Krzysztof Jaryczewski


Krzysztof Jaryczewski, znany również pod pseudonimem Jary, to wybitna postać w polskiej muzyce rockowej. Urodził się 21 lutego 1960 roku w stolicy Polski, Warszawie.

Muzyk ten zasłynął jako współzałożyciel oraz pierwszy wokalista legendarnego zespołu Oddział Zamknięty, który zdobył ogromną popularność na polskiej scenie muzycznej. Jako lider tej grupy, Jaryczewski stał się kluczową osobą, której twórczość wpłynęła na wiele pokoleń.

Obecnie jest także frontmanem własnej formacji o nazwie Jary Oddział Zamknięty, która stanowi kontynuację jego artystycznej drogi. Oprócz działalności w zespole, artysta prowadzi także karierę solową, co potwierdza jego wszechstronność i zaangażowanie w świat muzyki.

Życiorys

Krzysztof Jaryczewski przyszedł na świat w stolicy Polski, Warszawie, gdzie dorastał w towarzystwie dwóch starszych braci, Andrzeja i Zbigniewa. Jego pasja do muzyki zaczęła się w wieku szesnastu lat, kiedy to zafascynował się występami swoich braci grających w różnych zespołach. Na początku swojej kariery występował w duecie gitarowym z kolegą z klasy, a jego artystyczna droga prowadziła również przez Mokotów, gdzie brał udział w mszy beatowej w lokalnym kościele.

W latach 1977–1978 Jaryczewski występował jako basista w bluesowym zespole Tani Hotel, do którego dołączył w wieku siedemnastu lat. W 1979 roku, w towarzystwie perkusisty Taniego Hotelu, Jarosława Szlagowskiego, rozpoczął poszukiwania nowych muzyków do zespołu, który miał grać na studniówkach. Wkrótce do grupy dołączył Wojciech Łuczaj-Pogorzelski, a z czasem także basista Paweł Mścisławski. Zespół zaczął tworzyć własne utwory, przyjmując nazwę Oddział Zamknięty, a Jaryczewski objął rolę wokalisty i gitarzysty rytmicznego, aż do momentu dołączenia Jacka Tomaszewskiego i Włodzimierza Kani.

W duecie z Oddziałem Zamkniętym nagrał dwa albumy, jednak w 1985 roku jego karierę przerwała poważna choroba związana z nadużywaniem substancji odurzających, co doprowadziło do paraliżu strun głosowych. W rezultacie, artysta stracił głos na kilka lat, opuszczając zespół, gdy ten zyskiwał popularność. Mimo trudności, stopniowo wracał do gry na instrumentach, a także zaczął komponować. Wojciech Łuczaj-Pogorzelski wielokrotnie namawiał go do powrotu do zespołu, jednak Jaryczewski w 1986 roku nie zdecydował się na ten krok, podobnie jak nie przyjął propozycji basisty u Martyny Jakubowicz. W 1988 roku współpracował z Piotrem Ożerskim oraz Jerzym Wawrzyniakiem, tworząc zespół Coś za. Jaryczewski pisał również teksty dla takich wykonawców jak Wojciech Bruślik (1988), Wanda Kwietniewska (1989), czy zespół Syndia (1990).

W 1990 roku wystąpił jako solowy artysta na KFPP w Opolu, a rok później nagrał album solowy pt. Ogniste miecze, wydany na kasecie MC w ramach dyskografii Jary Band. Do nagrania zaprosił m.in. Wojciecha Morawskiego oraz Jarosława Wajka. W 1994 roku stworzył dwa teksty dla Marka Sośnickiego na płytę Tamerlane. Pisywał także dla zespołu Azyl P. w 1995 roku, który wówczas rejestrował demo. W 1996 roku nagrał z Jary Band (pod nazwą Jaryczewski Band) dwa utwory na składankę Dekadencja. Po jej wydaniu, zespół zawiesił działalność ze względu na dalsze leczenie Jaryczewskiego.

W 1999 roku artysta gościnnie wystąpił na scenie Jubileuszowego koncertu Oddziału Zamkniętego, świętując 20-lecie zespołu, gdzie wykonano m.in. utwory „Obudź się” oraz „Świat rad”. Od 1999 do 2000 roku współpracował z wieloma artystami, w tym z Arturem Gadowskim, Małgorzatą Fuks, a także zespołami Lady Pank, Axe oraz Tu i Teraz. W kwietniu 2004 roku wydał kolejny solowy album Vinyl, na którym towarzyszyło mu wielu gości, takich jak Marek Surzyn, Paweł Kukiz, Krzysztof Ścierański, Pih, Chada oraz Ewa Jaryczewska razem z braćmi artysty.

W marcu 2009 roku Jaryczewski zaprezentował materiał swojego nowego zespołu Exces na płycie o tytule Ex. Znajdowało się na niej dwanaście utworów, w tym nowa wersja przeboju Oddziału Zamkniętego „Ten wasz świat”. W 2012 roku ukazała się kolejna płyta Jary Banda, pt. Trudno powiedzieć, która powstała w składzie: Andrzej Potęga, Marek Tymkoff oraz Witek Albiński. W 2013 roku zespół przekształcił się w projekt Jary Oddział Zamknięty, do którego dołączyli Zbigniew Bieniak oraz Krzysztof Zawadka, byli członkowie Oddziału Zamkniętego.

Debiutancki album Jary Oddział Zamknięty ukazał się w 2016 roku. 10 listopada tego samego roku muzyk zgłosił wniosek o rejestrację znaków towarowych „Oddział Zamknięty” oraz „Jary Oddział Zamknięty”. W jednym z wywiadów zaznaczył, że nowy zespół jest dla niego kontynuacją „pierwszego Oddziału Zamkniętego”, ponieważ w składzie byli dwaj muzycy z dawnego zespołu. Mimo tego wykluczył możliwość ponownego połączenia z Oddziałem Zamkniętym, co doprowadziło do sporu sądowego z Wojciechem Łuczaj-Pogorzelskim o prawo do nazwy zespołu oraz niektórych utworów.

W latach 2018–2019 Jaryczewski zasiadał w jury programie telewizyjnym Polsat – Śpiewajmy razem. All Together Now. Na koniec 2018 roku został zaproszony do gościnnego nagrania kolędy „Przybieżeli do Betlejem” w aranżu zespołu Kombi Łosowski, a także wystąpił w związanym z tym teledysku. W latach 2018–2021 regularnie wydawał single z grupą Jary Oddział Zamknięty. W 2021 roku opublikował z zespołem drugi album pt. Lilaróż. W 2023 roku zaśpiewał wspólnie z córką Mają Laurą podczas koncertu „Wielka Gala – Od Opola do Opola” w trakcie 60. KFPP w Opolu. W tym samym roku z zespołem Jary Oddział Zamknięty wydał nowy singiel pt. „Gul Gul”, który zapowiadał nadchodzący, trzeci album studyjny zespołu.

13 kwietnia 2024 roku premierę miała książka pt. „Byłem w piekle”, autorstwa Kamila Wicika, będąca wywiadem-rzeką z Krzysztofem Jaryczewskim, towarzyszy temu singiel o tym samym tytule, który zapowiada solowy album artysty „Wszystko albo nic”.

Życie prywatne

Krzysztof Jaryczewski jest żonaty z Hanną Jaryczewską, której nazwisko panieńskie to Wdowiak. Para mieszka w malowniczym Sopocie. W ich rodzinie znajdują się również dzieci – córka Maja, która kontynuuje karierę muzyczną pod nazwiskiem Maja Laura, oraz syn Marek.

Artysta przeszedł przez wiele trudności życiowych, w tym kilkukrotne próby samobójcze. Jednakże, z determinacją zmienił swoje życie i od 1998 roku cieszy się status abstynenta od alkoholu i narkotyków. W wyniku wcześniejszych problemów z uzależnieniami, Krzysztof musiał stawić czoła poważnym problemom zdrowotnym.

W styczniu 2017 roku przeszedł udany zabieg przeszczepu wątroby, wskutek zniszczeń spowodowanych nadużywaniem substancji. Niestety, zaledwie kilka lat później, w drugiej połowie maja 2020 roku, doświadczył rozległego ataku serca, co świadczy o poważnych komplikacjach związanych z jego wcześniejszym stylem życia.

Dyskografia

Wielbiciele muzyki mogą znaleźć bogate informacje w artykułach dotyczących zespołów Jary Band oraz Jary OZ, szczególnie w sekcji dotyczącej ich dyskografii.

Oddział Zamknięty

Albumy studyjne

  • 1984 – Oddział Zamknięty (Polskie Nagrania Muza),
  • 1985 – Reda by Night (Polton).

Albumy kompilacyjne

  • 1994 – Greatest Hits (Sonic),
  • 1996 – Ballady (PH Kopalnia),
  • 1998 – Gold – Oddział Zamknięty (KOCH International).

Jary Band

Albumy studyjne

  • 1991 – Ogniste miecze (jako Jary),
  • 2004 – Vinyl (jako Krzysztof Jaryczewski),
  • 2012 – Trudno powiedzieć.

Albumy kompilacyjne różnych wykonawców

  • 1996 – Dekadencja.

Exces

  • 2009 – Ex (Accord Song).

Tu i Teraz

  • 2001 – Dopóki masz wybór (płyta rozdawana pod patronatem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Biura Do Spraw Narkomanii).

Jary Oddział Zamknięty

  • 2016 – Jary OZ,
  • 2021 – Lilaróż.

Inne

  • 1996 – Różni wykonawcy – Dekadencja (Samantha),
  • 1994 – Tamerlane – Tamerlane (BMG Ariola),
  • 2000 – Artur Gadowski – G.A.D (BMG Music),
  • 2010 – Urszula – Dziś już wiem (Magic Records),
  • 2013 – Urszula – Eony snu (Universal Music PL),
  • 2018 – Kombi i Przyjaciele – Przybieżeli do Betlejem (MTJ Agencja Artystyczna).

Filmografia

Krzysztof Jaryczewski, znany przede wszystkim jako artysta muzyczny, ma również na swoim koncie interesującą filmografię, w której wystąpił w różnych projektach filmowych.

  • To tylko rock (występuje jako on sam, 1983, film obyczajowy, reżyseria: Paweł Karpiński),
  • Miłość z listy przebojów (występuje jako on sam, 1984, film fabularny, reżyseria: Marek Nowicki),
  • Historia polskiego rocka (występuje jako on sam, 2008, film dokumentalny, reżyseria: Leszek Gnoiński, Wojciech Słota),
  • Lata ’80. Oddział Zamknięty (występuje jako on sam, 2021, film dokumentalny, reżyseria: Bartłomiej Piasecki).

Przypisy

  1. KamilK. Wicik KamilK., Byłem w piekle. Krzysztof "Jary" Jaryczewski szczerze do bólu, 2024 [dostęp 28.04.2024 r.]
  2. Krzysztof Jaryczewski wspomina: „Byłem w Piekle" [online], wyspa.fm [dostęp 04.05.2024 r.]
  3. a b c Krzysztof Jaryczewski z córką na scenie w Opolu. Padły poruszające słowa [online], plejadapl, 09.06.2023 r. [dostęp 17.06.2023 r.]
  4. Oddział Zamknięty: rock'n'rollowe początki grupy [online], trojka.polskieradio.pl [dostęp 24.06.2023 r.]
  5. Wywiad Krzysztof JARY Jaryczewski - JARY OZ. Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie 03.11.2017 r. [dostęp 24.08.2018 r.]
  6. Alkohol, narkotyki, leki i przeszczep wątroby. Jak teraz żyje lider Oddziału Zamkniętego?, 30.04.2017 r., tvn.pl.
  7. Krzysztof Jaryczewski: Dostałem trzecie życie [online], plus.polskanews.pl, 14.04.2017 r. [dostęp 17.06.2023 r.]
  8. Jary Oddział Zamknięty wraca z nowym singlem. Posłuchaj "W co wierzysz?" [online], muzyka.interia.pl [dostęp 24.06.2023 r.]
  9. Kultowy zespół z rockową duszą. Jary Oddział Zamknięty powraca z nową płytą i singlem "Facet" [online], Dzień Dobry TVN, 01.09.2021 r. [dostęp 24.06.2023 r.]
  10. Sylwia SekretS.S., JARY ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY „Najpiękniejsza": Legenda rocka w romantycznej balladzie [online], Głos Kultury, 18.11.2021 r. [dostęp 24.06.2023 r.]
  11. a b Jary Oddział Zamknięty z nową płytą. Album "Lilaróż" już dostępny! [online], muzyka.interia.pl [dostęp 03.03.2022 r.]
  12. a b MichałM. Grzesiek MichałM., Oddział Zamknięty. Napiętnowani Marzeniami (SQN, 2021), 24.05.2023 r.
  13. TomaszT. Dereszyński TomaszT., Kombi i Przyjaciele czyli "Przybieżeli do Betlejem". Wydra, Wolski, Nowak, Jaryczewski, S. Łosowski, Kozłowski, Fil, T. Łosowski i kolęda [online], Polskatimes.pl [dostęp 05.01.2019 r.]
  14. m, Jary ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY [online], Jary ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY [dostęp 30.05.2018 r.]
  15. O ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY / Znak towarowy słowny R.299796 [online], Urząd Patentowy RP, 29.12.2017 r. [dostęp 26.09.2022 r.]
  16. Jedna nazwa, dwa polskie zespoły. Wewnętrzne konflikty znanych grup [online], Onet Kultura, 19.09.2017 r. [dostęp 14.07.2020 r.]
  17. Krzysztof Jaryczwski & Exces - Ex. www.polskirock.art.pl. [dostęp 15.11.2016 r.]
  18. Krótka biografia Krzysztofa Jaryczewskiego. muzyka.interia.pl. [dostęp 15.11.2016 r.]
  19. Krzysztof Jaryczewski - Ogniste Miecze. 1991. [dostęp 24.06.2023 r.]
  20. Tamerlane - Tamerlane. 1994. [dostęp 24.06.2023 r.]

Oceń: Krzysztof Jaryczewski

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:11