Jerzy Stanisław Musiał


Jerzy Stanisław Musiał to postać, która pozostaje w pamięci wielu jako symbol odwagi i męczeństwa. Urodził się 3 marca 1919 roku w Warszawie, a jego tragicznym końcem była śmierć 9 marca 1945 roku w niemieckim obozie KL Dachau. W swoim życiu był polskim klerykiem z Towarzystwa Jezusowego, gdzie stał się ofiarą brutalnego terroru w czasach II wojny światowej. Jako Sługa Boży Kościoła katolickiego, jest uważany za męczennika za wiarę.

Musiał rozpoczął swoją drogę wstąpienia do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Kaliszu, postanawiając realizować swoje powołanie w prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej. Po wybuchu II wojny światowej przebywał w kolegium jezuitów w Pińsku. Po ataku ZSRR na Polskę, zmuszony był uciekać wraz z towarzyszami do Lublina, który znajdował się w niemieckiej strefie okupacyjnej.

Niestety, 23 listopada 1939 roku został aresztowany przez Niemców i osadzony w Zamku w Lublinie. Jego odmowa porzucenia stanu zakonnego zaowocowała w dniu 18 czerwca 1940 r. transportem do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Później, 14 grudnia, trafił do KL Dachau, gdzie otrzymał numer 22512. W obozie zaangażował się w ruch oporu, co się jednak nie spodobało oprawcom, a w wyniku jego działalności, 17 maja 1944 roku, został pociągnięty do odpowiedzialności i przewieziony do obozu Mauthausen-Gusen z numerem 66325.

Musiał wykonywał ciężką pracę w kamieniołomach aż do momentu, gdy jego siły całkowicie się wyczerpały. Powrócił do obozu Dachau 1 grudnia, gdzie zgłosił się do opieki nad chorymi na tyfus. Zmarł 9 marca 1945 roku, głodny i wycieńczony, będąc jedną z wielu ofiar aktów ludobójstwa, znanego jako „Intelligenzaktion” przeciwko Polakom.

Jego proces beatyfikacyjny, zainicjowany przez Prowincję Wielkopolsko-Mazowiecką Towarzystwa Jezusowego, dotyczy dziewięciu Sług Bożych, wśród których znajduje się także Musiał. Obok niego, w Priesterblock (Dachau KL), więziono również księży Stanisława Komara, Stanisława Felczaka, Czesława Sejbuka oraz Michała Malinowskiego.

Jerzy Stanisław Musiał jest także jednym z 122 Sług Bożych, dla których 17 września 2003 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny drugiej grupy polskich męczenników z czasów II wojny światowej. Jego historia stanowi nie tylko świadectwo heroizmu, ale także przypomnienie o tragicznych losach wielu Polaków w czasie największego kryzysu w historii.

Przypisy

  1. MĘCZENNICY PROWINCJI WIELKOPOLSKO-MAZOWIECKIEJ TOWARZYSTWA JEZUSOWEGO. [w:] Biuletyn Męczennicy - Nr 2 - 2/2004 [on-line]. [dostęp 02.08.2015 r.]
  2. PROCES BEATYFIKACYJNY. [dostęp 02.08.2015 r.]
  3. SŁUDZY BOŻY W PROCESIE BEATYFIKACYJNYM DRUGIEJ GRUPY MĘCZENNIKÓW Z OKRESU II WOJNY ŚWIATOWEJ. [dostęp 02.08.2015 r.]
  4. A B C D E F G H I „BIAŁA KSIĘGA” MARTYROLOGIUM DUCHOWIEŃSTWA — POLSKA XX W. (LATA 1914 – 1989) DANE OSOBOWE. Rzymskokatolicka Parafia pod wezwaniem św. Zygmunta w Słomczynie. [dostęp 02.08.2015 r.]
  5. MARTYRS KILLED IN ODIUM FIDEI BY THE NAZIS DURING THE SECOND WORLD WAR (III), poz. 17. [dostęp 02.08.2015 r.]

Oceń: Jerzy Stanisław Musiał

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:13