Krzysztof Lewenstein


Krzysztof Lewenstein to wybitna postać w dziedzinie radiotechniki oraz edukacji akademickiej. Urodził się w 1951 roku w Warszawie, gdzie rozpoczął swoją owocną karierę naukową.

Jako radiotechnik, Lewenstein zyskał uznanie za swoje osiągnięcia w tej branży. Jest również cenionym wykładowcą akademickim, który przekazuje swoją wiedzę młodszym pokoleniom studentów.

W latach 2012-2016 oraz 2016-2020 piastował stanowisko prorektora ds. studiów na Politechnice Warszawskiej, wnosiąc istotny wkład w rozwój instytucji oraz kształcenie studentów.

Życiorys

Krzysztof Lewenstein to postać, której życiorys obfituje w osiągnięcia naukowe oraz działalność edukacyjną. Swoją edukację rozpoczął na warszawskimMokotowie, gdzie uczęszczał najpierw do Szkoły Podstawowej nr 70 znajdującej się przy ul. Narbutta. Następnie kontynuował naukę w XXVIII Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego przy ul. Wiktorskiej. Po ukończeniu liceum uzyskał świadectwo dojrzałości, które otworzyło przed nim drzwi do studiów na kierunku Elektronika, mimo że brał pod uwagę również sprawy związane z mechaniką precyzyjną.

W maju 1974 roku Krzysztof Lewenstein uzyskał dyplom magistra inżyniera radiotechniki, specjalizując się w telewizyjnych systemach radiowych. Zaledwie chwilę później, rozpoczął swoją karierę akademicką jako asystent stażysta w Zakładzie Elektroniki, kierowanym przez prof. Janusza Majchra. Ten zakład funkcjonował w ramach Instytutu Budowy Sprzętu Precyzyjnego i Elektronicznego na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej. W końcowej części lat 70. XX wieku zainicjował prace nad doktoratem.

Jego droga do uzyskania stopnia doktora nauk technicznych trwała aż do 1983 roku. Opóźnienia te były spowodowane kilkoma okolicznościami, w tym półrocznym stażem w Austrii, który odbył w 1981 roku, oraz tragiczną śmiercią profesora Majchra w 1982 roku, co spowolniło postęp jego dysertacji. Promotorem jego pracy doktorskiej był doc. W. Włodarski.

W latach 80. Krzysztof Lewenstein skupił się głównie na badaniach w zakresie układów napędowych oraz pomiarowych w obrabiarkach elektroiskrowych, które były budowane w Instytucie Inżynierii Precyzyjnej i Biomedycznej. Dodatkowo, w 1986 roku, odbył półroczny staż na Politechnice w Brighton, co z pewnością wzbogaciło jego doświadczenie zawodowe.

W trakcie lat 90. XX wieku zainteresowania Lewensteina przesunęły się w stronę inżynierii biomedycznej, szczególnie w zakresie komputerowego wspomagania diagnostyki medycznej, z zastosowaniem zaawansowanych metod sztucznej inteligencji. Ten okres był również początkiem jego badań nad diagnostyką choroby wieńcowej, w których zastosowano sztuczne sieci neuronowe jako narzędzie analityczne. Badania te stanowiły fundament dla jego habilitacji, którą uzyskał w 2003 roku.

Współpraca naukowa Lewensteina obejmowała także granty związane z identyfikowaniem stanów nowotworowych sutka poprzez zaawansowaną komputerową analizę mammografów. Równocześnie angażował się w projekty poboczne, takie jak opracowanie oraz wdrożenie mobilnych terminali do radiowozów policji oraz projektowanie nowej generacji pomp infuzyjnych.

W ramach swojej działalności badawczej, Krzysztof Lewenstein koncentruje się na komputerowym wspomaganiu diagnostyki medycznej, szczególnie w kontekście choroby wieńcowej oraz wykrywaniu choroby alkoholowej, które jest oparte na analizie polisomnogramu. Ponadto rozwija metody przesiewowych badań niewydolności mięśnia sercowego w oparciu o oryginalne metody, jak również algorytmy „sztucznej trzustki” dla osób z cukrzycą oraz ekspozymetry, które badają narażenie na pola elektromagnetyczne.

Jest autorem wielu osiągnięć: wypromował 8 doktorów, posiada 7 patentów, a jego dorobek naukowy obejmuje około 50 publikacji.

Stanowiska

W trakcie swojej kariery, Krzysztof Lewenstein zajmował szereg istotnych pozycji w środowisku akademickim. Jego doświadczenie obejmuje wiele kluczowych ról, które miały wpływ na rozwój i organizację uczelni.

  • prorektor ds. studiów PW w latach 2012-2020,
  • profesor nadzwyczajny Politechniki Warszawskiej od 2005 roku,
  • dziekan Wydziału Mechatroniki PW w okresie 2005-2012,
  • prodziekan ds. studenckich i ogólnych Wydziału Mechatroniki PW w latach 1991-1996 oraz 2002-2005,
  • członek Senatu PW od 2005 roku.

Ważne publikacje

W kolekcji istotnych prac Krzysztofa Lewensteina, można znaleźć wiele znaczących publikacji, które przyczyniają się do rozwoju diagnostyki medycznej oraz sztucznej inteligencji w analizie danych.

  • Lewenstein Krzysztof: Komputerowe wspomaganie diagnostyki medycznej – przykłady rozwiązań, 2015, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej,
  • Lewenstein Krzysztof: Modele sztucznych sieci neuronowych do oceny testów wysiłkowych stosowanych w diagnostyce choroby wieńcowej, Prace Naukowe Politechniki Warszawskiej. Elektronika, 2002, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej.

Przypisy

  1. Repozytorium PW. [dostęp 23.05.2016 r.]
  2. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej – układ do pomiaru przesunięcia liniowego. [dostęp 23.05.2016 r.]
  3. Advanced Mechatronics Solutions pod redakcją Ryszard Jabłoński, Tomas Brezina w Google Books. [dostęp 23.05.2016 r.]
  4. a b Nota biograficzna w Biuletynie Informacji Publicznej PW opublikowana przed wyborami na kadencję 2016-2020. [dostęp 22.05.2016 r.]
  5. Władze Politechniki Warszawskiej. [dostęp 21.05.2016 r.]

Oceń: Krzysztof Lewenstein

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:14