego. Rodzina Rostworowskiego również odegrała znaczącą rolę w historii: jego ojciec, Karol Paweł (1874–1927), był muzykiem, a jego bracia, Stefan Marian (1907–1981) oraz Jerzy Marian (1911–1986), również wnieśli swój wkład w różne dziedziny życia społecznego i gospodarczego.
Życiorys
Tomasz Rostworowski był znanym jezuickim duchownym oraz pedagogiem, który przeszedł przez wiele istotnych etapów w swoim życiu. Ukończył Prywatne Gimnazjum im. Stefana Batorego w Lublinie, znane jako Szkoła Lubelska, gdzie w 1922 roku otrzymał świadectwo dojrzałości. Równocześnie miał możliwość kształcenia się w lubelskiej szkole muzycznej im. Stanisława Moniuszki. Po maturze rozpoczął studia z zakresu historii i filozofii na KULu, co stanowiło fundament jego kariery intelektualnej.
Rostworowski był jednym z założycieli korporacji akademickiej Concordia, a także jej pierwszym skarbnikiem. W 1923 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, co pozwoliło mu na dalsze rozwijanie swojej pasji do edukacji i duchowości. Po dwuletnim nowicjacie wznowił studia filozoficzne w Nowym Sączu oraz Krakowie, a jego edukacja trwała również w Wilnie, gdzie uczył w jezuickim Gimnazjum św. Kazimierza. Kontynuował jednocześnie naukę w Konserwatorium Muzycznym, zdobywając tytuł zawodowego nauczyciela muzyki.
W 1936 roku uzyskał licencjat z teologii dzięki naukowej działalności w lubelskim „Bobolanum”. Dwa lata później, 23 czerwca 1935 roku, przyjął święcenia kapłańskie, co otworzyło przed nim nowe możliwości działalności duszpasterskiej i pedagogicznej. Po pewnym czasie powrócił do pracy w Wilnie, gdzie angażował się w życie harcerskie, a w 1937 roku został mianowany harcmistrzem.
W 1940 roku Rostworowski został przeniesiony do Warszawy, gdzie przez dwa lata piastował funkcję ekonoma w zgromadzeniu przy ul. Rakowieckiej. W Warszawie rozpoczął również działalność konspiracyjną, szczególnie wspierając harcerzy. Angażował się w pomoc najuboższym dzieciom przez organizację świetlicy i stołówki. Prowadził także kursy etyki w Szkole Położnych na Karowej oraz niósł pomoc Żydom w trudnych czasach.
W czasie II wojny światowej pełnił rolę żołnierza Armii Krajowej (używał pseudonimów „ksiądz Marek” i „ojciec Tomasz”), a w trakcie powstania warszawskiego był kapelanem KG AK, batalionów „Wigry” i „Gustaw”. Po kapitulacji Starówki, 2 września 1944 roku, znalazł się w szpitalu przy ul. Długiej, gdzie był świadkiem tragicznych zdarzeń związanych z ludobójstwem. Udało mu się uciec z niewoli i przetrwać w piwnicach Starówki, aż do jej ostatecznego upadku.
Później Rostworowski przez pewien czas był duszpasterzem w miejscowościach podwarszawskich, zajmując się organizowaniem ceremonii pogrzebowych dla poległych, m.in. po zamachu czołgu-pułapki przy ul. Kilińskiego.
W październiku 1944 roku wstąpił do Biura Studiów, które powstało w Krakowie pod przewodnictwem Adama Ronikiera. Celem było organizowanie aprowizacji dla Trzeciej Rzeszy w obliczu narastającego zagrożenia, co miało na celu rzekome ratowanie Polski przed wpływami komunistycznymi. Wczesną wiosną 1945 roku Rostworowski został przeniesiony do Łodzi, gdzie działał jako duszpasterz akademicki aż do 1950 roku, oferując studentom wsparcie duchowe i materialne.
Pełnił również funkcję prefekta w czterech łódzkich szkołach, w tym w I Państwowym Liceum i Gimnazjum im. M. Kopernika w Łodzi. Był twórcą Studium Wyższej Wiedzy Religijnej, a od maja 1947 roku opiekował się akademickimi Sodalicjami Mariańskimi. Został jednak aresztowany 21 stycznia 1950 roku przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i skazany na 12 lat więzienia z powodu rzekomej działalności antypaństwowej. Po zwolnieniu w 1956 roku podjął pracę w Kaliszu jako opiekun nowicjatu jezuickiego.
W latach 1957–1963 był duszpasterzem akademickim w Łodzi i Lublinie a od 1963 roku pracował w Watykanie jako kierownik polskiej sekcji Radia Watykańskiego. W Łodzi co roku organizowany jest Festiwal o. Tomasza Rostworowskiego, który od 2009 roku ma patronat kwartalnika Myśl.pl. Zmarł i został pochowany w grobowcu ojców jezuitów na cmentarzu św. Wincentego na Dołach w Łodzi.
Odznaczenia
Tomasz Rostworowski, znany z niezwykłej odwagi i poświęcenia, został uhonorowany wieloma prestiżowymi odznaczeniami. Wśród nich znajdują się:
- krzyż srebrny Orderu Virtuti Militari nr 12361,
- krzyż komandorski Orderu Odrodzenia Polski – przyznany pośmiertnie,
- krzyż walecznych – otrzymany dwukrotnie,
- złoty krzyż zasługi z mieczami.
Przypisy
- Odznaczenia dla „Niezłomnych Ludzi Kościoła”. prezydent.pl, 09.12.2009 r.
- II Festiwal o. Tomasza Rostworowskiego w Łodzi, www.mysl.pl, [dostęp 21.05.2009 r.]
- Ryszard Bonisławski, Joanna Podolska, Spacerownik. Cmentarz na Dołach [online], gazeta.pl, 30.10.2008 r.
- Krzysztof Nalepa, Nauczanie religii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Łodzi w latach 1906–2006 [w:] Jan Kamiński (red.), Nasz Wiek. Gimnazjum i Liceum imienia Mikołaja Kopernika w Łodzi 1906-2006. Zarys historyczny. Wspomnienia, 2006 r., s. 490, ISBN 83-908655-0-5.
- Jakóbiec 2005 r., s. 470–472.
- Łukomski G., Polak P., Suchcitz S., Kawalerowie Virtuti Militari 1792 – 1945, Koszalin 1997 r., s. 494.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Henryk Przeździecki (duchowny) | Pinchas Żarczyński | Symforian Ducki | Michał Mioduszewski | Zygmunt Chełmicki | Izaak Kramsztyk | Karol Ferdynand Waza | Andrzej Kwaśnik | Wojciech Drozdowicz | Stanisława Umińska | Ryszard Malinowski (duchowny) | Alard Maliszewski | Antoni Józef Kwiatkowski | Alicja Jadwiga Kotowska | Mieczysława Kowalska | Michał Klepacz | Jędrzej Kitowicz | Henryk Hilchen | Jerzy Modzelewski | Czesław FalkowskiOceń: Tomasz Rostworowski