Zew Wawa Morejno


Zew Wawa Morejno to postać niezwykła w polskiej historii judaizmu. Urodził się 28 lutego 1916 roku w Warszawie, a swoje życie zgromadził w bogatej tradycji rabinackiej. W momencie swojej śmierci 19 marca 2011 roku w Nowym Jorku, Morejno reprezentował nie tylko duszę chasydyzmu, lecz także dorobek intelektualny oraz duchowy polskiego żydostwa.

Jako rabin chasydzki Ger, Zew Wawa Morejno obejmował stanowisko naczelnego rabina Polski w latach 1956–2011. Jego otwartość, wiedza oraz mądrość przyciągały wielu wiernych, którzy szukali duchowego przewodnictwa w trudnych czasach zmieniającej się rzeczywistości. Był również ostatnim żyjącym rabinem, który otrzymał smichę, czyli formalne prawo do pełnienia funkcji rabina, przed II wojną światową w Polsce.

Życiorys

Młodość

Urodziny w Warszawie, w rodzinie chasydzkiej, stanowiły fundament przyszłego życia rabina Morejna. Jego przodkowie byli blisko związani z cadykami, a ojciec, Pinchas Morejno z Sokółki, zajął się przemysłem w Warszawie. Pradziadek rabina, rabin Dawid Morejno, miał żonę, która była córką słynnego rabina Israela Lipkina – lidera ruchu Musar.

W trakcie swojej edukacji studiował na prestiżowych uczelniach rabinackich w Baranowiczach, Mirze oraz Kamieńcu Litewskim. Już w młodym wieku, bo mając zaledwie 17 lat, podjął się nauczania w jesziwie chasydów gerskich Chiduszej Harim, mieszczącej się przy ulicy Żelaznej 57 w Warszawie. Z końcem 1939 roku zyskał smichę rabinacką w warszawskiej jesziwie Das Mosze. Udzieliło mu jej grono prominentnych rabinów, w tym rabin Boruch Ber Lejbowic, rektor Jesziwy w Kamieńcu Litewskim oraz rabin Szlomo Dawid Kahane, naczelny rabin Warszawy.

II wojna światowa

W wyniku ataku III Rzeszy na Związek Radziecki w czerwcu 1941 roku rabin Morejno doświadczył tragedii przesiedlenia do getta w Oszmianie, gdzie pełnił ważną rolę jako rabin. Po likwidacji tego getta jego losy doprowadziły go do getta wileńskiego, gdzie kontynuował swoje działalności duszpasterskie. We wrześniu 1943 roku, pośród zniszczeń, znaleziono go z grupą ocalałych Żydów w obozie Klooga w Estonii. Tam, mimo danego mu ekstremalnego wyzwania, pełnił swoją misję rabina, kultywując praktyki koszer oraz Szabat.

W dniach od 19 do 23 września 1944 roku, w obliczu likwidacji obozu przez Niemców, rabin Morejno i około 85 innych więźniów ukryli się w pobliskich lasach, gdzie przetrwali wyzwolenie 28 września. Niektórzy twierdzą, że udało mu się uciec z obozu i korzystając ze znajomości języka francuskiego, przetrwać w obozie jenieckim.

Lata powojenne

W 1945 roku rabin Morejno powrócił do Polski, osiedlając się w Łodzi przy ulicy Zachodniej 78. Tam założył Wyższą Szkołę Rabiniczną Necach Israel, pełniąc rolę rektora w latach 1945-1946. W 1950 roku, z powodu emigracji studentów, aula uczelni została przeniesiona do Jerozolimy. Jako gorący obrońca Tory, stał w opozycji do liberalnego traktowania prawa przez niektóre środowiska i wyrażał zdecydowany sprzeciw wobec emigracji Żydów do Izraela.

W wyniku konfliktu z rabinem Dawidem Kahane, a także z władzami komunistycznymi, w 1952 roku został usunięty z funkcji rabina Łodzi, ale po potwierdzeniu swoich stanowisk w 1956 roku powrócił na to stanowisko. W pewnym momencie, za nieprzejednane stanowisko w sprawach przestrzegania zasad halachy, został odwołany w 1957 roku przez Związek Religijny Wyznania Mojżeszowego. Nigdy nie zaakceptował tej decyzji, opierając się na halachicznej argumentacji.

Emigracja

W 1957 podjął decyzję o emigracji do Izraela, gdzie przez dwa lata był pod nadzorem rabina Jisraela Altera, cadyka z dynastii Ger. Co więcej, rabin Morejno odrzucił propozycje objęcia prestiżowych funkcji, postrzegając siebie jako niezastąpionego wśród Żydów łódzkich. W protokołach z walnego zebrania ZRWM z 4 listopada 1958 roku przedstawiono oceny dotyczące jego osoby. Dostrzeżono jego nieodpowiedniość i podkreślono, że według rządu izraelskiego nie był on przedstawicielem Rabinatu Israela.

Rabin Morejno był jedynym rabinem w Polsce po 1966 roku. W latach 60. podjął działania przeciwko zniszczeniu żydowskich cmentarzy, a także sprzeciwiał się polityce władz, która przyczyniała się do społecznego rozbicia. Wysłał listy do władz oraz interweniował w sprawie losów żydowskiej społeczności. Jego działania w 1968 roku przeciwko emigracji Żydów doprowadziły do aresztowania i umieszczenia w szpitalu psychiatrycznym w Kochanówce.

Rodzina

W 1973 roku, gdy wiele religijnych Żydów opuściło Łódź, rabin Morejno postanowił wyemigrować wraz z żoną do Stanów Zjednoczonych. Po osiedleniu się w Nowym Jorku na Brooklyn, objął rolę rabina chasydów z Góry Kalwarii. W 1981 roku, znaczący autorytet żydowski, Gaon Moshe Feinstein, poświadczał jego status naczelnego rabina Polski.

W 1988 roku rabin doświadczył dramatycznych wydarzeń, kiedy to mieszkanie na Alei Kościuszki 53 zostało bezprawnie zajęte przez urząd kwaterunkowy, a wiele jego cennych dokumentów oraz judaików zostało zniszczonych. W 1999 roku otrzymał symboliczne odszkodowanie, a na początku lat 90. próbował wrócić do Polski, by ponownie objąć funkcję naczelnego rabina, jednak spotkał się z oporem społeczności żydowskiej. Usunięto go siłą z bimy w synagodze im. Małżonków Nożyków w Warszawie.

Po powrocie do Nowego Jorku żył aż do swojej śmierci, dążąc do przywrócenia tradycji i przypominając o historii Żydów w Polsce. W 2008 roku, po latach niewidzialności, Stowarzyszeniu 614. Przykazania udało się nawiązać z nim kontakt. Ostatecznie spoczął na cmentarzu na Górze Oliwnej w Jerozolimie.

Miał żonę oraz dwie córki, z których jedna jest małżonką rabina Shaula Dova Wallacha, specjalisty od praw kaszrutu, a druga jest żoną rabina Davida Posnera, rektora Jesziwy Maaleh w Izraelu.

Przypisy

  1. SławomirS. Jastrzębowski SławomirS., Cenne, ale nie bezcenne - Archiwum Rzeczpospolitej [online], archiwum.rp.pl, 03.12.1999 r. [dostęp 25.02.2024 r.]
  2. Zmarł Raw Morejno - były naczelny rabin Polski i rabin Łodzi. [dostęp 29.05.2011 r.]
  3. Kazimierz Urban: Cmentarze żydowskie, synagogi i domy modlitwy w Polsce w latach 1944-1966 (wybór materiałów). Kraków: Zakład Wydawniczy „NOMOS”, 2006 r., s. 363. ISBN 83-60490-16-3.
  4. Nigdy nie został uznany na tym urzędzie przez władze państwowe i Związek Religijny Wyznania Mojżeszowego. Swój urząd oficjalnie pełnił w latach 1956-1957.
  5. Rabin Morejno odpowiada. [dostęp 28.03.2009 r.] [zarchiwizowane z tego adresu 14.04.2009 r.]
  6. Niektóre źródła podają datę: 12.03.1915 r. Za: Zmarł Raw Morejno - były naczelny rabin Polski i rabin Łodzi. [dostęp 29.05.2011 r.]

Oceń: Zew Wawa Morejno

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:7