Teofil Jagodziński


Teofil Jagodziński był wybitną postacią w historii polskiego Kościoła katolickiego. Urodził się 26 listopada 1833 roku w Warszawie, gdzie spędził swoje życie, a także zakończył je 22 marca 1907 roku, również w stolicy Polski.

Był kanonikiem warszawskim, co świadczy o jego znaczącej roli w lokalnej hierarchii kościelnej. Ponadto, pełnił zaszczytną funkcję prefekta oraz wicedyrektora Warszawskiego Instytutu Głuchoniemych i Ociemniałych, gdzie jego praca miała na celu niesienie pomocy osobom z niepełnosprawnościami i wspieranie ich edukacji.

Życiorys

Teofil Jagodziński urodził się w rodzinie, w której jego ojciec, Stanisław, był urzędnikiem rządu gubernialnego, a matka, Wiktoria, pochodziła z rodu Bagniewskich. Po wczesnym kształceniu w rodzinnej atmosferze, kontynuował naukę w prywatnej szkole Józefa Świderskiego w Warszawie, a następnie w gimnazjum filologicznym. W 1852 roku rozpoczął studia w seminarium duchownym księży misjonarzy przy kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Po dwóch latach przeniósł się do Akademii Duchownej Warszawskiej, gdzie w 1858 roku zdobył tytuł kandydata teologii. Zanim ukończył studia, w 1857 roku erygowano go na kapłana z rąk biskupa Piotra Pawła Beniamina Szymańskiego.

Działalność w Instytucie Głuchoniemych i Ociemniałych

W tym samym roku, we wrześniu, Jagodziński otrzymał nominację na nauczyciela religii oraz kapelana w Warszawskim Instytucie Głuchoniemych i Ociemniałych. Od 1863 roku przez następne 22 lata pełnił zaszczytną funkcję wicedyrektora tego Instytutu. W 1885 roku przejął tymczasowo obowiązki dyrektora, jednak w 1887 roku, na notę władzy, ustąpił z kierownictwa na rzecz Michaiła Zienieca, Rosjanina. Mimo to, ks. Jagodziński pozostawał prefektem, dbając o losy instytucji aż do swojej śmierci. Na miesiąc przed odejściem z tego świata, w styczniu 1907 roku, wystosował memoriał do petersburskiego ministerstwa oświaty w sprawie nowego aktu prawnego dla Instytutu. Dokument ten został opublikowany w „Przeglądzie Katolickim”, gdzie Jagodziński pełnił rolę redaktora odpowiedzialnego od 1878 roku oraz był aktywnym publicystą.

Godności kościelne

W czasie przed wybuchem powstania styczniowego, Jagodziński aktywnie wspierał ruch narodościowy, angażując się finansowo. Wiosną i latem 1865 roku tymczasowo zastąpił proboszcza kościoła Świętego Aleksandra w związku z aresztowaniem ks. Juliana Zdzitowieckiego. Otrzymał wiele godności kościelnych, w tym tytuł kanonika honorowego kaliskiego, kanonika gremialnego warszawskiego oraz mianowanie na papieskiego prałata domowego z rąk Leona XIII w 1900 roku.

Publikacje dla głuchoniemych

Oprócz pracy duszpasterskiej i pedagogicznej, Teofil Jagodziński był również zaangażowany w redakcję „Przeglądu Katolickiego” i współpracował z Encyklopedią Kościelną Nowodworskiego. Opublikował szereg prac, w tym „Książkę do nabożeństwa dla głuchoniemych” w 1876 roku oraz „Słownik mimiczny dla głuchoniemych i osób z nimi styczność mających” w 1879 roku, który stworzył współpracując z Józefem Hollakiem. Zmarł 22 marca 1907 roku w Warszawie, niemal w chwili przed jubileuszem 50-lecia swoich święceń kapłańskich. Pochowano go w podziemiach kościoła Świętego Karola Boromeusza, przy cmentarzu Powązkowskim.

Przypisy

  1. "Kurier Warszawski", nr 84, 25.03.1907 r., s. 10.
  2. "Kurier Warszawski", nr 82 (dodatek poranny), 23.03.1907 r., s. 1.
  3. "Kurier Warszawski", nr 82 (dodatek poranny), 23.03.1907 r., s. 1–2; nr 84, 25.03.1907 r., s. 10.

Oceń: Teofil Jagodziński

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:17