Piotr Naszarkowski


Piotr Jerzy Naszarkowski, urodzony w 1952 roku w Warszawie, to wybitny polski artysta znany jako rytownik. Jego twórczość obejmuje szeroki wachlarz dziedzin artystycznych. Naszarkowski jest autorem ilustracji książkowych, ekslibrisów, a także grafik, które wyróżniają się nie tylko techniką, ale i oryginalnym stylem.

Artysta ma na swoim koncie również projektowanie banknotów oraz znaczków pocztowych, co świadczy o jego wszechstronności i umiejętnościach w różnych formach graficznych. Jego prace są cenione zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Życiorys

Piotr Naszarkowski urodził się w kreatywnej rodzinie, w której sztuka była obecna na każdym kroku. Jego ojciec działał jako architekt, matka była aktorką, a siostra postanowiła spełniać się jako graficzka. Uzdolnienia plastyczne, które odziedziczył po swoich bliskich, zaowocowały rozpoczęciem studiów w 1975 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie zakończył naukę w 1980. W latach 1978-1980 Piotr pracował w teatrach Guliwera, zajmując się tworzeniem scenografii oraz lalek.

Podczas szalonych lat 80. został asystentem scenografa w Telewizji Polskiej. Po ogłoszeniu stanu wojennego zrezygnował z pracy, przyłączając się do protestów przeciwko władzy. Znalazł nowe zajęcie w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, jednak jego umiejętności grawerowania były na początku znikome. Dzięki wsparciu doświadczonej koleżanki w graficznej dziedzinie, Barbary Kowalskiej, oraz samodzielnym badaniom na podstawie dzieł Czesława Słani, wkrótce opanował sztukę rytowania w metalu. Już w 1983 roku zyskał uznanie dzięki ekslibrisie Lucas Cranach, który ukazał się w belgijskim czasopiśmie „Graphia”.

Rok 1985 to dla niego czas otwarcia na nowe wyzwania – wykonał ryt znaczka pocztowego przedstawiającego żaglowiec ORP Iskra, który został wydany przez Pocztę Polską. W 1989 roku Piotr zdecydował się na wyjazd do Szwecji, gdzie ułożył swoje życie w Sztokholmie i nawiązał kontakty ze swoimi idolami, w tym z Czesławem Słanią.

Początkowo aktywnie współpracował z projektantką graficzną, Indgą-Karin Ericsson, przy tworzeniu książek dla dzieci. Jej pomoc umożliwiła mu kontakt z Pocztą Szwedzką, ale musiał najpierw nauczyć się języka szwedzkiego. Po pół roku zgłosił się ponownie i uzyskał wymarzoną pracę, co zaowocowało wieloma rytami znaczków o szerokiej tematyce – od architektury po florę i faunę. Szczególnie wyróżniający się był znaczek przedstawiający Gretę Garbo, który w 2005 roku zdobył tytuł „Najpiękniejszego znaczka szwedzkiego” oraz Grand Prix Europy.

Oprócz znaczków, Piotr także rytował banknoty. W 1997 roku wykonał serie scenek afrykańskich, które pojawiły się na banknotach Demokratycznej Republiki Konga. Dodatkowo w latach 2000 i 2010 jego prace zdobiły banknoty Dominikany oraz Tanzanii. Jego talent przyczynił się również do powstania szwedzkiej dwudziestokoronówki, a banknot z jego grawerunkiem zimoziołu północnego zadebiutował w 2015 roku.

W 2016 roku Poczta Szwedzka usunęła z oferty znaczki rytowane, co zmusiło Piotra do podjęcia trudnej decyzji o przedwczesnej emeryturze oraz zakończeniu kariery rytowniczej. Jego wkład w sztukę grawerowania pozostanie jednak na zawsze zapamiętany przez miłośników sztuki.

Wybrana twórczość

Rytowanie znaczków pocztowych

Wśród wielu osiągnięć w twórczości Piotra Naszarkowskiego, znaleźć można szereg znaczących projektów pocztowych, które miały miejsce na przestrzeni lat. Jego prace są nie tylko hołdem dla ważnych wydarzeń, ale także świadectwem umiejętności artystycznych oraz wartości historycznych. Oto niektóre z nich:

  • 40 rocznica Marynarki Wojennej PRL, 1985 (wyd. PL),
  • 40 rocznica śmierci Karola Świerczewskiego, 1987 (wyd. PL),
  • Kartor (seria), 1991 (wyd. SE),
  • D. Walcott • Nobelpris 1992, 1992 (wyd. SE),
  • Stockholm Stadshus, 1993 (wyd. SE),
  • Lodjur, 1993 (wyd. SE),
  • Perser, 1994 (wyd. SE),
  • Astrid Lindgren, 1996 (wyd. SE),
  • Ragnar Granit • Nobelpris 1967, 1996 (wyd. SE),
  • Elvis Presley, 2004 (wyd. SE),
  • Greta Garbo, 2005 (wyd. SE, US),
  • Europa, 2011 (wyd. PL),
  • 100-lecie Nagrody Nobla z chemii dla Marii Skłodowskiej–Curie, 2011 (wyd. PL, SE),
  • Kanonizacja Papieża Jana Pawła II, 2014 (wyd. PL, VA).

Każda z tych pozycji jest nie tylko dziełem sztuki, lecz także zasługuje na szczegółowe omówienie, które wzbogaca wiedzę na temat historycznych kontekstów oraz inspiracji, które kierowały Naszarkowskim w jego twórczej prazy.

Nagrody i wyróżnienia

Lista osiągnięć Piotra Naszarkowskiego obejmuje szereg prestiżowych nagród i wyróżnień, które podkreślają jego znaczenie w dziedzinie filatelistyki oraz grawerstwa.

  • I miejsce w konkursie na „Najpiękniejszy znaczek szwedzki 2005 roku” (Greta Garbo), 2005,
  • Grand Prix Europy za znaczek grawerowany (Greta Garbo), 2005,
  • I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Filatelistycznej za „Najpiękniejszą Filatelistyczną Formę Sztuki w 2011 roku” (Europa, proj. graf. Anna Niemierko, ryt. Piotr Naszarkowski), Asiago 2012,
  • Grand Prix de L’art Philatelique Belge za „Najpiękniejszy znaczek grawerowany wydany w Unii Europejskiej w 2011 roku” (100-lecie Nagrody Nobla z chemii dla Marii Skłodowskiej-Curie – proj. graf. Marzanna Dąbrowska, ryt. Piotr Naszarkowski), Bruksela 2012,
  • Tytuł „Najpiękniejszego znaczka świata w 2014 roku” oraz Medal św. Gabriela w konkursie 33. Premio Internazionale d’Arte Filatelica „San Gabriele” w kategorii znaczka o tematyce religijnej (Kanonizacja Papieża Jana Pawła II – blok, proj. graf. Marzanna i Jacek Dąbrowscy, ryt. Piotr Naszarkowski), 2015.

W publikacjach

W swoim dorobku Piotr Naszarkowski jest współautorem wielu istotnych dzieł. W szczególności warto zwrócić uwagę na następującą publikację: „Moi wielcy artyści – Czesław Słania • Piotr Naszarkowski • Andrzej Heidrich”. Książka została napisana przez Zygmunta Krzysztofa Jagodzińskiego, a jej wydawcą jest Oficyna Wydawnicza „Rytm”, która opublikowała ten tytuł w 2009 roku.

Przypisy

  1. a b Piotr Naszarkowski, biografía y su conexión con Czeslaw Slania. El Aluro del Collecionista. [dostęp 30.12.2023 r.]
  2. a b c Nagrody. Poczta Polska. [dostęp 30.12.2023 r.]
  3. a b c d e f Piotr Naszarkowski • In Slania's Wake. Stamp Engravers. [dostęp 29.12.2023 r.]
  4. Piotr Naszarkowski, filmpolski.pl
  5. Grafiki – Deviant Art

Oceń: Piotr Naszarkowski

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:17