Włodzimierz Krysicki


Włodzimierz Krysicki, urodzony 1 stycznia 1905 roku w Warszawie, to postać, która na trwałe wpisała się w historię polskiej matematyki. Zmarł 19 września 2001 roku w Łodzi, a jego dorobek naukowy i pedagogiczny jest ceniony w środowisku akademickim.

Był profesorem Politechniki Łódzkiej, gdzie jego prace miały znaczący wpływ na kształtowanie przyszłych pokoleń matematyków oraz inżynierów. Włodzimierz Krysicki był nie tylko wybitnym naukowcem, ale także mentorem dla wielu swoich studentów.

Życiorys

W 1923 roku, Włodzimierz Krysicki zakończył naukę w Gimnazjum i Liceum im. św. Wojciecha. Dwa lata później, w 1927 roku, skończył studia z zakresu filozofii i matematyki na Uniwersytecie Warszawskim. Jego praca magisterska dotycząca algebry została napisana pod kierunkiem Samuela Dicksteina.

Po zakończeniu studiów, w latach 1928-194(?), pełnił rolę nauczyciela matematyki, a w okresie hitlerowskiej okupacji zaangażował się również w tajne nauczanie. Po zakończeniu II wojny światowej osiedlił się w Łodzi, gdzie podjął współpracę z Politechniką Łódzką. W 1946 roku rozpoczął pracę w Katedrze Matematyki Wydziału Mechanicznego, a następnie przeszedł do Katedry Matematyki Wydziału Chemicznego.

W 1950 roku uzyskał stopień doktora na Politechnice Warszawskiej, gdzie obronił rozprawę z zakresu rachunku prawdopodobieństwa, zatytułowaną „Twierdzenie graniczne o wyrazach wyższego rzędu w zagadnieniu Bayesa”. Promotorem jego pracy był uznawany naukowiec Witold Pogorzelski, a wśród recenzentów znaleźli się Hugo Steinhaus oraz Stefan Straszewicz.

W latach 1949-1952 pełnił funkcję prezesa Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego, a następnie, w latach 1953-1956, był wiceprezesem tej organizacji. W 1955 roku uzyskał tytuł docenta, w 1962 roku awansował na profesora nadzwyczajnego, a w 1973 roku został mianowany profesorem zwyczajnym. W okresie 1960-1969 sprawował stanowisko prodziekana Wydziału Włókienniczego. W roku 1973, ponownie, uzyskał tytuł profesora.

Oprócz pracy naukowej, w latach 1968-1972 koordynował zajęcia z matematyki na Politechnice TV. Dodatkowo, wykładał w Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Łodzi oraz na Uniwersytecie Łódzkim. W tym samym czasie, od 1960 do 1969 roku, pełnił rolę dziekana Wydziału Włókienniczego Politechniki Łódzkiej.

Jego obszar zainteresowań koncentrował się na probabilistyce oraz statystyce matematycznej. W ciągu swojego życia naukowego, Włodzimierz Krysicki opublikował aż 27 artykułów w latach 1930-1992 oraz 13 książek. Wraz z Lechem Włodarskim opracował znany podręcznik do analizy matematycznej pt. „Analiza matematyczna w zadaniach”. W jego dorobku znajdują się również takie tytuły jak „Tajemnice liczb”, „Jak liczono dawniej a jak liczymy dziś” oraz „Iksy i igreki”.

Wielokrotnie doceniany za swoją działalność naukową i dydaktyczną, w 1985 roku Włodzimierz Krysicki otrzymał nagrodę im. Witolda Pogorzelskiego od Polskiego Towarzystwa Matematycznego. W 1983 roku przyznano mu również Honorowy Tytuł Zasłużonego Nauczyciela PRL, a w 1995 roku został uhonorowany tytułem doctor honoris causa Politechniki Łódzkiej.


Oceń: Włodzimierz Krysicki

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:18