Stanisław Skowroński to postać znana w świecie polskiej polityki oraz dziennikarstwa, urodzony 14 lutego 1902 roku w Warszawie. Jego życie i działalność miały znaczący wpływ na krajowe wydarzenia w okresie powojennym.
W swojej karierze pełnił wiele ról, w tym funkcję I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Partii Socjalistycznej w Kielcach w latach 1945-1946. Był również posłem do Krajowej Rady Narodowej w tym samym okresie. Stanisław Skowroński zmarł 17 lipca 1972 roku w Kazimierzu Dolnym, pozostawiając po sobie durzą historię związku z polskim życiem politycznym oraz medialnym.
Życiorys
Ukończył edukację podstawową w Brześciu Litewskim. Po ewakuacji jego rodziny do Moskwy, kontynuował naukę w tamtejszym Gimnazjum Komitetu Polskiego, a następnie zdobywał doświadczenie zawodowe jako robotnik. Po zakończeniu I wojny światowej, postanowił wrócić do Polski, gdzie podjął naukę w Gimnazjum Władysława Giżyckiego w Warszawie i związał się z Związkiem Polskiej Młodzieży Socjalistycznej.
Wziął aktywny udział w wojnie polsko-bolszewickiej oraz trzecim powstaniu śląskim. Wysoka determinacja i zapał doprowadziły go do zdania matury w 1922 roku w szkole realnej przeznaczonej dla byłych wojskowych. Już od 1923 roku przez krótki czas studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim.
Początkowo pracował jako nauczyciel domowy, jednak w kolejnych latach stał się etatowym pracownikiem partyjnym. Został naczelnikiem Wydziału Opieki Społecznej w Zarządzie Miejskim w Lublinie w latach 1927-1929 oraz pracownikiem Zarządu Miejskiego w Wilnie w latach 1930-1932. Aktywnie działał w związku zawodowym samorządowców.
W 1935 roku rozpoczął naukę w Szkole Nauk Politycznych w Wilnie, a swoje studia zakończył na Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. W 1922 roku wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej, a także do Związku Strzeleckiego. Przez sześć lat, od 1924 do 1930, pełnił funkcję sekretarza Okręgowego Komitetu Robotniczego PPS w Lublinie. Został jednak skazany na miesiąc więzienia w 1930 roku za swoje antyrządowe działania.
W tym właśnie roku objął stanowisko sekretarza OKR PPS w Wilnie, gdzie kierował tamtejszym oddziałem Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego i regularnie publikował artykuły na łamach „Robotnika”. Nawoływał do aktywnego uczestnictwa w wyborach w 1938 i wyrażał tendencje nacjonalistyczne, co doprowadziło do zawieszenia go w prawach członka partii w 1939 roku. W wyniku agresji niemieckiej we wrześniu 1939 roku, został wywieziony z Lublina do obozu w Kleine Dexen.
Na przełomie 1939 i 1940 roku wrócił do Lublina i włączył się w działalność wywiadowczą Związku Walki Zbrojnej oraz pracował dla PSS „Społem”. Po pojawiającym się ryzyku aresztowania w 1940 roku, udał się do Radomia, a następnie w latach 1941-1942 zatrudniony był w „Społem” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od 1942 do 1944 roku pełnił funkcję w Zarządzie Miejskim w Warszawie. Aktywnie współpracował z konspiracyjnymi Polskimi Socjalistami i w 1943 roku zaangażował się w działalność Referatu ds. Prowincjonalnych Rady Pomocy Żydom „Żegota”.
We wrześniu 1945 roku został wybrany do Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Partii Socjalistycznej w Lublinie, a w następnym miesiącu stał się I sekretarzem tegoż komitetu. W lipcu tego samego roku zasiadł w Radzie Naczelnej i Centralnym Komitecie Wykonawczym PPS, a także wszedł w skład redakcji „Życia Robotniczego”. Objął mandaty radnego oraz członka Prezydium Warszawskiej Wojewódzkiej Rady Narodowej i w grudniu 1945 roku został oddelegowany do Krajowej Rady Narodowej.
W wyniku wewnętrznych konfliktów, planując przeprowadzenie puczu we współpracy z Romanem Zambrowskim, został usunięty z partii w czerwcu 1946, a we wrześniu stracił mandat w parlamencie. Jesienią tego samego roku został aresztowany, lecz szybko opuścił więzienie, co umożliwiło mu podjęcie studiów na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Łódzkiego, których jednak nie ukończył.
W 1956 roku dołączył do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W drugiej połowie lat czterdziestych pełnił funkcję dyrektora naczelnego zakładów garbarskich w Łodzi oraz Krakowie. Od 1950 roku pracował jako naczelnik wydziałów w Naczelnej Organizacji Technicznej oraz był zaangażowany w czasopismo „Horyzonty Techniki”, gdzie w latach 1964-1966 pełnił rolę zastępcy redaktora naczelnego. Współpracował również z innymi publikacjami takimi jak „Życie Szkoły Wyższej”, „Polgłos”, „Rzemieślnik” oraz „Głos Pracy”. W 1966 roku przeszedł na emeryturę.
Dwukrotnie żonaty, miał troje dzieci. Został pochowany w Kazimierzu Dolnym.
Przypisy
- a b c d e f Stanisław Skowroński. bs.sejm.gov.pl. [dostęp 16.12.2022 r.]
- Stanisław Skowroński (ID: psb.30211.1). sejm-wielki.pl. [dostęp 16.12.2022 r.]
- Andrzej Kozieł. Prasa Polskiej Partii Socjalistycznej 1944–1948. Cz. 1, Lata 1944–1946. „Kwartalnik Historii Prasy Polskiej”. 22 (4)/1983. s. 100. ISSN 0137-2998.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Adam Kobieracki | Krzysztof Czabański | Stefan Jędrychowski | Zbigniew Romaszewski | Bronisław Latosiński | Jan Kwapiński | Paulina Kapuścińska | Urszula Doroszewska | Wojciech Lamentowicz | Rafał Trzaskowski | Zofia Romaszewska | Władysław Bentkowski | Maria Dmochowska | Maria Temkin | Paweł Dobrowolski | Piotr Mazurek | Krzysztof Łączyński | Antoni Wąsik | Antoni Łabęcki | Kazimierz DublasiewiczOceń: Stanisław Skowroński (dziennikarz)