Roman Orłow to wybitna postać polskiej sztuki, który swoją twórczością znacząco przyczynił się do kultury naszego kraju. Urodził się 20 października 1922 roku w Warszawie, a jego życie zakończyło się 14 października 2017 roku w Psurzu.
W ciągu swojej kariery Orłow zasłynął jako malarz oraz kompozytor, łącząc w swojej twórczości różnorodne style i inspiracje. Jego prace odzwierciedlają zarówno osobiste przeżycia, jak i szersze zjawiska kulturowe, przez co pozostawił trwały ślad w polskiej sztuce.
Życiorys
Roman Orłow był synem znanego profesora śpiewu Grzegorza Orłowa, wykładającego na Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, oraz pianistki Anny Orłow, z d. Młynarskiej. Już w 1942 roku rozpoczął edukację artystyczną pod okiem Henryka Stażewskiego, co wykreowało solidne fundamenty dla jego przyszłej kariery. Po zakończeniu II wojny światowej, w której uczestniczył jako żołnierz Drugiego Korpusu generała Andersa, Roman wrócił do Polski w 1946 roku i kontynuował studia na ASP w Łodzi, w pracowni uznanego artysty Adama Rychtarskiego. W 1953 roku obronił pracę dyplomową, a jako student czerpał wiedzę z teorii Władysława Strzemińskiego, który był wówczas wykładowcą na uczelni.
W latach 1950-1955 Orłow pracował w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, gdzie zajmował się projektowaniem tkanin dla przemysłu, co zaowocowało zdobyciem nagrody Wzornictwa Tekstylnego. Następnie, w latach 1955-1957, pełnił rolę wykładowcy na Wydziale Włókienniczym w PWSSP w Łodzi. Od 1952 roku Roman był aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, uczestnicząc w wielu wystawach w Okręgu Warszawskim ZPAP, w tym w prestiżowej Zachęcie, a także w licznych wystawach ogólnopolskich oraz zagranicznych organizowanych przez BHZ DESA, w takich krajach jak Szwajcaria, Nowa Zelandia, Niemcy, Meksyk, Szwecja i Kanada. Współpracował również z salonami DESY w Polsce.
Rok 1962 oznaczał początek jego kariery muzycznej, co niestety skutkowało chwilowym zatrzymaniem twórczości malarskiej. Orłow był autorem ponad 300 piosenek, które wykonywali czołowi polscy artyści, w tym Maria Koterbska, Irena Santor, Halina Kunicka, Anna German oraz Wojciech Młynarski. Jego utwory zdobyły uznanie na Festiwalach Polskiej Piosenki w Opolu i Sopocie, a wśród największych przebojów znalazły się „Jesienny pan” oraz „Z kim tak ci będzie źle jak ze mną”. Współautorstwo musicalu „Tam-Tam”, wystawionego w 1967 roku w Operetce Warszawskiej, również świadczy o jego wszechstronności artystycznej.
Po dłuższym okresie przerwy, w 1980 roku, Roman Orłow powrócił do malarstwa, koncentrując się głównie na akwarelach. Jego życie artystyczne zakończyło się 14 października 2017 roku w Psurzu, pozostawiając po sobie bogaty dorobek twórczy, zarówno w obrazie, jak i w muzyce.
Wystawy po 1980 roku
Roman Orłow, uznany artysta, miał wiele znaczących wystaw po 1980 roku, które przyczyniły się do jego renomy w dziedzinie sztuki. Oto niektóre z nich:
- 1980 – prezentacja akwarel odbyła się w Galerii Futtkamer w Kleve, Niemcy,
- 1981 – wystawa akwareli miała miejsce w Bernie, Szwajcaria,
- 1983 – kolejna wystawa akwareli zorganizowana w Niemczech,
- 1985 – wystawa odbyła się w Johanesburgu, RPA,
- 1986 – prezentacja akwareli w Galerii WAREXPO w Warszawie,
- 1988 – wystawa miała miejsce w Galerii 454 w Grosse Piont Park w Michigan, USA,
- 1992 – wystawa odbyła się w Galerii Arka w Warszawie,
- 1995 – kolejna wystawa akwareli w Galerii Arka w Warszawie.
Piosenki skomponowane przez Romana Orłowa
Roman Orłow to znany kompozytor, którego twórczość obejmuje wiele znakomitych utworów. Oto niektóre z piosenek, które wyszły spod jego ręki:
- „Dziś nie wiem, kto to jest” (słowa Andrzej Bianusz, wyk. Maria Koterbska),
- „Jesienny pan” (słowa Wojciech Młynarski, z repertuaru Krystyny Konarskiej, Hanny Banaszak, Danuty Błażejczyk, Lory Szafran),
- „Kartoflanka” (słowa Wojciech Młynarski, wyk. Wojciech Młynarski),
- „Ptakom podobni” (słowa Włodzimierz Scisłowski, wyk. Stanisława Celińska),
- „To już nie raz” (słowa Janusz Korczakowski, wyk. Krzysztof Cwynar),
- „Trudniej wierną być w sobotę” (słowa Andrzej Bianusz, z repertuaru Ewy Bem, Kory),
- „Z kim tak ci będzie źle jak ze mną” (słowa Wojciech Młynarski, wyk. Kalina Jędrusik),
- „Zmieniłeś się” (słowa Wojciech Młynarski, wyk. Kalina Jędrusik).
Każda z wymienionych piosenek wnosi coś wyjątkowego do polskiej muzyki i pozostaje w pamięci wielu słuchaczy.
Przypisy
- Zmarł Roman Orłow, powstaniec, kompozytor polskich przebojów. ekutno.pl, 14.10.2017 r. [dostęp 15.10.2017 r.]
- Nekrolog i życiorys Romana Orłowa, Gazeta Wyborcza, 02.11.2017 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Mikołaj Radwan | Wacław Rogowicz | Feliks Matecki | Helena Matuszewska | Jonas Turkow | Katarzyna Kołeczek | Robert Luty | Mariusz Gorczyński | Krzysztof Jaryczewski | Maria Boguszewska (artystka) | Afrojax | Ludmiła Murawska | Jan Gall | Witold Kon | Szymon Kobyliński | Robert Żbikowski | Władysław Mierzwiński | Henryk Hayden | Antoni Reński | Aleksander MessyngOceń: Roman Orłow