Ryszard Danielczyk


Ryszard Danielczyk, którego życie i działalność są niezwykle interesujące, przyszedł na świat 7 lutego 1904 roku w Warszawie. Zmarł natomiast 23 czerwca 1943 roku w Otwocku.

Był on nie tylko duchownym ewangelicko-augsburskim, ale także aktywnym redaktorem oraz działaczem narodowym, szczególnie znanym z pracy na Górnym Śląsku.

Życiorys

Ryszard Danielczyk był synem Władysława Danielczyka, który pracował jako robotnik, oraz Zuzanny z domu Rabke. W 1932 roku uzyskał dyplom na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego. Po przyjęciu święceń kapłańskich pełnił funkcję wikariusza w stołecznej parafii ewangelicko-augsburskiej.

W latach 1933–1935 pełnił obowiązki administratora polskich zborów ewangelickich w Grudziądzu oraz Wąbrzeźnie i Tczewie. Jego działania przyczyniły się do rozwoju życia religijnego w tych rejonach. W 1934 roku zainicjował w Grudziądzu wydawanie dwutygodnika „Przegląd Ewangelicki”, który miał służyć polskim ewangelikom zamieszkującym Pomorze oraz Wielkopolskę.

W marcu 1935 roku objął posadę prefekta parafii w Rybniku oraz został redaktorem pisma „Ewangelik Górnośląski”, które miało znaczenie religijne i społeczne, wydawanego przez Towarzystwo Polaków Ewangelików na Górnym Śląsku. W latach do 1937 roku współpraca z księdzem Jerzym Kahané była znacząca dla redakcji tego pisma.

W 1938 roku Danielczyk został duszpasterzem dla Polaków w parafii w Katowicach. W tym czasie toczyła się intensywna walka o nadanie polskiego charakteru Kościołowi Unijnemu na Górnym Śląsku, wspierana przez wojewodę Michała Grażyńskiego oraz Tymczasową Radę Kościelną.

Podczas II wojny światowej został odłączony od swojej posługi przez okupanta. Obawiając się aresztowania ze strony gestapo, zdecydował się na ukrycie w Warszawie, przyjmując przybrane nazwisko Romana Kowalskiego. Po wojnie parafianie z Katowic zadbali o to, aby na jego grobie znalazł się napis uwznioślający jego wkład w polski ewangelicyzm w regionie. Ryszard Danielczyk spoczywa na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie (aleja 63, grób 38). Niestety, jego brat, Henryk Danielczyk (1909–1942), zginął w hitlerowskim obozie Auschwitz-Birkenau.


Oceń: Ryszard Danielczyk

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:13