Powsin


Powsin to interesujący obszar, który wchodzi w skład Miejskiego Systemu Informacji. Położony jest w Wilanowie, dzielnicy stolicy Polski, Warszawy.

To osiedle charakteryzuje się nie tylko bogatą historią, ale także malowniczymi widokami i dostępnymi udogodnieniami dla mieszkańców.

Historia

W pierwszych wiekach historii, Powsin, znany pierwotnie jako Powsino, został wymieniony w źródłach z XIII wieku. To mała osada, która znajdowała się pod panowaniem Boguszy Miecławica, członka rodziny Doliwów, wojewody łęczyckiego. Z informacji wynika, że w 1232 roku bądź najpóźniej w 1241 Bogusza odsprzedał wieś cystersom z klasztoru w Szpetalu, znajdującym się w pobliżu Włocławka. W 1258 roku, Bogusza ostatecznie zapisał majątek katedrze włocławskiej, co zostało potwierdzone przez księcia mazowieckiego i czerskiego Siemowita I.

W 1283 roku biskup kujawski Albertus przekazał własność miejscowości kasztelanowi wiślickiemu, Mikołajowi z rodu Ciołków, w zamian za wieś Szawłowice, znajdującą się w dekanacie gniewkowskim. Przekazując tę wieś, nadano jej charakter szlachecki. W 1398 roku, Elżbieta Ciołkowa, wdowa po Andrzeju, kasztelanie czerskim, zdecydowała się zbudować w Powsinie drewniany kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła oraz św. Elżbiety, co miało miejsce z jej synami: Wigandem, Andrzejem, Stanisławem i Klemensem.

W 1580 roku Powsin, jako wieś szlachecka, znajdował się w powiecie warszawskim, w ziemi warszawskiej województwa mazowieckiego. Następnie potomkowie Ciołków, znani jako Powsińscy, pozostali właścicielami tej miejscowości aż do 1677 roku. Później sprzedaż majątku przypadła Janowi Sobieskiemu, który włączył Powsin do swoich dóbr wilanowskich.

W latach dwudziestych XVIII wieku tereny Powsina oraz jego okolice zostały nabyte przez Elżbietę Helenę Sieniawską. W 1720 roku powstał w Powsinie miejscowy cmentarz, a pięć lat później, w 1725, z jej inicjatywy zbudowano kościół św. Elżbiety, który stanął w sercu Powsina. W okresie od 1803 do 1815 rokiem, proboszczem tej parafii był Jan Paweł Woronicz. To on był inicjatorem powstania szkoły parafialnej oraz ośrodka pomocy, który służył lokalnej społeczności.

Po upadku powstania styczniowego, majątek w Powsinie przeszedł uwłaszczenie i został włączony do gminy Wilanów. W 1951 roku, Wilanów oraz Powsin zostały częścią Warszawy. W wyniku administracyjnych restrukturyzacji, w 1960 roku Powsin znalazł się w dzielnicy Mokotów, po likwidacji gminy Wilanów, a od 1994 roku ponownie stał się częścią gminy Warszawa-Wilanów, aż w 2002 roku zyskał status dzielnicy Wilanów.

Ważniejsze obiekty

W Powsinie znajduje się wiele istotnych obiektów, które przyciągają uwagę mieszkańców i turystów. Oto niektóre z nich:

  • Kościół św. Elżbiety w Powsinie,
  • Cmentarz Powstańców Warszawy,
  • Jezioro Torfowisko,
  • Pomnik Wiganda z Powsina herbu Ciołek.

Przypisy

  1. Obszary MSI. Dzielnica Wilanów. [w:] Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie [on-line]. zdm.waw.pl. [dostęp 31.10.2022 r.]
  2. ks. Jan Paweł Woronicz. [w:] Parafia św. Elżbiety [on-line]. parafia-powsin.pl. [dostęp 08.02.2015 r.]
  3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 05.05.1951 r. w sprawie zmiany granic miasta stołecznego Warszawy (Dz.U. z 1951 r. nr 27, poz. 199), jako gromada zniesionej gminy Wilanów
  4. Aleksander Gieysztor "Na południe od Warszawy przed połową XVII w." w: "Dzieje Mokotowa", PWN, Warszawa, 1972, s.19-22
  5. Adolf Pawiński, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym. T. 5: Mazowsze, Warszawa 1895, s. 261.

Oceń: Powsin

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:25