Antoni Reński


Antoni Reński to postać o bogatej historii literackiej, która znacząco wpisała się w dzieje polskiej prozy. Urodził się 13 czerwca 1924 roku w Warszawie, a swoje życie zakończył 18 marca 2003 roku, również w tym mieście.

Wysokie wykształcenie uzyskał, kończąc Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Krakowie. W czasie II wojny światowej angażował się w działania Szarych Szeregów, organizacji konspiracyjnej, która przeciwstawiała się okupacji. Niestety, jego działalność doprowadziła go do aresztowania – w 1944 roku został uwięziony w Pawiaku, a następnie w latach 1944-1945 przebywał w KL Gross Rosen, jednym z wielu obozów koncentracyjnych w tym okresie.

Po zakończeniu wojny zdołał w końcu zaistnieć jako autor. Swoją karierę literacką rozpoczął w 1949 roku, debiutując na łamach Polskiego Radia, co otworzyło mu drogę do dalszej twórczości w polskiej literaturze.

Nagrody

W roku 1979 Antoni Reński otrzymał nagrodę III stopnia za swój tom wspomnień zatytułowany Tramwaj z Alei Szucha.

Natomiast w 1983 roku, przyznano mu nagrodę II stopnia Ministra Obrony Narodowej za powieść Czytanie z dłoni.

Twórczość

Antoni Reński, ceniony twórca literacki, pozostawił po sobie wiele znakomitych dzieł, które są świadectwem jego twórczej inwencji i wnikliwości w obserwowaniu rzeczywistości. Jego dorobek obejmuje następujące pozycje:

  • tramwaj z Alei Szucha,
  • czytanie z dłoni,
  • wyrzeźbione w pamięci,
  • wyjść z labiryntu,
  • chanukowe świece,
  • dossier Hitlera.

Oceń: Antoni Reński

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:6