Feliks Marian Przytycki to wybitny profesor nauk matematyczno-przyrodniczych, urodzony 16 sierpnia 1951 roku w Warszawie.
Jako członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, Przytycki stał się uznawanym autorytetem w swojej dziedzinie, ze szczególnym naciskiem na układy dynamiczne.
Życiorys
Feliks Przytycki to wybitna postać w dziedzinie matematyki, której edukacja rozpoczęła się w 1969 roku na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu studiów w 1974 roku, wkrótce zajął się pracą naukową. W 1977 roku obronił swoją pracę doktorską, zatytułowaną „Hiperboliczne endomorfizmy rozmaitości”, w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk, pod okiem promotora Karola Krzyżewskiego. W 1983 roku uzyskał habilitację, a już w 1991 lub 1992 roku tytuł profesora.
Od 1976 roku jego kariera związana jest z IM PAN, gdzie pełnił różnorodne funkcje kierownicze, w tym dyrektora instytucji w latach 2010–2018 oraz zastępcy dyrektora do spraw nauki w latach 1998–2002 i 2006–2010. Równocześnie, od 1989 do 2001 roku, Przytycki był wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim.
W ciągu swojej kariery naukowej, Feliks Przytycki odbył stypendia wizytujące na wielu znanych instytucjach, takich jak Instituto de Matemática Pura e Aplicada (IMPA) w Rio de Janeiro, Institute of Hautes Études Scientifiques (IHES), SUNY at Stony Brook, Uniwersytecie Warwick, Uniwersytecie Yale oraz Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.
W 2018 roku miał zaszczyt być jednym z prelegentów podczas Międzynarodowego Kongresu Matematyków, który odbył się w Rio de Janeiro. Jego wykład dotyczył metod formalizmu termodynamicznego w jednowymiarowej dynamice zarówno rzeczywistej, jak i zespolonej. Feliks Przytycki należy także do Warszawskiego Towarzystwa Naukowego oraz Polskiej Akademii Nauk, do której wstąpił w 2022 roku.
W przeszłości pełnił ważne role w strukturach Polskiego Towarzystwa Matematycznego, m.in. jako prezes oddziału warszawskiego w kadencji 1989–1991 oraz jako zastępca przewodniczącego Komitetu Matematyki PAN, który jest Narodowym Komitetem do spraw współpracy z Międzynarodową Unią Matematyczną.
Przytycki jest także członkiem redakcji prestiżowego czasopisma „Fundamenta Mathematicae”, a jego wkład w naukę obejmuje wypromowanie ośmiu doktorów, w tym Krzysztofa Barańskiego, Mariusza Urbańskiego i Annę Zdunik.
Jego prace zostały opublikowane w licznych renomowanych pismach, takich jak „Fundamenta Mathematicae”, „Communications in Mathematical Physics”, „Compositio Mathematica”, „Mathematische Annalen”, a także w najbardziej prestiżowych czasopismach matematycznych na świecie, jak „Annals of Mathematics” i „Inventiones Mathematicae”. Ponadto, Feliks Przytycki jest dumnym ojcem Piotra, który również rozwija swoją pasję i karierę w dziedzinie matematyki.
Nagrody i wyróżnienia
Feliks Przytycki jest osobą, która zdobyła liczne nagrody oraz wyróżnienia w dziedzinie matematyki, co świadczy o jego znaczącym wkładzie w tę naukę.
Wśród najważniejszych wyróżnień, które otrzymał, znajdują się:
- Nagroda im. Kazimierza Kuratowskiego przyznana przez Instytut Matematyczny PAN oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne w 1981 roku,
- Nagroda Wydziału III Nauk Matematycznych, Fizycznych i Chemicznych PAN w 1985 roku,
- Nagroda im. Tadeusza Ważewskiego przyznana przez Polskie Towarzystwo Matematyczne w 1984 roku,
- Nagroda Sekretarza Naukowego PAN za jego wkład w program „Geometry and Topology of Operator Structures” w 1985 roku,
- Nagroda Ministra Edukacji Narodowej, którą otrzymał wspólnie z Anną Marią Zdunik oraz Mariuszem Urbańskim w 1992 roku,
- Subsydium Fundacji Nauki Polskiej, które uzyskiwał kilkakrotnie w latach 1999–2003,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 2008 roku.
Te osiągnięcia podkreślają jego talent oraz zaangażowanie w rozwój matematyki.
Przypisy
- a b PRZYTYCKI, Feliks [online], Polska Akademia Nauk [dostęp 12.02.2024 r.]
- Ludzie Nauki [online], ludzie.nauka.gov.pl [dostęp 15.03.2024 r.]
- Fundamenta Mathematicae [online], www.impan.pl [dostęp 15.03.2024 r.]
- Feliks Przytycki - The Mathematics Genealogy Project [online], www.genealogy.math.ndsu.nodak.edu [dostęp 15.03.2024 r.]
- Feliks Przytycki - Author Profile - zbMATH Open [online], zbmath.org [dostęp 15.03.2024 r.]
- Elaine Kehoe. Przytycki Awarded 2019– 2020 Centennial Fellowship. „Notices of the American Mathematical Society”. 66, nr 5, s. 765-766, 05.2019 r.
- a b c Prof. dr hab. czł. koresp. PAN Feliks Marian Przytycki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 14.05.2020 r.]
- a b c d e f g Feliks Przytycki - Curriculum Vitae, [w:] Instytut Matematyczny PAN [online], IM PAN [dostęp 10.09.2019 r.]
- Hiperboliczne endomorfizmy rozmaitości, [w:] Rozprawy doktorskie [online], rejestr.io [dostęp 12.09.2019 r.]
- Towarzystwo Naukowe Warszawskie - Aktualna lista członków [online], TNW [dostęp 10.09.2019 r.]
- Władze PTM w latach 1919-2019, [w:] Polskie Towarzystwo Matematyczne [online], PTM [dostęp 10.09.2019 r.]
- Komitety Narodowe przy Wydziale III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi, [w:] Instytucje PAN [online], PAN.
- METODY FORMALIZMU TERMODYNAMICZNEGO W 1-WYMIAROWEJ DYNAMICE RZECZYWISTEJ I ZESPOLONEJ, [w:] Instytut Matematyczny PAN [online], IM PAN.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Monika Fabijańska | Ryszard Karłowicz | Stanisław Jaśkowski | Jan Grabowski (historyk) | Zuzanna Elster | Karolina Lubliner-Mianowska | Maria Keffermüller | Henryk Skolimowski | Piotr Kosiak | Karol Grela (chemik) | Jacek Arct | Hiacynt Dziarkowski | Witold Bender | Zbigniew Brzoza | Jan Brzeziński | Hilary Nussbaum | Bohdan Pisarski | Włodzimierz Krysicki | Marian Przedpełski | Izrael MantibandOceń: Feliks Przytycki