Wacław Majewski (duchowny)


Wacław Majewski, urodzony 9 września 1891 roku w Warszawie, jest postacią wybitną w historii polskiego duchowieństwa. Przez długi okres swojego życia, aż do jego śmierci 14 stycznia 1983 roku, pozostawał związany z Warszawą, gdzie pełnił swoje obowiązki jako biskup pomocniczy warszawski.

W trakcie swej kariery, która rozciągała się od 1946 roku aż do 1983, miał wpływ na wiele aspektów życia religijnego w stolicy Polski. Jego działalność duszpasterska oraz zaangażowanie w sprawy lokalnej społeczności uczyniły go znaczącą postacią w historii Kościoła katolickiego w Polsce.

Życiorys

W 1916 roku Wacław Majewski przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął swoją działalność duszpasterską w Powsinie. Po pewnym czasie przeniósł się do Łowicza, gdzie również pracował w charakterze duchownym. Jego kariera zawodowa obejmowała również rolę notariusza kurii oraz profesora teologii moralnej w seminarium duchownym.

W roku 1932 objął stanowisko rezydenta parafii Najświętszego Zbawiciela, gdzie pełnił swoje powołanie z pełnym zaangażowaniem.

Okres okupacji był dla niego czasem intensywnej pracy duszpasterskiej, podczas której sprawował funkcję curatusa w katedrze św. Jana w Warszawie. W tym czasie był infułat kustosz kapituły warszawskiej, co podkreślało jego rangę w obrębie archidiecezji.

7 maja 1946 roku Wacław Majewski został mianowany przez papieża Piusa XII na biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej, a także biskupa tytularnego Docimium. Jego sakra biskupia miała miejsce 29 czerwca tego samego roku. Pełniąc te funkcje, był równocześnie proboszczem parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, co dowodzi jego zaangażowania w życie lokalnej wspólnoty.

W okresie internowania prymasa Stefana Wyszyńskiego, Wacław Majewski zarządzał archidiecezją warszawską jako wikariusz kapitulny. Na płaszczyźnie duchowej był również obecny podczas II oraz IV sesji soboru watykańskiego II, co podkreśla jego znaczenie na arenie kościelnej.

Po śmierci biskup Wacław Majewski został pochowany na cmentarzu Powązkowskim, miejscu o dużym znaczeniu historycznym i kulturalnym w Warszawie.


Oceń: Wacław Majewski (duchowny)

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:11