Afrojax


Afrojax, znany pod prawdziwym imieniem Michał Gabriel Hoffmann, przyszedł na świat 15 lipca 1978 roku w Warszawie. Jest to postać wybitna w polskim świecie muzyki, w której pełni wiele ról: jest wokalistą, kompozytorem, raperem, autorem tekstów, poetą, performerem, multiinstrumentalistą, producentem muzycznym, inżynierem dźwięku, a także blogerem i dziennikarzem radiowym. Jego kariera jest nierozerwalnie związana z Programem 3 Polskiego Radia, gdzie ma znaczący wkład w rozwój polskiej kultury muzycznej.

Hoffmann jest współzałożycielem i liderem zespołu Afro Kolektyw, ale jego działalność nie ogranicza się jedynie do tego projektu. Aktywnie angażuje się w wiele innych inicjatyw muzycznych, co czyni go jedną z bardziej rozpoznawalnych postaci w polskiej scenie artystycznej. Dodatkowo, swoją pasję do muzyki realizuje również na demoscenie Commodore 64, co pokazuje jego wszechstronność i zamiłowanie do technologii.

W 2011 roku Michał został uhonorowany 27. miejscem na liście 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina. W roku 2012 awansował na 7. pozycję w analogicznej klasyfikacji, opublikowanej przez serwis Porcys, co świadczy o jego rosnącej popularności i uznaniu w branży muzycznej.

W ciągu swojej kariery, Hoffmann miał przyjemność współpracować z wieloma uznawanymi artystami, w tym z Ten Typ Mes, Łona, L.U.C., Muchy, Marcin Masecki, Webber, Tymon, Dagadana, Abradab, Furia Futrzaków oraz wielu innych artystów, takich jak Borys Dejnarowicz, Sidney Polak, Muflon, Filip Jaślar, Marcin Świetlicki, Jerzy Mazzoll, Vixen, Michał Wiraszko, Duże Pe, Lilu, oraz wielu innych.

Afrojax jest prawdziwym fenomenem na polskiej scenie muzycznej, wnosząc do niej swoją unikalną perspektywę oraz kreatywność.

Biografia

Hoffmann to absolwent Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, który znajduje się w ramach Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Jego artystyczna kariera rozpoczęła się w 1994 roku, kiedy to dołączył do amatorskiej kapeli punkrockowej Tenisówki Bapci Stasi. Jako licealista, szybko zdobijając doświadczenie, Hoffmann szybko zorientował się, że jego oczekiwania estetyczne nie są spełniane, co skłoniło go do poszukiwania nowych ścieżek artystycznych. Po rozstaniu z zespołem, w którym grał, zwrócił się w stronę hip-hopu, dołączając do grupy Dos Maestros. Z jej szeregów wywodził się Jakub „Ceube” Sawicki, który był również członkiem Warszafskiego Deszczu. Niestety, Hoffmann został wykreślony z tej formacji po nagraniu jedynie dwóch utworów.

Pomimo trudności, jego usiłowania nie poszły na marne, gdyż zyskał uznanie dzięki swojej hip-hopowej działalności, co przyciągnęło uwagę Pawła Rymszy, znanego jako „Nestor”, który dostrzegł w Hoffmannie potencjał do pracy jako producent. Tak właśnie powstał duet Shit Lives Forever, który w marcu 1995 roku wydał swoje pierwsze demo. Na fali sukcesu porzucili tradycyjną formułę raper-producent i zaczęli tworzyć muzykę oraz rapować razem. W sierpniu tego samego roku nagrali drugie demo zatytułowane Ura Fuckin’ Loser, wykonując bity na komputerze Amiga 500 oraz nagrywając wokale na magnetofonie z funkcją karaoke.

Muzycy usiłowali przyciągnąć uwagę wytwórni S.P. Records, by umieścić swoją twórczość na składance, jednak brak sukcesów skłonił ich do poszukiwania nowej drogi – w grudniu 1996 roku nagrali demo Fusion, które jednak również nie zainteresowało żadnej wytwórni. Zniechęceni Hoffmann i Rymsza postanowili wprowadzić zmiany w swoim stylu, kończąc działalność Shit Lives Forever, a w kolejnym kroku przeszli na „żywe” instrumenty, zakładając zespół Kawiarnia, który później przekształcił się w Funk Dyrekcja. W 1998 roku grupa zarejestrowała demo zawierające trzy utwory: „Radio”, „Tymczasem kradzieje wynieśli wszystko” oraz „Czarno widzę”. Niestety, oferta wydania albumu przez firmę Pro Dance, która specjalizowała się w disco polo, została przez nich uznana za obraźliwą.

Po odejściu Joanny Radeckiej z Funk Dyrekcji, duet zdecydował się na nowe wyzwanie – stworzenie Afro Kolektywu. Finanse na nagranie albumu Negatywne wibracje (1999 rok) wzięli z własnej kieszeni, a ich determinacja sprawiła, że osobno dostarczali nagrania do stacji radiowych oraz rozwieszali plakaty w Warszawie. Odnieśli częściowy sukces, ponieważ ich utwory zagościły na Radiostacji, a także zwróciły uwagę mediów takich jak Klan i Machina. Udało im się sprzedać dwieście egzemplarzy albumu, co pozwoliło im na podjęcie współpracy z wytwórnią T-1 Teraz w 2000 roku.

Na wydanie pełnoprawnego debiutu fonograficznego otrzymali jedynie 2500 złotych, co wystarczyło na czterdzieści godzin w studiu nagraniowym. Mimo trudności, zdołali w tych warunkach ukończyć Płytę pilśniową, jednak jej słaba promocja sprawiła, że nie odnosiła sukcesów sprzedażowych.

Pomimo ewidentnych zawirowań, Płyta pilśniowa zainaugurowała karierę Afrojaxa i Afro Kolektywu. Krótko po premierze, Nestor zaprzestał działalności muzycznej, a Hoffmann zwerbował nowych instrumentalistów, co zaowocowało nagraniem albumów Czarno widzę (2006 rok) oraz Połącz kropki (2008 rok). Kolejnym krokiem w ich karierze był przełomowy album Piosenkami po polsku, który wprowadził zmiany stylistyczne w twórczości Afrojaxa, przechodząc od rapu do śpiewu. Uznanie, jakie przyniosła płyta, przyniosła spore sukcesy i pozwoliła dotrzeć do wysokich miejsc na Liście Przebojów Trójki.

W 2014 roku Afro Kolektyw wydał album 46 minut Sodomy, który pomimo swoich mrocznych tematów spotkał się z negatywnym odbiorem. Brak akceptacji odbiorców był jednym z powodów rozwiązania zespołu w 2015 roku. Od wtedy Hoffmann podjął pracę w Programie 3 Polskiego Radia, tworząc również muzykę w 2006 roku do piosenki „Karp siódmy wspaniały”, wykonywanej przez pracowników tej rozgłośni.

W 2013 roku ukazał się jego pierwszy solowy album Random Composing Technique Manifesto, natomiast w 2015 roku, po zakończeniu działalności Afro Kolektywu, zapoczątkował projekt Legendarny Afrojax, zapowiadając wydanie płyty rapowej, nazywanej „bardzo odrażającą i niecenzuralną”. Promując album, wydał takie single jak „Całujmy krzyż Jezuska” i „Dzieci płakały”. Premiera albumu Przecież ostrzegałem miała miejsce 21 lipca i wzbudziła kontrowersje z uwagi na swoje wulgarne treści oraz kiczowate komentarze społeczne.

Czuję się lżejszy, ponieważ na Przecież ostrzegałem udało mi się skanalizować, i nie jest to przypadkowo dobrane słowo, różne podłe emocje. Wymagały one podłej oprawy i udało się ją zapewnić. (…) Pierwotnie planowałem zrobić bity pozbawione pulsu, będące kompletną kakofonią.

Jako Legendarny Afrojax Hoffmann wydał jeszcze dwa albumy: Nagrałem to, bo nie miałem kasy (2016) oraz Anarcho porno gran turismo (2019). Jego koncerty stały się performensami artystycznymi, gdzie zdarzało mu się przybierać kontrowersyjne kostiumy. W 2017 roku zyskał popularność, wygrywając odcinek teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. W swojej muzycznej karierze Hoffmann wydał zaledwie dwa albumy jako Afrojax: Nikt nie słucha tekstów (2018) oraz 20 lat Commodore 64 (2020), w tym czasie współpracując z wieloma znamienitymi artystami jak Łona oraz Ten Typ Mes.

W roku 2021 potwierdził, że jego utwór z 2006 roku, 10 rendeers in the plastic bag, został zsamplowany przez amerykański duet Run The Jewels. W ciągu swojej kariery prowadził także bloga „Glebogryzarka”, poświęconego muzyce. W 2022 roku Afro Kolektyw został reaktywowany z nowym składem i zapowiedział nową płytę, która zyskała ogromne uznanie, osiągając ósme miejsce na liście OLiS. Dodatkowo Hoffmann przez lata miał konflikt z Bilona, który opisał zarówno w wywiadach, jak i w swoich utworach.

Projekty

Afro Kolektyw

Warto zapoznać się z artykułem poświęconym Afro Kolektyw, gdzie możemy odkryć fascynującą historię tego zespołu.

Surowa Kara za Grzechy

Duet znany jako Surowa Kara za Grzechy, składający się z Hoffmanna i Urszuli Hołub, realizował muzyczne projekty, które były głęboko osadzone w stylistyce synthpopu. Ich jedyny album, wydany w 2003 roku pod tytułem 1984, stanowił hołd dla brzmień lat osiemdziesiątych. Po kilku latach, w 2018 roku, wytwórnia Trzy Szóstki przeprowadziła reedycję tego krążka, oferując słuchaczom cztery niepublikowane wcześniej utwory.

Trio Defe

Równolegle do pracy nad albumem 46 minut Sodomy, Afrojax postanowił założyć nowy zespół, w skład którego weszli Michał Szturomski oraz Rafał Ptaszyński. Trio Defe, bo taką nazwę przyjęli, przez pewien czas wykonywało utwory stanowiące pastisz poezji śpiewanej, a ich twórczość znalazła swoje miejsce na albumie wydanym w 2014 roku, zatytułowanym Między Sierra Leone a Trynidad Tobago.

Kwartyrnik

W 2016 roku Hoffmann związał się z nowym projektem muzycznym, Kwartyrnik, który zyskał popularność dzięki zaangażowaniu różnych twórców, w tym Sidney’a Polaka. W zespole odgrywał kluczową rolę jako gitarzysta akustyczny, basista oraz wokalista. Debiutancki singiel „Lewandowski” przyniósł zespołowi dużą rozpoznawalność, a następnie wystąpili w popularnym programie Dzień dobry TVN. Niestety, mimo nagrania albumu Co się dzieje?!, zespół zakończył działalność w 2018 roku, a wydanie krążka zostało odwołane.

Poradnia G

Grupa Poradnia G powstała z inicjatywy Afrojaxa, który przyjął na potrzeby projektu pseudonim Eliasz Zygielbojm, oraz Rafała Ptaszyńskiego. Początkowo planowali grać prymitywny punk rock, definiowany jako „punkopolo”, lecz z czasem kierunek ich twórczości uległ zmianie. Do zespołu dołączyli również Marcin Biernat, Mikołaj Malanowski, Michał Szturomski oraz Piotr Machałowski, który zastąpił Ptaszyńskiego. Efektem ich pracy stał się jedyny album Niestety nie da się olać systemu, wydany w 2017 roku.

Gimnastyka Artystyczna

W 2021 roku Hoffmann i Ignacy Matuszewski postanowili stworzyć duet electrohopowy o nazwie Gimnastyka Artystyczna. Afrojax występował w nim jako raper „Syzyf HGW”, podczas gdy Matuszewski pełnił rolę producenta pod pseudonimem „Dicky Bushmanan”. Już w tym samym roku zadebiutowali swoim pierwszym singlem „Syzyf HGW”, a 24 maja ukazał się ich debiutancki album zatytułowany Gimnastyka Artystyczna. Okładka tego krążka, stworzona przez Jagnię Firek, dotarła do finału konkursu 30/30 na najlepszą okładkę albumu muzycznego roku. W 2022 roku zespół wydał również singiel „Ta piosenka miała być o czymś innym”, który był reakcją na wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Dyskografia

W niniejszym opisie skupimy się na dyskografii artysty Afrojax, obejmującej zarówno jego główne projekty, jak i gościnne występy. Przedstawione informacje dostarczą pełniejszego obrazu wkładu muzycznego jakie artysta wniósł w różne gatunki oraz jego współpracy z innymi wykonawcami.

ProjektAlbumGatunekRokPseudonimUdziałWydawcaŹródło
Shit Lives Foreverbrak danych (demo)hip-hop1995wokal, słowa, sampler, automat perkusyjny, produkcja_
Ura Fuckin’ Loser (demo)
Fusion (demo)rap metal1996
Funk DyrekcjaDemo Tape No 1 (demo)pop, funk, świadomy hip-hop1997Don Fiascowokal, słowa, bas, gitara, klawisze, automat perkusyjny, produkcjaFunkee Kind Records, Unc. (fikcyjna wytwórnia)_
Afro KolektywNegatywne wibracje (nielegal)jazz-hop, acid jazz, funk1999Afro Jax, Pan Bełgot, Don Fiasco_
Płyta pilśniowaalternatywny hip-hop, jazz-hop, funk, comedy rap, świadomy hip-hop, acid jazz2001Afro Jax, Pan Bełgot, Gównogryzarka, doktor Emmett Brown, Sadim, KuteuszT1-Teraz_
Surowa Kara za Grzechy1984synth pop, new romantic, cold wave2003Jimmy Dean, profesor Emmet Brownwokal, słowa, klawisze, automat perkusyjny, klawisze, gitara, produkcja, miksowanie, realizacja nagrań_
Afro KolektywCzarno widzęświadomy hip-hop, jazz-hop, funk, acid jazz2006.afrojaxwokal, słowa, vocoder, automat perkusyjny, klawisze, gitara, produkcja, miksowanie, masteringBlend Records_
Połącz kropkialternatywny hip-hop, acid jazz, funk, alt rock, elektronika, świadomy hip-hop2008Afrojax, Peter Bergstrandwokal, słowa, vocoder, klawisze, gitara, produkcjaPolskie Radio_
Furia FutrzakówFuria Futrzakówsynth pop2010Peter Bergstrandsłowa, produkcjaMy Music_
Newest ZealandNewest Zealandindie pop, baroque popprodukcja, klawisze, bas, perkusjonaliaAmpersand_
Nerwowe WakacjePolish rockrock alternatywny2011pod własnym nazwiskiemmasteringWytwórnia Krajowa_
Afro KolektywPiosenki po polskupop rock, indie rock, Britpop, indie pop, synth pop, jazz pop, twee pop2012Afrowokal, słowa, klawisze, realizacja nagrańUniversal Music Polska_
Nonsense & AbsurdRandom Composing Technique Manifestoinstrumentalny hip-hop2013Nonsense & Absurdprodukcja, sampler, automat perkusyjnyDRAW_
Afro Kolektyw46 minut Sodomypiosenka poetycka, blues rock, jazz, folk2014Afrojaxwokal, słowaUniversal Music Polska_
Trio DefeMiędzy Sierra Leone a Trynidad Tobagopoezja śpiewana, pastiszGabrielwokal, słowa, klawisze_
ManhattanSzanowni państwo, przed śmiercią źle się czułem (EP)rock progresywny, indie poppod własnym nazwiskiemsłowa, różne instrumentyDRAW_
Legendarny AfrojaxPrzecież ostrzegałemalternatywny hip-hop, comedy rap, świadomy hip-hop, hip-hop eksperymentalny2015Legendarny Afrojax, Gun Wowokal, słowa, produkcja, sampler, automat perkusyjny, miksowanie, masteringWytwórnia Krajowa_
Nagrałem to, bo nie miałem kasy2016Legendarny Afrojax, Asoto Hodogiwokal, słowa, produkcja, sampler, automat perkusyjny, gitara, bas, klawisze, miksowanie, mastering_
KwartyrnikCo się dzieje?!folk rockpod własnym nazwiskiemwokal wspierający, gitara, basalbum niewydany_
Poradnia GNiestety nie da się olać systemuindie rock, punk rock, ska2017Eliasz Zygielbojmwokal, słowaThin Man Records_
AfrojaxNikt nie słucha tekstówalternatywny hip-hop, jazz-hop, świadomy hip-hop2018Afrojaxwokal, słowa, produkcja, bas, klawisze, gitara, kontrabas, miksowanie, masteringWytwórnia Krajowa_
Surowa Kara za Grzechy1984 [+24] (rozszerzona reedycja)synth pop, new romantic, cold waveJimmy Dean, profesor Emmet Brownwokal, słowa, klawisze, automat perkusyjny, klawisze, gitara, produkcja, miksowanie, realizacja nagrańTrzy Szóstki_
Legendarny AfrojaxAnarcho porno gran turismoalternatywny hip-hop, synth pop, comedy rap, świadomy hip-hop, plądrofonia2019Legendarny Afrojax, DJ Goeywokal, słowa, produkcja, sampler, automat perkusyjny, klawisze, miksowanie, masteringWytwórnia Krajowa_
Afrojax20 lat Commodore 64chiptune2020Afrojaxprodukcja, Commodore 64, miksowanie mastering_
Gimnastyka ArtystycznaGimnastyka Artystycznaelectro hop, świadomy hip-hop, synth pop, hip-hop eksperymentalny2021Syzyf HGWwokal, słowaWytwórnia Krajowa_
Afro KolektywOstatnie słowoalternatywny hip-hop, acid jazz, funk, muzyka alternatywna, jazz-hop, świadomy hip-hop, comedy rap2023Afrojaxwokal, słowa, klawiszeThin Man Records_
Kadet Szewczyk, Legendarny AfrojaxNIE RATUJ PAL DZIECI (EP)świadomy hip-hopLegendarny Afrojaxprodukcja, sampler, automat perkusyjny, klawisze, miksowanie, masteringWytwórnia Krajowa_
SophistifistingRegressive rock, vol. 1 (EP)muzyka elektroniczna, sampledeliaSophistifistingprodukcja, sampler, automat perkusyjny, miksowanie, mastering_
Afrojax/Randall/Chuinho/Glebogryzarkaformula drugs volume one: chiptunes (kompilacja)chiptuneAfrojax, Randall, Chuinho, Glebogryzarkaprodukcja, Commodore 64, miksowanie mastering_
Afrojax/Sophistifisting/Glebogryzarkaformula drugs volume two: beats & instrumentals (kompilacja)instrumentalny hip-hop, muzyka elektroniczna, sampledeliaAfrojax, Sophistifisting, Glebogryzarkaprodukcja, sampler, automat perkusyjny, klawisze, miksowanie mastering_

Oprócz głównej dyskografii, Afrojax wziął udział w licznych występach gościnnych, co podkreśla jego wszechstronność oraz znaczenie na polskiej scenie muzycznej. W poniższej tabeli znajdziesz szczegóły dotyczące tych współprac.

Nazwa WydawnictwaRok PublikacjiRodzaj WystępuŹródło
Przyjaciele Karpia – Karp Siódmy Wspaniały2006autorstwo_
Łona, Webber – Absurd i nonsens2007współpraca w utworze „Rzuć to”_
album Polskiego Radia Offensywa 2 – Shoes & Microphones EPwykonanie utworów „Ola boi się spać” oraz „Godzina szczerości” (z Surową Karą za Grzechy)_
album Polskiego Radia Offsesje 12008gościnny występ w utworze „Zapach wrzątku” grupy Muchy (z Borysem Dejnarowiczem)_
Esmi – „Znikający punkt”2009autorstwo tekstu do singla_
Dagadana – Maleńka2010współpraca w utworze „Dagadana”_
Furia Futrzaków – Kalejdoskop2013realizacja nagrań do utworów „Noc wystarczyć ma na dłużej” oraz „Centrum”_
MultiStyle Labs – Modern Love Classics2017wykonanie utworu „Night Falls Over Amygdala”_
Furtek – Gorzej2019współpraca w utworze „Kryndżłotry”_
Fantomowa Erekcja – Koniec mięsawspółpraca w utworze „Józef Biłsuczki” (z Autonomist Chamem)_
Hiob Dylan – Howdy EP2021współpraca w utworze „Howdy”_
Ten Typ Mes – Hello Babywspółpraca w utworze „Prokreacyjne pierdolenie”_
Eskaubei & Tomek Nowak Quartet – Tyrmand To Jazzwspółpraca w utworze „Gdzie jest zły?”_
wydanie zbiorowe – Commodore 64 Vinyl Tribute Volume 2wykonanie utworu „In France They Die Young”_
Narodowa Orkiestra Dęta w Lubinie – WINDRap! Orchestra Vol. 12022współpraca w utworze „Chichot” (z Abradabem i Vixenem)_
Kadet Szewczyk – Bez tytułu proszęwspółpraca w utworze „Daddy Issues” (z Susk)_
Rycerzyki – Zniknij Na Zawsze – Remiksywykonanie utworu „Żar (Legendarny Afrojax Remix)”_
L.U.C. & Rebel Babel Ensemble – Dialog IIwspółpraca w utworze „Dancing”_
Marcin Świetlicki – Wiersze (autor, lektor i przypadkowe lafiryndy)recytacja wiersza „Korespondencja pośmiertna” (z Anną Grąbczewską)_
Cruz, Młodzik – Złe piosenki2023współpraca w utworze „Dziwny weekend”_

Teledyski

Odwiedź więcej informacji w artykule na temat Afro Kolektywu, szczególnie w części poświęconej teledyskom.

RokTytułProjektAlbumReżyserŹródło
2014„#hot16challenge – 2 minuty Sodomy”Michał „Afro” HoffmannMichał Hoffmann_
2015„Całujmy krzyż Jezuska”Legendarny AfrojaxPrzecież ostrzegałem_
„Wojciech Modest Amaro”_
„Uszanowanie dla władzy”_
„Dzieci płakały”_
„Pieśń straszliwej tęsknoty”_
2016„Besnaz”Nagrałem to, bo nie miałem kasy_
„Nowy poziom deprawacji”_
„Brak boga”_
„Śpiewać flamenco (Wojciech Modest Amaro 2)”_
„Bólterier”_
„Człeek orkiestra”_
„Gdy księżyc rozbłysnął na niebie jak wielka, czerwona pizza”_
„Lewandowski”KwartyrnikCo się dzieje?!Krzysztof Kudelski_
2017„Bogato wierszy w Excelu”Poradnia GNiestety nie da się olać systemuMaciej Ryczkowski_
„Czegooo?”_
„Przestać istnieć”_
2018„Czarny lakier”AfrojaxNikt nie słucha tekstówBartosz Andrejuk_
„Tata wstał”Karolina Szturomska_
„Affenlied”Legendarny AfrojaxAnarcho porno gran turismoMichał Hoffmann_
„Bieda bieda bieda”Jakub Przeszłowski_
„Ostatni normalny człowiek”Aleksandra Dziarska_
2019„Pamiętajcie o Adolfie”_
„Jeżeli jedziesz do San Francisco”Łukasz Piotrkowicz_
„Do gazu (cz. 1 + 2 + 3)”Michał Hoffmann_
„Onanhouse”_
„Rozmowy kulturalne o seksie i związkach”_
„Słomianie słaby (Dungen cover)”_
2020„#hot16challenge2”_
2021„Syzyf HGW”Gimnastyka ArtystycznaGimnastyka ArtystycznaAdam Barwiński_
„Howdy” (feat. Legendarny Afrojax)Hiob DylanHowdy EPHiob Dylan_
2022„Ełforia”Legendarny AfrojaxMichał Hoffmann_
2023„Zero”Afrojax, EsDwaSzymon Kubas_
„Klęknąć w kucki”Kadet Szewczyk, Legendarny AfrojaxNIE RATUJ PAL DZIECIMaciej Kondzior_

Przypisy

  1. Afro Kolektyw: Wywiad z gwiazdą poznańskich Juwenaliów. gloswielkopolski.pl. [dostęp 05.05.2023 r.]
  2. Ignacy Puśledzki: Afro Kolektyw: Nowością jest to, że nie ma nowości [WYWIAD]. muzyka.interia.pl. [dostęp 23.05.2023 r.]
  3. Legendarny Afrojax – „Całujmy krzyż Jezuska” – nowy numer i płyta. glamrap.pl. [dostęp 05.05.2023 r.]
  4. Legendarny Afrojax: "Chciałbym wieść jakieś prostsze życie, ale mnie na to nie stać" [ROZMOWA NaM]. warszawa.naszemiasto.pl. [dostęp 05.05.2023 r.]
  5. Legendarny Afrojax – „Dzieci płakały” – nowy numer. glamrap.pl. [dostęp 05.05.2023 r.]
  6. Legendarny Afrojax - Wojciech Modest Amaro. youtube.com. [dostęp 13.05.2023 r.]
  7. Afrojax wydaje solo: "Gang Albanii to przy tym będzie łaskotanie pióreczkiem po buzi". popkiller.pl. [dostęp 05.05.2023 r.]
  8. Afrojax - odc 17 [Antoni Syrek-Dąbrowski PODCAST]. youtube.com. [dostęp 13.05.2023 r.]
  9. Legendarny Afrojax powraca w duecie. glamrap.pl. [dostęp 05.05.2023 r.]
  10. Kwartyrnik - "Lewandowski". dziendobry.tvn.pl. [dostęp 04.05.2023 r.]
  11. Nowe formy frajerstwa. dwutygodnik.com. [dostęp 04.05.2023 r.]
  12. Rzeczpospolita: Zaskakująco pozytywne skutki porzucenia hip-hopu. [dostęp 19.04.2023 r.]
  13. Afro Kolektyw – Negatywne Wibracje. www.allmusic.com. [dostęp 28.04.2023 r.]
  14. Afro Kolektyw – Płyta Pilśniowa. www.allmusic.com. [dostęp 28.04.2023 r.]
  15. Trójkofan [online], www.trojkofan.trojka.info [dostęp 12.02.2019 r.]
  16. Dawid Bartkowski: Poradnia G - Niestety nie da się olać systemu. vice.com. [dostęp 19.04.2023 r.]
  17. OlIS: młoda gwiazda rapu lepsza od rockowych weteranów - CGM.pl [online]. [dostęp 10.03.2023 r.]
  18. FDG – Bez Tytułu Proszę. www.discogs.com. [dostęp 28.04.2023 r.]
  19. michał 'afro' hoffmann - #hot16challenge - 2 minuty sodomy. youtube.com. [dostęp 13.05.2023 r.]
  20. Afrojax - czarny lakier (feat. Ten Typ Mes). youtube.com. [dostęp 13.05.2023 r.]
  21. Fantomowa Erekcja - 'Jozef Bilsuczki' feat. Legendarny Afrojax & Autonomist Cham. youtube.com. [dostęp 11.06.2023 r.]
  22. Kadet Szewczyk i Legendarny Afrojax zapowiadają EP. strefamusicart.pl. [dostęp 29.07.2023 r.]
  23. Various – Offensywa 2 - Shoes & Microphones EP. www.discogs.com. [dostęp 28.04.2023 r.]
  24. Legendarny Afrojax nie przestaje oburzać (płyta "Nagrałem to, bo nie miałem kasy"). muzyka.interia.pl. [dostęp 14.08.2016 r.]

Oceń: Afrojax

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:9