Danuta Przeworska-Rolewicz


Danuta Przeworska-Rolewicz, rocznik 1931, to postać, która zapisała się na kartach polskiej matematyki. Urodziła się 25 maja w Warszawie, gdzie spędziła też całe swoje życie. Zmarła 23 czerwca 2012 roku w tym samym mieście, pozostawiając po sobie znaczący dorobek naukowy.

Była wybitnym profesorem matematyki, która przez wiele lat związana była z Instytutem Matematycznym Polskiej Akademii Nauk (PAN). Przez swój wkład w rozwój tej dziedziny, Danuta Przeworska-Rolewicz stała się uznaną postacią w warszawskim środowisku akademickim.

Warto również zaznaczyć, że jej życie prywatne łączyło się z akademickim, gdyż była żoną profesora Stefana Rolewicza, co podkreśla jej związek z matematycznymi kręgami naukowymi.

Życiorys

Danuta Przeworska-Rolewicz przyszła na świat w rodzinie o głęboko zakorzenionych zainteresowaniach naukowych, ojcem był archeolog Stefan Przeworski, a matką Janina. Jej młodzieńcze lata przypadły na trudny okres II wojny światowej, w którym aktywnie angażowała się w ruch oporu, a także brała udział w heroicznej walce podczas Powstania Warszawskiego. Po zakończeniu wojny, po pomyślnym zdaniu matury, rozpoczęła studia na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1956 roku uzyskała tytuł magistra.

Po ukończeniu studiów Danuta podjęła pracę naukową w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk. W 1958 roku uzyskała stopień doktora za rozprawę na temat O układach równań całkowych mocno-osobliwych, której promotorem był wybitny profesor Witold Pogorzelski. Sześć lat później, w 1964, obroniła pracę habilitacyjną, co zaowocowało dalszymi możliwościami działalności akademickiej.

W latach 1954-1960 była związana z Politechniką Warszawską, gdzie pełniła funkcję asystenta i wykładowcy. Od 1960 roku koncentrowała swoje działania w Instytucie Matematycznym PAN, a w semestrze 1973/1974 wykładała przez krótki czas w Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej, realizując własne nowatorskie metody nauczania z zakresu analizy algebraicznej.

W roku 1974 Danuta Przeworska-Rolewicz otrzymała prestiżowy tytuł profesora nauk matematycznych. W trakcie swojej kariery miała zaszczyt kierować pracami dziewięciu doktorantów, którzy uzyskali tytuły doktora pod jej mądrym przewodnictwem. Jej bogate dorobek naukowy obejmował sto czterdzieści prac, czterdzieści pięć publikacji dydaktyczno-naukowych, a także siedem monografii oraz cztery podręczniki.

Była również inicjatorką cyklu międzynarodowych konferencji w Warszawie, na których omawiano różnorodne aspekty systemów funkcjonalnych oraz różniczkowych. Konferencje te miały miejsce w latach 1979, 1981, 1983 i 1985, a w 1993 oraz 1995 koncentrowały się na „Różnych aspektach różniczkowalności”, które organizowała wspólnie z Piotrem Antosikiem i Krystyną Skórnik. W 1995 roku do tego grona dołączył również Ryszard Rudnicki.

23 sierpnia 1980 roku Danuta dołączyła do apelu grupy 64 wybitnych inteligentów, wzywających władze komunistyczne do rozpoczęcia dialogu ze strajkującymi robotnikami, co świadczy o jej zaangażowaniu społecznym i wrażliwości na sprawy współczesności. Otrzymała adnotację biograficzną w międzynarodowych słownikach biograficznych, takich jak „Who’s Who in the World” (1978/79) oraz „5000 personalities of the World” (American Biograph. Institute, 1984). Po jej śmierci została pochowana z honorami na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie (kwatera G-2-2/3).

Członkostwo

Danuta Przeworska-Rolewicz w swoim dorobku naukowym może poszczycić się wieloma znaczącymi osiągnięciami, w tym członkostwem w istotnych instytucjach oraz radach naukowych.

  • Członek Rady Naukowej Instytutu Matematycznego Politechniki Warszawskiej, gdzie działała w latach 1981–1996,
  • Członek Rady Naukowej Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk w latach 1991–1996,
  • Członek Rady Redakcyjnej na międzynarodowym czasopiśmie „Demonstratio Mathematica”, wydawanym przez Politechnikę Warszawską, od 1987 roku,
  • Członek Rady Redakcyjnej gazety internetowej „Scientiae Mathematica”, powiązanej z czasopismem „Matematica Japonica”, od 1997 roku,
  • Członek Rady Redakcyjnej „Matematica Japonica and of Fractional Calculus and Applied Analysis”, która została uruchomiona w 1998 roku.

Odznaczenia

Danuta Przeworska-Rolewicz, sięgając po szereg wyróżnień i nagród, otrzymała liczne odznaczenia, które świadczą o jej znaczących osiągnięciach.

  • warszawski Krzyż Powstańczy, przyznany w 1982 roku,
  • złoty Krzyż Zasługi, który otrzymała w 1985 roku,
  • nagroda im. Stefana Banacha, przyznana przez Polskie Towarzystwo Matematyczne w 1968 roku, którą zdobyła wspólnie ze Stefanem Rolewiczem,
  • nagroda PAN, otrzymana w 1972 roku,
  • nagroda Akademie der Wissenschaften der DDR i Polskiej Akademii Nauk, przyznana w 1978 roku.

Przypisy

  1. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze
  2. Apel (dokument KSS KOR, Archiwum Opozycji IV/04.05.43)
  3. Danuta Przeworska-Rolewicz i Stefan Rolewicz. Instytut Matematyczny PAN. [dostęp 10.07.2015 r.]
  4. a b c Prof. dr hab. Danuta Przeworska-Rolewicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 10.07.2015 r.]
  5. Danuta Przeworska-Rolewicz, nekrolog Gazeta Wyborcza, 27.06.2012 r.

Oceń: Danuta Przeworska-Rolewicz

Średnia ocena:5 Liczba ocen:14