Waldemar Wojdecki


Waldemar Wojdecki to postać o wielkim znaczeniu w polskim Kościele katolickim oraz w środowisku akademickim. Urodził się 5 września 1941 roku w Warszawie, a zmarł 4 listopada 2000 roku.

Był nie tylko duchownym katolickim, lecz również cenionym wykładowcą. Jego wkład w życie religijne i naukowe Polski pozostaje ważnym elementem jego dziedzictwa.

Biografia

W 1965 roku Waldemar Wojdecki ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Warszawie. Jego święcenia kapłańskie otrzymał z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego, co było ważnym krokiem w jego duchowej drodze. Pracował jako wikariusz w różnych parafiach, w tym w Lesznie koło Błonia, Nowym Dworze Mazowieckim oraz w Zerzniu.

W latach 1968–1970 Wojdecki kontynuował naukę na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1974 roku uzyskał tam doktorat z homiletyki, a jego habilitacja odbyła się w 1998 roku, kiedy to przedstawił pracę dotyczącą stanu polskiej homiletyki pod zaborem rosyjskim w latach 1818–1918.

Jako wykładowca homiletyki, Wojdecki działał w Metropolitalnym Seminarium Duchownym oraz na Akademii Teologii Katolickiej, która obecnie nosi miano Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Był także inicjatorem powstania Wydawnictwa Archidiecezji Warszawskiej, w którym zrealizował m.in. projekt wydania obszernego zbioru poezji Jana Twardowskiego zatytułowanego „Nie przyszedłem Pana nawracać”. W latach 1983–1990 pełnił również funkcję redaktora naczelnego Przeglądu Katolickiego.

W latach 1990–1998 był proboszczem parafii w Lesznie koło Błonia. W tym czasie zainicjował działalność Wydawnictwa Lumen. Po zakończeniu jego pracy duszpasterskiej, został pochowany na cmentarzu wawrzyszewskim, gdzie spoczywa w pokoju.

Publikacje

W ciągu swojej kariery, Waldemar Wojdecki opublikował wiele znaczących prac, które wniosły istotny wkład w polską literaturę i historię duchowieństwa. Wśród nich wyróżniają się:

  • Katalog Archidiecezji Warszawskiej. Zawierający spis duchowieństwa i parafii. 1981 (Kuria Metropolitalna Warszawska, Warszawa, 1981),
  • Dobry pasterz ks. Jan Raczkowski 1914-1990 (Lumen, Leszno 1994),
  • Trzy wiersze i trzy krótkie opowieści (Lumen, Leszno 1996), wspólnie z Janem Twardowskim,
  • Arcybiskup Antoni Szlagowski kaznodzieja Warszawy (Wydawnictwo Archidiecezji Warszawskiej, Warszawa 1997),
  • Polska myśl homiletyczna pod zaborem rosyjskim w latach 1818-1918 (Lumen, Leszno 1998),
  • Dzieje Leszna i Puszczy Kampinoskiej (Lumen, Leszno 1998),
  • Pierwszy krzyż w Katyniu (Katowice 2000).

Warto również wspomnieć o jego współpracy z Janem Twardowskim, która zaowocowała następującymi publikacjami:

  • Na plebanii w Lesznie / Jan Twardowski opowiada, Waldemar Wojdecki notuje (Lumen, Leszno 1996),
  • Rozmowy pod modrzewiem / Jan Twardowski opowiada, Waldemar Wojdecki notuje (Pax, Warszawa 1999).

Publikacje Wojdeckiego odzwierciedlają jego pasję do pracy w duchowieństwie oraz dogłębną znajomość tematów związanych z historią Kościoła w Polsce.

Przypisy

  1. HenrykH. Zieliński, Pożegnaliśmy ks. Wojdeckiego, „niedziela.pl”, [dostęp 20.06.2017 r.]

Oceń: Waldemar Wojdecki

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:5