Wacław Święcicki


Wacław Święcicki to postać, która odegrała istotną rolę w polskim ruchu socjalistycznym oraz w literaturze. Urodził się 26 września 1848 roku w Warszawie, gdzie również zmarł, co miało miejsce 26 października 1900 roku.

Był on nie tylko **politykiem**, lecz także aktywnym działaczem w obszarze socjalizmu, co świadczy o jego zaangażowaniu w sprawy społeczne i polityczne. Święcicki był również uzdolnionym **poetą**, który w swoim dorobku literackim pozostawił po sobie utwory, w tym znaną "Warszawiankę" z 1905 roku, która odzwierciedlała ducha ówczesnych czasów i nastroje społeczne.

Życiorys

Wacław Święcicki był synem aptekarza Hipolita Święcickiego oraz Julii z Cyzmerów. Jego edukacja rozpoczęła się w 1867 roku, kiedy to rozpoczął studia w Szkole Głównej Warszawskiej. W latach 1872-1875 kontynuował naukę w petersburskim Instytucie Technologicznym. Tam, podobnie jak Ludwik Waryński czy Stanisław Kunicki, związał się z jednym z nielegalnych kółek socjalistycznych, które działało w ramach Gminy Polskiej.

Jego działalność polityczna nie uszła uwadze władz, co skończyło się wydaleniem go z uczelni po udziale w demonstracjach ulicznych. W 1876 roku Święcicki powrócił do Warszawy, gdzie rozpoczął pracę na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Współpracował z Waryńskim, organizując pierwsze kółka rewolucyjne, co pokazało jego zaangażowanie w ruch socjalistyczny.

W końcu 1877 roku wziął udział w „agitacji socjalistycznej”. W 1878 roku aresztowano go razem z innymi działaczami, w tym Filipiną Płaskowicką, Bolesławem Mondszajnem oraz Józefem Pławińskim. Zostali umieszczeni w Cytadeli Warszawskiej. Prokurator Plewe przedstawił dowody na to, że Święcicki brał udział w propagandzie socjalistycznej, zarówno poprzez literacką twórczość, jak i pomoc dla skompromitowanego rewolucjonisty, Drobysz-Drobyszewskiego. Przestrzegał też innych przed aresztowaniami oraz zajmował się sprawami finansowymi związanymi z działalnością socjalistyczną.

Przez dwa lata przebywał w X Pawilonie, gdzie wspólnie z Filipiną Płaskowicką redagował nielegalną gazetę „Głos Więźnia. Organ więzionych socjalistów polskich”. W ramach tej publikacji umieścił kilka swoich wierszy, w tym satyrę „Don Pedro” oraz wiersze „Przed drogą na Sybir”, „Oj, źle, bracia…” oraz „Kolęda”. Wyrokiem z 14 kwietnia 1880 roku został skazany na zesłanie na Syberię. Po odbyciu kary, wrócił w 1883 roku i stał się członkiem I Proletariatu.

Zmarł, borykając się z poważną chorobą, a jego miejsce spoczynku to cmentarz Powązkowski, gdzie został pochowany (kw.13-4-13/14).

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: Wacław Święcicki, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 15.05.2020 r.]
  2. Józef Kozłowski. O losach robotniczej "Warszawianki" i jej autorze. „Pamiętnik Literacki”. 58/3, s. 175, 1967 r.
  3. Józef Kozłowski. O losach robotniczej "Warszawianki" i jej autorze. „Pamiętnik Literacki”. 58/3, s. 173, 1967 r.

Oceń: Wacław Święcicki

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:5