Paweł Dudziński (duchowny)


Paweł Dudziński, który przyszedł na świat 6 stycznia 1964 roku w Warszawie, jest postacią wyróżniającą się w polskim Kościele katolickim. Obejmuje on stanowisko prezbitera oraz jest uznawanym teologiem, który swą wiedzę oraz pasję rozwija w różnych dziedzinach.

Jednym z jego znaczących osiągnięć jest pełnienie funkcji przewodniczącego Komisji Heraldycznej, gdzie jego ekspertyza w heraldyce odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu i interpretacji symboliki kościelnej.

Życiorys

Paweł Dudziński to duchowny o bogatym dorobku naukowym i projektowym. W 1988 roku ukończyłWyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie, a także uzyskał tytuł magistra teologii w dziedzinie historii sztuki chrześcijańskiej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Praca magisterska dotyczyła heraldyki kościelnej, co stało się ważnym punktem w jego przyszłej karierze.

W ciągu swojej kariery Dudziński aktywnie uczestniczył w wystawach, w tym w 1995 roku w {*}Ars Heraldica*, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Heraldyczne w Muzeum Niepodległości w Warszawie. W 2005 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ponownie koncentrując się na heraldyce kościelnej.

Po 21 października 2008 roku objął stanowisko przewodniczącego Komisji Heraldycznej przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji, po czym, 29 grudnia 2022 roku, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożył wniosek o jego odwołanie z tego stanowiska.

Działalność naukowo-dydaktyczna

Dudziński przez dekadę, od 2006 do 2016 roku, pełnił funkcję wykładowcy na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jego kariera w UKSW obejmowała kilka kluczowych ról:

  • w latach 2006–2007 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Instytucie Nauk Historycznych,
  • w latach 2007–2014 piastował stanowisko adiunkta w tym samym instytucie,
  • w latach 2014–2016 był starszym pracownikiem naukowym w Katedrze Nauk Pomocniczych Historii.

W 2014 roku rozpoczął przewód habilitacyjny, który przerwał z własnej inicjatywy. Jednak w 2016 roku podjął drugą próbę uzyskania stopnia doktora habilitowanego na podstawie monografii zatytułowanej „Ma być kruk w herbie”, dotyczącej zagadnień związanych z symboliką herbową. Niestety, proces zakończył się w 2021 roku negatywną decyzją Prezydium Rady Doskonałości Naukowej.

Działalność projektowa

Dudziński jest autorem wielu projektów heraldycznych zarówno dla instytucji kościelnych, jak i samorządowych, realizowanych zarówno przed, jak i w trakcie pełnienia funkcji przewodniczącego Komisji Heraldycznej w latach 2008–2015. Jego prace obejmują projektowanie herbów dla:

  • diecezji elbląskiej, drohiczyńskiej, kaliskiej oraz zielonogórsko-gorzowskiej,
  • biskupów, w tym Stanisława Kędziory, Alojzego Orszulika, Józefa Zawitkowskiego, Bronisława Dembowskiego, Piotra Jareckiego, Sławoja Leszka Głódzia, Tadeusza Pikusa, Tadeusza Płoskiego, Włodzimierza Juszczaka, Kazimierza Nycza oraz Edwarda Dajczaka,
  • zgromadzeń, takich jak Zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych oraz Prawosławny Monastyr Świętych Cyryla i Metodego w Ujkowicach.

Oprócz tego, Dudziński stworzył wzory symboli dla jednostek samorządowych w województwie warmińsko-mazurskim oraz wielu powiatach i gminach, jak również dla miast, takich jak Milanówek czy Tomaszów Mazowiecki. Wykonał także projekt godła Piastowskiego Towarzystwa Tenisowego i brał udział w konkursach na godło Polskiego Towarzystwa Heraldycznego oraz „Baron de Montfarts International Heraldic Art Prize”, organizowanym przez Federation Genealogique et Heraldique de Belgique. Ponadto, uczestniczył w wstępnych pracach nad herbem państwowym oraz herbem województwa mazowieckiego.

Przynależność organizacyjna

Od 1988 roku Paweł Dudziński jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, co pokazuje jego zaangażowanie w dziedzinie heraldyki. W tym czasie pełnił także obowiązki w zarządzie tej organizacji, co świadczy o jego wpływach i znaczeniu w tej dziedzinie. W szczególności, w latach 1997–2004 oraz 2010–2014 był członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, co dowodzi jego długotrwałej współpracy i podjętych działań na rzecz rozwoju tej społeczności.

Autor książek

Paweł Dudziński to autor licznych dzieł dotyczących heraldyki, szczególnie w kontekście duchowym oraz historycznym. Oto niektóre z jego książek, które przyczyniły się do rozwoju wiedzy w tej dziedzinie:

  • Alfabet heraldyczny, wydawnictwo Bertelsmann Publishing, Warszawa 1997, ISBN 83-7129-476-X,
  • Współczesna heraldyka i zwyczaje heraldyczne w Kościołach chrześcijańskich, Wydawnictwo DiG, Warszawa 2007, ISBN 83-7181-483-6,
  • Heraldyka kościelna, [w:] Wielka księga heraldyki (red. Alfred Znamierowski), Świat Książki, Warszawa 2008, ISBN 83-247-0100-1,
  • Fryz heraldyczny w zespole klasztornym w Lądzie nad Wartą: próba analizy historycznej i heraldycznej, Towarzystwo Salezjańskie, Ląd [Piła] 2012, ISBN 83-88517-52-X,
  • „Ma być kruk w herbie…” Zagadnienia symboliki godła herbowego i kultury heraldycznej, Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Kalisz 2016, ISBN 978-83-62689-45-3.

Autor artykułów

Paweł Dudziński jest autorem różnych artykułów, które dotyczą zarówno heraldyki, jak i historii. Jego publikacje to interesujące analizy i przemyślenia na temat symboliki emblematycznej.

  • Logo czy herb? Dylematy współczesnej emblematyki kościelnej. [w:] Polska heraldyka kościelna – tradycja i współczesność, Kraków 2007,
  • Herb miasta Kolbuszowej: przyczynek do prac Komisji Heraldycznej przy MSWiA. „Rocznik Polskiego Towarzystwa Heraldycznego”, T. IX (XX), DiG, Warszawa 2010, ISSN 1230-803X,
  • Napoleońskie herby Polaków, w dwusetną rocznicę nadań, [w:] Z dziejów wojskowości polskiej, red. Dariusz Milewski, Kraków 2011, ISBN 978-83-7269-331-0,
  • Stan prac nad polską współczesną heraldyką samorządową – działalność Komisji Heraldycznej przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji. „Rocznik Polskiego Towarzystwa Heraldycznego”, t. 11 (22), DiG, Warszawa 2013, ISSN 1230-803X,
  • Barwa kaliszan na tle narodowej tradycji munduru wojewódzkiego. [w:] Polonia Maior Orientalis. Studia z dziejów Wielkopolski wschodniej, T. 2, 2015, ISSN 2392-0106,
  • Z dziejów Orła odrodzonej Rzeczypospolitej. [w:] Studia i Materiały Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, nr 2(9), 2018, ISSN 2354-0435.

Odznaczenia

W grudniu 2019 roku miało miejsce zaszczytne wydarzenie, w ramach którego ks. dr Paweł Dudziński otrzymał honorowe odznaczenie z rąk kard. Kazimierza Nycza, który pełni funkcję arcybiskupa metropolity warszawskiego.

Uhonorowanie to dotyczyło nadania godności kościelnej Rochettum et Mantolettum, co wiąże się z przyznaniem przywileju rokiety i mantoletu w kolorze czarnym. Odznaczenie to przyznawane jest w szczególnym uznaniu za znaczący wkład i pracę na rzecz parafii oraz diecezji, co podkreśla jego zaangażowanie i oddanie w służbie duchowej.

Kontrowersje

W 2014 roku do Ministra Administracji i Cyfryzacji wpłynął list od członków Zespołu Nauk Pomocniczych Historii i Edytorstwa przy Komitecie Nauk Historycznych PAN, w którym poruszono kwestie związane z nieprawidłowościami działalności Komisji Heraldycznej. Krytyka zawarta w tym dokumencie dotyczyła braku przejrzystości oraz obiektywizmu w praktykach i procedurach komisji. Szczególnie akcentowano konflikt interesów, który dotyczył projektowania symboli przez członków, którzy także pełnili funkcję opiniodawczą. W centrum tych zarzutów znalazł się Paweł Dudziński, jako przewodniczący Komisji Heraldycznej. Proszono o rekonstrukcję Komisji, by przywrócić jej status instytucji obiektywnej i wiarygodnej. List ten został podpisany przez 15 naukowców skupionych wokół ZNPHiE.

Jednak dopiero w 2015 roku Dudziński zadeklarował zawieszenie swojej działalności projektowej, co miało miejsce po interwencji Ministra Administracji i Cyfryzacji. Minister zwrócił się do Komisji z wnioskiem o podjęcie uchwały, która nakazywałaby autorom projektów wyłączenie się z prac Komisji Heraldycznej, a uchwała ta została przyjęta na posiedzeniu w dniu 13 marca 2015 roku.

W kontekście działalności naukowej, zarzuty o plagiat pojawiały się dwukrotnie w stosunku do dorobku dra Pawła Dudzińskiego. Pierwszy raz miało to miejsce podczas postępowania habilitacyjnego w 2014 roku. W wyniku dwóch negatywnych recenzji, habilitant zdecydował się wycofać z procedury habilitacyjnej. Drugie oskarżenie związane z plagiatem zgłoszono w 2016 roku, kiedy to dr hab. Paweł Stróżyk z UAM oraz prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski z UZ przedstawili negatywne recenzje jego dorobku naukowego. Zarzucili mu wielokrotne zapożyczanie fragmentów tekstów, które w wielu przypadkach pochodziły z portalu wykop.pl, a nie były należycie cytowane w publikacjach.

Dodatkowo dr hab. Edward Skibiński, prof. UAM, poinformował Radę Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie o kolejnych dziewięciu przypadkach zapożyczeń. W wyniku tych doniesień, 11 grudnia 2017 roku, Rada Wydziału NHiS UKSW w Warszawie podjęła uchwałę o odmowie nadania Dudzińskiemu stopnia doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dziedzinie historii.

W styczniu 2018 roku wystąpiono z odwołaniem, które w czerwcu 2019 roku zostało uwzględnione przez Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów. Uchwała Rady Wydziału NHiS UKSW została uchylona, a sprawa przekazana do dalszego postępowania Radzie Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 12 listopada 2019 roku Rada Dyscypliny Historia UMK w Toruniu również podjęła uchwałę o odmowie nadania mu stopnia doktora habilitowanego, a decyzję tę potwierdzono 31 maja 2021 roku przez Prezydium Rady Doskonałości Naukowej.

W związku z brakiem formalnych działań ze strony odpowiednich organów administracji państwowej, portal jakiznaktwoj.pl uruchomił w październiku 2022 roku Licznik ks. Dudzińskiego, który miał na celu odliczanie dni od daty decyzji Prezydium Rady Doskonałości Naukowej do momentu, w którym ks. dr Paweł Dudziński przestanie pełnić funkcję przewodniczącego Komisji Heraldycznej.

Na podstawie informacji pozyskanych z portalu jakiznaktwoj.pl, dziennik Rzeczpospolita w dniu 12 grudnia 2022 roku opublikował artykuł stwierdzający, że „najważniejszym ciałem zajmującym się heraldyką kieruje osoba, której dwukrotnie nie udało się uzyskać habilitacji z powodu oskarżeń o plagiat”. Wreszcie, 29 grudnia 2022 roku, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr hab. Piotr Gliński, złożył wniosek do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego o odwołanie dra Pawła Dudzińskiego z Komisji Heraldycznej, argumentując, że „podejrzenie popełnienia plagiatu godzi w dobre imię komisji i utrudnia jej ustawowe działania”.

Przypisy

  1. AleksanderA. Bąk, Boże młyny mielą powoli… [online], jakiznaktwoj.pl, 03.02.2023 r. [dostęp 03.02.2023 r.]
  2. Licznik Dudzinskiego [online], jakiznaktwoj.pl [dostęp 04.02.2023 r.]
  3. Plagiatowa afera w MSWiA. Teksty z Wykopu w rozprawie habilitacyjnej [online], Rzeczpospolita [dostęp 04.02.2023 r.]
  4. Rozstrzygnięcie Prezydium Rady Doskonałości Naukowej z dnia 31.05.2021 r., rdn.gov.pl.
  5. Bp Tadeusz Lityński ustanowił herb diecezji, Gość Niedzielny, 26.11.2020 r.
  6. Diecezja Kaliska ma herb, Opoka 21.03.2017 r., opoka.news.
  7. Uchwała nr 9-2019/2020 z dnia 21.01.2020 r. w sprawie wyrażenia negatywnej opinii dotyczącej odwołania dra Pawła Dudzińskiego, wnh.umk.pk.
  8. Uzasadnienie Uchwały nr 4-2019/2020 Rady Dyscypliny Historia z dnia 12.11.2019 r., wnh.umk.pl.
  9. Uchwała 346/XII/2017 Rady Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z dn. 11.12.2017 r.
  10. Kapłani Archidiecezji Warszawskiej odznaczeni godnościami kościelnymi [online], archwwa.pl [dostęp 18.10.2022 r.]
  11. Ks. dr Paweł Ryszard Dudziński [online], jakiznaktwoj.pl [dostęp 17.10.2022 r.]
  12. Wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o odwołanie ks. dra Pawła Dudzińskiego z dnia 29.12.2022 r., jakiznaktwoj.pl.
  13. Herb księdza biskupa prof. dr hab. Tadeusz Pikusa, diecezja drohiczyńska.
  14. Pismo Przewodniczącego Zespołu Nauk Pomocniczych Historii i Edytorstwa, „Studia Źródłoznawcze. Commentationes” 2015, Tom 53, cejsh.icn.edu.pl.
  15. współczesna heraldyka i zwyczaje heraldyczne w Kościołach chrześcijańskich, Wydawnictwo DiG. Warszawa 2007, t. 1, s. 461, t. 2, s. 256.
  16. Paweł Dudziński, Ma być kruk w herbie, Wydawnictwo Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Kalisz 2016, s. 352.
  17. Autoreferat, Załącznik 2 do Wniosku w postępowaniu habilitacyjnym, CK do Spraw Stopni i Tytułów, Wniosek nr 1-L-7406-2016 z dn. 08.06.2016 r., ck.gov.pl.
  18. Zasady heraldyki kościelnej, promotor: ks. dr Andrzej Luft, recenzent: ks. dr Józef Warzeszak (1988).
  19. Komisja Heraldyczna (strona archiwalna).
  20. Nasze starania o pozyskanie herbu rozpoczęły się w 2006 roku… w 2013 roku projekt, Księdza Pawła Dudzińskiego, nowepiekuty.pl.

Oceń: Paweł Dudziński (duchowny)

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:20